Рішення від 10.09.2014 по справі 916/2262/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" вересня 2014 р.Справа № 916/2262/14

За позовом: Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ";

до відповідача: Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

про визнання недійсним та скасування рішення

за зустрічним позовом: Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

до відповідача: Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ";

про стягнення 72080,00грн.

Головуючий суддя Горячук Н.О.

Суддя Гуляк Г.І.

Суддя Никифорчук М.І.

Представники:

Від КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ": за дов. Назаренко В.Д.;

Від ООТВ Антимонопольного комітету України: за дов. Лазарчук К.Р.;

В судовому засіданні від 03.09.2014р. було оголошено перерву по 10.09.2014р. відповідно до ст. 77 ГПК України.

Суть спору: Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування Рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу" №92р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.06.2014р. порушено провадження по справі №916/2262/14.

24.06.2014р. за вх.суду№2516/14 Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до господарського суду Одеської області з зустрічною позовною заявою про стягнення з відповідача Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" 72080,00грн. з яких 68000,00грн. - штраф, 4080,00грн. - пеня.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.06.2014р. зустрічну позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято до розгляду разом із первісним позовом.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.08.2014р., справу №916/2262/14 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Згідно автоматичного розподілу справ господарського суду Одеської області від 11.08.2014р. на підставі розпорядження заступника керівника апарату суду №548 від 11.08.2013р. справу №916/2262/14 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Горячук Н.О., суддя Гуляк Г.І., суддя Никифорчук М.І.

Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" ( далі КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ") первісні позовні вимоги підтримує у повному обсязі, а проти зустрічних позовних вимог заперечує, з підстав викладених у відзиві на зустрічний позов та додаткових поясненнях.

Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі ООТВ Антимонопольного комітету України) зустрічний позов підтримує у повному обсязі, проти первісного позову заперечує з підстав викладених у відзиві на первісний позов та письмових поясненнях.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу" постановлено: визнати, що, відповідно до ч.2 ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та відповідно до п.10.1.2 Методики на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" згідно укладених договорів з власниками (користувачами, орендарями) гаражів, КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" в 2013році займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35%; визнати, що дії КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ", які полягають у поданні на затвердження виконавчому комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,00грн. за 1кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ), не має економічного обґрунтування, та, як наслідок, його застосуванням, є порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч.1 ст.13 цього ж Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущімлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; за вчинене порушення накласти на КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф у розмірі 68000,00грн.

Позивач КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" вважає, що зазначене рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 має бути визнане судом недійсним та скасоване, посилаючись на те, що при прийнятті рішення відповідач мав встановити конкретний склад правопорушення, передбачений законодавством, що обмежує монополізм та захист суб'єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, що містять дії КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ", вказавши відповідну норму закону, якою ці дії передбачені як правопорушення, визначити безпосередній причинний зв'язок між вчиненим правопорушенням та спричиненими наслідками.

Для кваліфікації дій суб'єкта господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку необхідним є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем відповідно до ч.2 ст.13 Закону України „Про захист економічної конкуренції". Тобто для кваліфікації дій КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку необхідно встановити, яким саме зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку Антимонопольний комітет кваліфікує дії КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" в розумінні ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Позивач стверджує, що в його діях відсутній факт встановлення цін (тарифів), адже рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №443 від 13.12.2012р. "Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою" (із змінами, внесеними рішенням виконкому Одеської міської ради №84 від 28.02.2013р.) встановлено розмір пайової участі 5,00грн. за 1кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ". Встановлення цін (тарифів, розміру пайової участі) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, є повноваженням виконкому Одеської міської ради.

Позивач вважає безпідставними та необґрунтованими посилання у оскаржуваному рішенні на порушення КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" Порядку визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та паркових зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків, який є додатком №5 до Правил благоустрою території м. Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради №1631-VI від 23.12.2011р. у вигляді подання КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у розмірі 5,00грн. за 1кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ). На думку позивача, дія зазначеного Порядку не поширюється на відносини, що регулюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №443 від 13.12.2012р. "Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою".

КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення ООТВ Антимонопольного комітету України було перевищено надані йому законодавством повноваження, адже не передбачено повноважень органів Антимонопольного комітету встановлювати наявність чи відсутність порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін та надання висновків з цього приводу. Відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Державна інспекція України з контролю за цінами.

