Справа № 367/2417/14-а
11 вересня 2014 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючої судді Оладько С.І
при секретарі Резняк Н
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом прокурора в м.Рпеня в інтересах держави до Бучанської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення ради
Прокурор м.Ірпеня звернувся до суду із позовом,відповідно до якого зазначив,що Прокуратурою м. Ірпеня Київської області було проведено перевірку дотримання вимог Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.06 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» (далі - Порядок), Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 127 від 12.05.09 «Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень» при прийнятті Бучанською міською радою рішення №1695-61-Vвід 28.01.2010 «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці».
Перевіркою вищезазначеного рішення встановлено, що вказане рішення не у повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим воно підлягає приведенню у відповідність до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.11 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від01.08.06 № 1045 відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі (крім відновної вартості зелених насаджень, посаджених (створених) цією особою), сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи.
Встановлено, що у п.2 рішення Бучанської міською радою №1695-61-V від 28.01.2010 «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці» в порушення п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.06 № 1045 зазначається про те, що при затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, громадянам сплачувати відновну вартість зелених насаджень, які підпадають під пляму забудови, решту зелених насаджень передавати на зберігання, видалення яких проводити лише з дозволу виконавчого комітету Бучанської міської ради та сплати їх відновної вартості.
Також, не відповідає вимогам п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.06 №1045 п.3 рішення Бучанської міською радою №1695-61-V від 28.01.2010, в якому зазначається, що зелені насадження, які знаходяться на земельних ділянках для ведення особистого селянського господарства передаються на зберігання, оскільки, виходячи з 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.06 №1045 не передбачається окремого порядку видалення зелених насаджень та сплати відновної вартості зелених насаджень для земель особистого селянського господарства.
Крім того, не відповідає вимогам п.1 рішення Бучанської міської ради №1695-61-V від 28.01.2010, згідно якого відділ містобудування та архітектури Бучанської міської ради визначає пляму забудови, про що складає попередню схему забудови земельної ділянки по типовому проекту житлового будинку тому, що законодавством передбачено чіткий порядок проектування забудови земельної ділянки.
Не відповідає вимогам Постанови КМУ №1045 від 01.08.06 п.1 рішення Бучанської міської ради №1695-61-V від 28.01.2010, згідно якого відділ містобудування та архітектури Бучанської міської ради визначає пляму забудови, про що складає попередню схему забудови земельної ділянки по типовому проекту житлового будинку, оскільки Постановою не передбачено такого порядку, щодо складання попередньої схеми забудови земельної ділянки та визначення плями забудови відділом містобудування та архітектури відповідної ради.
Таким чином, прийняттям Бучанською міською радою рішення №1695-61-Vвід 28.01.2010 «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці», в порушення вищевказаних вимог законодавства, вчинено дії, спрямовані на безпідставне зменшення грошового зобов'язання фізичних або юридичних осіб при сплаті відновної вартості зелених насаджень розташованих на земельній ділянці, що відведені в установленому порядку фізичним або юридичним особам (крім відновної вартості зелених насаджень, посаджених (створених) цими особами).
У зв'язку з чим, вказаним рішенням Бучанської міської ради порушено інтереси держави, оскільки прийняті ними положення регулювання відносин при визначенні сплати відновної вартості зелених насаджень, негативно впливає на повноту формування цільового фонду місцевого бюджету м. Буча, ослаблює економічні основи місцевого самоврядування, гарантовані державою, створює умови для безконтрольного та безоплатного знищення зелених насаджень, що в свою чергу завдає істотної шкоди навколишньому природному середовищу.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 1, 2 та 3 рішення Бучанської міської ради №1695-61-V від 28.01.2010 «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала,просила у позові відмовити.
Суд,заслухавши пояснення сторін,дослідивши письмові докази по справі,вважає адміністративний позов таким,що не піддягає до задоволення.
У судовому засіданні було встановлено,що 28.01.2010 р Бучанська міська рада прийняла рішення №1695-61-Vвід 28.01.2010 «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці».
Відповідно до п 1 зазначеного рішення Бучанська міська рада вирішила «відділу містобудування та архітектури визначити пляму забудови,про що складати попередню схему забудови земельної ділянки по типовому проекту житлового будинку(або індивідуальному проекту,але індивідуальний проект житлового будинку не повинен бути меншим від типового),яка є складовою проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до п 2 рішення №1695-61-Vвід 28.01.2010 Бучанська міська рада вирішила «При затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку,господарських будівель і споруд,громадянам сплачувати відновну вартість зелених насаджень,які підпадають під пляму забудови,решта зелених насаджень передавати на зберігання,видалення яких проводити лише з дозволу виконавчого комітету Бучанської міської ради та сплати їх відновної вартості».
