09 вересня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/3234/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника позивача - Ляпоти І.М.,
представника відповідача - Шиян В.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства "Комбінат виробничих підприємств" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
13 серпня 2014 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів /надалі - позивач/ звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Комбінат виробничих підприємств" /надалі - відповідач; ПАТ "Комбінат виробничих підприємств"/ про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 30385 грн. 06 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1458 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем у 2013 році не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування вказаних вище сум адміністративно-господарських санкцій та пені.
03.09.2014 до суду надійшли письмові заперечення проти позову, у яких відповідач просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Приватним акціонерним товариством "Комбінат виробничих підприємств" у 2013 році подавалися звіти до Полтавського районного центру зайнятості, а отже, вживалися необхідні заходи для виконання вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів".
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 01.03.2014 Приватним акціонерним товариством "Комбінат виробничих підприємств" (ідентифікаційний код 01284778) подано до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік (форма № 10-ПІ) /а.с.3/.
Згідно відомостей, зазначених у Звіті, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) підприємства у 2013 році становила 174 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" становить 7 осіб, при цьому середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 5 осіб.
За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів позивачем нараховано відповідачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 30385 грн. 06 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1458 грн. (за 120 днів (з 16.04.2014 по 13.08.2014)) /а.с. 4/.
Частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною другою статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно положень статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
В силу приписів частини 3 статті 217 Господарського кодексу України до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції .
Адміністративно-господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (частина 4 статті 217 ГКУ).
Відповідно до частини 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Із аналізу вищенаведених норм суд вбачає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця, передбачені Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення, і підлягають застосуванню у разі, якщо суб'єкт господарювання не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною третьою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Частиною першою статті 18 зазначеного Закону встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
З наведених норм статей 18, 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства здійснюють самостійно працевлаштування інвалідів, але виходячи з вимог статті 18 вказаного Закону.
Отже, стаття 18 Закону не встановлює правил, за якими підприємство було б зобов'язано самостійно здійснювати пошук інвалідів для їх працевлаштування на своєму підприємстві.
Частиною третьою статті 18 Закону визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 №420 "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" формою звітності про наявність вакантних місць на підприємстві є форма № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", а з 12.07.2013 "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" за формою №3 - ПН /наказ Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013, № 316 "Про затвердження форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання"/, яка подається підприємствами до державної служби зайнятості.
З огляду на вищезазначене, звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство для працевлаштування.
За таких обставин неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, а саме неподання звітів за формою № 3-ПН про наявність вакансій для інвалідів державній службі зайнятості є порушенням вищезгаданих норм матеріального права та підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 9 липня 2013 року та 19 листопада 2013 року (№№ 21-200а13, 21-397а13 відповідно).
Відповідно до листа Полтавського районного центру зайнятості за вих. № 426 від 27.05.2014 Приватним акціонерним товариством "Комбінат виробничих підприємств" подавалися звіти за формою №3-ПН за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, вересень, жовтень, грудень 2013 року. Крім того, у листі Полтавським районним центром зайнятості зазначено, що протягом 2013 року на обліку перебувало 37 інвалідів, з яких 6 осіб проживало у с. Терешки, на території якого розташоване Приватне акціонерне товариство "Комбінат виробничих підприємств". Оскільки зазначені вакансії мають шкідливі умови праці або потребують значного фізичного навантаження, підходящих кандидатур для заповнення вакансій з числа безробітних інвалідів протягом 2013 року не було /а.с. 51/.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач позбавлений обов'язку сплачувати штрафні санкції за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, вересень, жовтень, грудень 2013 року, тому позовні вимоги у цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, у січні, серпні та листопаді 2013 року на підприємстві відповідача були наявні вакантні місця, призначені для працевлаштування інвалідів, однак, звіти за формою №3-ПН за січень, серпень та листопад 2013 року відповідачем до Полтавського районного центру зайнятості не подавалися, що підтверджується листом Полтавського районного центру зайнятості за вих. № 426 від 27.05.2014 /а.с. 51/.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача про те, що відповідачем вживалися заходи щодо працевлаштування інвалідів з посиланням на копію договору про надання послуг № 12 від 09.01.2013, укладеного з ТОВ "АВС-Контакт", та довідку ТОВ "АВС-Контакт" № 55 від 08.09.2014 /а.с. 79-81/, оскільки належним актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство для працевлаштування є саме звіт за формою 3-ПН.
Крім того, як вбачається з копії договору про надання послуг № 12 від 09.01.2013, умовами вказаного договору не визначено проведення підбору персоналу на вакантні посади, призначені для працевлаштування інвалідів, позивачем взагалі не надано до суду первинних документів бухгалтерського обліку, якими би підтверджувалося виконання умов вказаного договору про надання послуг, звітів про надання послуг, заявок із зазначенням вакансій для інвалідів та доказів їх направлення контрагенту.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що адміністративно-господарські санкції підлягають стягненню з відповідача за три місяці 2013 року, протягом яких ним не вживалися передбачені законом заходи для працевлаштування інвалідів, за два робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів, у розмірі 7596 грн. 24 коп. (15192 грн. 50 коп. (середньорічна заробітна плата) х 12 ) х 3 (місці) х 2).
Враховуючи те, що судом підтверджено правомірність застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій на суму 7596 грн. 24 коп., сума пені, яка підлягає сплаті відповідачем, складає 364 грн. 80 коп. (7596 грн. 24 коп. х 0,04 %) х 120 днів).
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства "Комбінат виробничих підприємств" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Комбінат виробничих підприємств" (ідентифікаційний код 01284778) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код 38019526, поштовий індекс 36014, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, одержувач УДКСУ у Полтавському районі, код 38019526, р/р 31215230700395 в ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019) адміністративно-господарські санкції у розмірі 7596 грн. 24 коп. (сім тисяч п'ятсот дев'яносто шість гривень двадцять чотири копійки) та пеню у розмірі 364 грн. 80 коп. (триста шістдесят чотири гривні вісімдесят копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови буде складено 15 вересня 2014 року.
Суддя С.С. Сич