Позивач КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" стверджує, що на момент винесення оскаржуваного рішення стосовно КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" відсутні приписи чи законні вимоги Державної інспекції України з контролю за цінами щодо встановлення факту порушення КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, ані порушення порядку розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендаторів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,00грн. за 1кв.м. площі гаража на місяць (з ПДВ), ані визнання розрахунку таким, що не має економічного обґрунтування.

До вихідної інформації і розрахунку тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкта благоустрою КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на 2013 рік був погоджений Суворовською районною адміністрацією, розрахований та наданий розрахунок посадового окладу та заробітної плати одного двірника на місяць. Вищенаведений розрахунок зроблений з урахуванням Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", Кодексу законів про працю України, колективного договору КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на 2011-2013р.р., галузевої угоди між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі "Федерація роботодавців ЖКГ України" та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки.

Позивач КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" просить задовольнити первісні позовні вимоги у повному обсязі, а саме визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014.

Відповідач ООТВ Антимонопольного комітету України проти первісних вимог заперечує посилаючись на те, що згідно ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Відповідно до ст..3 цього Закону основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; 5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель. За таких обставин, відповідач вважає, що ним не було перевищено своїх повноважень при прийнятті рішення №92-р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014.

ООТВ Антимонопольного комітету України зазначає, що в ході проведення дослідження ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою встановлено, що відповідно до ч.2 ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та відповідно до п.10.1.2 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. №49-р, на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" згідно укладених договорів з власниками (користувачами, орендарями) гаражів, протягом 2013р. займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35%. В рішенні №92-р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014 порушення полягає у поданні на затвердження виконавчому комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,00грн. за 1кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ), який не має економічного обґрунтування.

В ході проведення дослідження була розглянута вихідна інформація та розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою по КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на 2013 рік. Загальна сума витрат згідно вказаного розрахунку склала 27422,85грн., прибуток склав 8226,86грн. При цьому, рентабельність склала 30%, що перевищує граничний рівень рентабельності у розмірі 10%. Крім того, у вищевказаний розрахунок закладено заробітну плату 1 двірника у розмірі 3045,35грн. в місяць. Згідно отриманої в ході перевірки інформації та матеріалів штатним розкладом КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на момент формування тарифу місячний фонд заробітної плати 180 двірників становив 289800,00грн., із розрахунку на 1 двірника - 1610,00грн.

Відповідач зазначає, що відповідно до ст.15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.

Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.

Згідно ст. 36 "Про благоустрій населених пунктів" фінансування заходів з благоустрою населених пунктів, утримання та ремонт об'єктів благоустрою здійснюється за рахунок коштів їх власників або користувачів, якщо це передбачено умовами відповідних договорів, а також за рахунок пайових внесків власників тимчасових споруд, розміщених на території об'єкта благоустрою, інших передбачених законом джерел фінансування. Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної або комунальної власності, на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем об'єкта благоустрою, може фінансувати утримання прилеглої до тимчасової споруди території шляхом оплати пайової участі з утримання в належному стані об'єкта благоустрою.

Відповідно до п.3.1.7 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради №1631-VI від 23.12.2011р. балансоутримувач (власник, користувач) забезпечує утримання у належному стані та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи, організації. Утримання здійснюється відповідно до умов цих Правил, чинних будівельних, санітарних та інших державних норм та правил.

Пунктом 9 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси встановлено, що розміри пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою щорічно встановлюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради. Згідно п.4 додатку №5 загальний обсяг коштів, який планується отримати в якості пайової участі від власників (орендаторів) будівель і споруд, визначається на підставі кошторису витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою з урахуванням прибутку. При цьому, загальна рентабельність при визначенні прибутку комунального підприємства від пайової участі не повинна перевищувати 10%.

Відповідач стверджує, що відповідно до п.1.1.3 Галузевої угоди між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі "Федерація роботодавців ЖКГ України" та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки, мінімальна тарифна ставка (оклад) за просту некваліфіковану працю встановлюється у розмірі не нижче визначеної законодавством мінімальної заробітної плати, а мінімальна тарифна ставка робітника І розряду - у розмірі не менше 120% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Згідно п.1.1.20 зазначеної Угоди - прагнути включення до тарифів на житлово-комунальні послуги витрат на оплату праці персоналу підприємства, виходячи із затвердженого штатного розпису, встановлених на підприємстві тарифних ставок (окладів) (основна і додаткова заробітна плата, гарантійні та компенсаційні виплати) в розмірах, не нижче передбачених галузевою та регіональними угодами норм і гарантій. За таких обставин, відповідач вважає, що у розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" повинно було включити заробітну плату 1 двірника згідно штатного розпису.

Враховуючи викладене, ООТВ Антимонопольного комітету України подано зустрічну позовну заяву до КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" про стягнення штрафу у розмірі 68000,00грн.

В обґрунтування зустрічного позову ООТВ Антимонопольного комітету України зазначає, що рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №92-р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014 було направлено КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" листом від 09.04.2014р. за №01-03/1691, та отримано КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" 11.04.2014р.

Згідно ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

За приписами ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

ООТВ Антимонопольного комітету України зазначає, що у добровільному порядку у визначений у рішенні термін КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф сплачено не було.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" проти зустрічного позову заперечує.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом , метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Відповідно до ст. 3 цього Закону основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; 5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

За таких обставин, Одеським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не було перевищено повноважень при прийнятті рішення №92-р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.

Відповідно до п.10.1.2 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. №49-р, установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання включає такі дії як, зокрема, установлення перевищення часткою суб'єкта господарювання, сукупною часткою кількох суб'єктів господарювання, яким належать найбільші частки на ринку, кількісних показників, які передбачені статтею 12 Закону, а саме для: одного суб'єкта господарювання - 35 відсотків.

Як вбачається з вихідної інформації та розрахунку тарифу для визначення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою по КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на 2013 рік, загальна сума витрат згідно вказаного розрахунку склала 27422,85грн., прибуток склав 8226,86грн. При цьому, рентабельність склала 30%, що перевищує граничний рівень рентабельності у розмірі 10%. Крім того, у вищевказаний розрахунок закладено заробітну плату 1 двірника у розмірі 3045,35грн. в місяць. Але, згідно отриманої в ході перевірки інформації та матеріалів штатним розкладом КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на момент формування тарифу місячний фонд заробітної плати 180 двірників становив 289800,00грн., із розрахунку на 1 двірника - 1610,00грн.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів. Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.

Згідно ст.36 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" фінансування заходів з благоустрою населених пунктів, утримання та ремонт об'єктів благоустрою здійснюється за рахунок коштів їх власників або користувачів, якщо це передбачено умовами відповідних договорів, а також за рахунок пайових внесків власників тимчасових споруд, розміщених на території об'єкта благоустрою, інших передбачених законом джерел фінансування. Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної або комунальної власності, на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем об'єкта благоустрою, може фінансувати утримання прилеглої до тимчасової споруди території шляхом оплати пайової участі з утримання в належному стані об'єкта благоустрою.

Відповідно до п.3.1.7 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради №1631-VI від 23.12.2011р. балансоутримувач (власник, користувач) забезпечує утримання у належному стані та своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи, організації. Утримання здійснюється відповідно до умов цих Правил, чинних будівельних, санітарних та інших державних норм та правил.

Пунктом 9 додатку №5 до зазначених Правил встановлено, що розміри пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою щорічно встановлюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради для кожного комунального підприємства. Згідно п.4 додатку №5 загальний обсяг коштів, який планується отримати в якості пайової участі від власників (орендаторів) будівель і споруд, визначається на підставі кошторису витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою з урахуванням прибутку. При цьому, загальна рентабельність при визначенні прибутку комунального підприємства від пайової участі не повинна перевищувати 10 відсотків.

Крім того, відповідно до п.1.1.3 Галузевої угоди між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі "Федерація роботодавців ЖКГ України" та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки, мінімальна тарифна ставка (оклад) за просту некваліфіковану працю встановлюється у розмірі не нижче визначеної законодавством мінімальної заробітної плати, а мінімальна тарифна ставка робітника І розряду - у розмірі не менше 120 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Згідно п.1.1.20 зазначеної Угоди - прагнути включення до тарифів на житлово-комунальні послуги витрат на оплату праці персоналу підприємства, виходячи із затвердженого штатного розпису, встановлених на підприємстві тарифних ставок (окладів) (основна і додаткова заробітна плата, гарантійні та компенсаційні виплати) в розмірах , не нижче передбачених галузевою та регіональними угодами норм і гарантій. За таких обставин, у розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" повинно було включити заробітну плату 1 двірника згідно штатного розпису.

На ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" згідно укладених договорів з власниками (користувачами, орендарями) гаражів, останнє в 2013р. займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35%.

В рішенні №92-р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014 правомірно зазначено, що порушення КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" полягає у поданні на затвердження виконавчому комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,0грн. за 1кв.м площі гаража на місяць ( з ПДВ), який не має економічного обґрунтування, адже, при здійснення розрахунку КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" було використано необґрунтовані дані.

Враховуючи викладене, позовні вимоги КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" є необґрунтованими, не підтверджені матеріалами справи, у зв'язку з чим підстави для їх задоволення відсутні.

Щодо зустрічних позовних вимог Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України слід зазначити наступне.

Рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу", зокрема, накладено на КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф у розмірі 68000,00грн. на підставі п.1 ч.2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції". У рішенні зазначено, що відповідно до ч.3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення. Але, у встановлений строк КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф у розмірі 68000,00грн. сплачено не було.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

За таких обставин, враховуючи обставини справи та відсутність правових підстав для визнання недійсним чи скасування рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу", суд задовольняє позовні вимоги Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо стягнення з КП "ЖКС "Хмельницький" штрафу у розмірі 68000,00грн. у повному обсязі.

Щодо стягнення з відповідача пені у розмірі 4080,00грн. слід зазначити наступне.

Підстави та умови нарахування пені в даному випадку визначаються статтею 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яка встановлює як обов'язковість пені в разі несплати штрафу, так і правила обчислення її розміру та строки нарахування.

Відповідно до ч. 3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

З матеріалів справи вбачається, що КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" отримав Рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014, 11.04.2014р. тобто кінцевою датою оплати штрафу є 11.06.2014р. включно.

Однак відповідач у встановлений законом строк штраф не сплатив.

Згідно з ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5% від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Відповідач 12.06.2014р. звернувся до суду з позовною заявою про визнання недійсним та скасування Рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу" №92р/к від 09.04.2014р. по справі №45-01/2014. Ухвалою суду від 16.06.2014р. було порушено провадження у справі.

Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом зокрема справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу.

У зв'язку з тим, що провадження у справі було порушено 16.06.2014р., Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, посилаючись на несплату відповідачем штрафу, нарахувало останньому пеню у сумі 4080,00грн. за період з 12.06.2014р. по 15.06.2014р. включно.

Враховуючи вищевикладене, перевіривши розрахунок пені, суд вважає його обґрунтованим та таким, що здійснений відповідно до вимог чинного законодавства України, у зв'язку з чим задовольняє позовні вимоги Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в частині стягнення пені у повному обсязі у сумі 4080,00грн.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" Антимонопольний комітет та його територіальні відділення звільняються від сплати судового збору у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель.

За таких обставин, враховуючи положення Закону України "Про судовий збір", ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у розмірі 1827,00 грн. за розгляд зустрічної позовної стягується до державного бюджету України з відповідача за зустрічним позовом КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ".

Керуючись ст. ст. 44, 49, ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України суд,

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" відмовити повністю.

2. Зустрічну позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задовольнити у повному обсязі.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 32190044) на користь Державного бюджету України на рахунок ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 32190579, МФО 828011, р/р 31110106700009, код за бюджетним класифікатором 21081100 вид платежу "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ банку 106 Державний бюджет - штраф у сумі 68000/шістдесят вісім тисяч/грн., пеню у сумі 4080/чотири тисячі вісімдесят/грн.

Стягувачем за цим наказом є Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20992104).

4. Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код ЄДРПОУ 32190044) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1827/одна тисяча вісімсот двадцять сім/грн.

Накази видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.

Повне рішення складено 15.09.2014р.

Головуючий суддя Горячук Н.О.

Суддя Гуляк Г.І.

Суддя Никифорчук М.І.