Відповідно до п 3 рішення №1695-61-Vвід 28.01.2010 Бучанська міська рада вирішила «Зелені насадження,які знаходяться на земельних ділянках для ведення особистого селянського господарства передаються на зберігання».
Позивач дані пункти рішення ради просить визнати протиправними та скасувати,посилаючись на ті обставини,що вони суперечать п 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.06 №1045,ст.. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Дані обгрунтування позивача є безпідставними виходячи із наступного:
Відповідно до ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, в розмірах передбачених даною статтею.
У випадку знаходження на відведеній земельній ділянці зелених насаджень громадянам України, відповідно до Постанови №1045 від 01.08.2006 року «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», повинні сплатити відновну вартість зелених насаджень.
Згідно п. 11 даної Постанови, відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи.
Згідно ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з цим законом та законом про бюджетну систему.
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Крім того відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Територіальній громаді м. Буча належить право комунальної власності на доходи місцевого бюджету, зокрема сплата за зелені насадження і на нерухоме майно у вигляді зелених насаджень (п. 6 Постанови №1045 від 01.08.2006р. відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачуються до місцевого бюджету), за які громадяни повинні сплатити кошти.
Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено ,що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень. До повноважень сільських, селищних і міських рад та виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств,установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озеленення таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів, тощо.
Стаття 28 даного Закону передбачає, що охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.
Суд вважає,що Бучанська міська рада, як орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м. Буча та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України, прийняла рішення в інтересах громадян (територіальної громади),згідно якого громадяни, які отримали земельні ділянки на яких знаходяться зелені насадження сплачувати лише за ті, які потрапляють під пляму забудови, решта передається на зберігання. Крім того, п.п 2,3 зазначеного рішення не суперечать Постанові №1045 від 01.08.2006р.
Відповідно до ст.. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» видалення дерев та кущів під час проведення будь-якої діяльності здійснюється в порядку,встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно Порядку видалення дерев,кущів,газонів і квітників у насалених пунктах,який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської ради на підставі ордера.Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень та акту спеціально створеної комісії.Рішення компетентного органу надається заявнику для сплати відновної вартості зелених насаджень,що підлягають видаленню.Ордер на видалення зелених насаджень видається не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень.
Крім того, пунктом 1 оскаржуваного рішення було вирішено відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради визначати пляму забудови, про що складати попередню схему забудови земельної ділянки по типовому проекту житлового будинку (або індивідуальному проекту, але індивідуальний проект житлового будинку не повинен бути меншим від типового), яка є складовою проекту відведення земельної ділянки.
У судовому засіданні було встановлено,що 20.04.2010 року виконавчий комітет Бучанської міської ради прийняв рішення за № 139/11 «Про порядок оформлення схем забудови земельних ділянок, розташованих на території м. Буча». Відповідно до даного рішення для визначення плями забудови на земельній ділянці для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель прийнято за основу житловий будинок розміром 9,0x10, 0 м та господарську будівлю, розміром 4,0x6,0 м, встановлено відстань від червоної лінії (лінії забудови) до житлового будинку - 6,0- 5,0 м, відстань від суміжних земельних ділянок до житлового будинку та господарської споруди має становити не менше 4,0 м, зону впливу на зелені насадження встановлено 5,0 м. Відповідно до даного рішення та оскаржуваного рішення сесії Бучанської міської ради, відділ містобудування та архітектури визначає пляму забудови. При прийнятті рішення виконкому та п.1 оскаржуваного рішення сесії Бучанська міська рада виходила з того, що земельна ділянка, яка надається громадянину - надається для будівництва та обслуговування житлового будинку, тому , в подальшому, земельна ділянка буде використовуватися відповідно до цільового призначення. Тоді сплата відбувається за ті зелені насадження, які потрапляють під пляму забудови, відповідно до попередньої схеми забудови земельної ділянки.
В подальшому, у випадку будівництва житлового будинку не по типовому проекту, а індивідуальному, сплата за зелені насадження відбувається за різницю зелених насаджень. Приймаючи оскаржуване рішення, Бучанська міська рада не порушила діючого, на час прийняття рішення, Закону України «Про планування та забудову територій». Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», на який прокурор посилається у позовній заяві, по часу, прийнятий пізніше, ніж оскаржуване рішення. Проте, забудова території в м.Буча здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівною діяльністю».
Дерева, які не підлягають під пляму будівництва, передаються на зберігання, з метою їх збереження, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Відповідно до Наказу Міністерства Будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 року «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» відновна вартість зелених насаджень -це вартість, яка визначає їхню цінність, включаючи витрати на відновлення.
Враховуючи викладене,суд вважає,що Бучанська міська рада, як розпорядник коштів місцевого бюджету міста Буча, відповідно до наданих повноважень, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» надала пільгу щодо користування та сплати коштів за майно, яке перебуває в комунальній власності та відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановила розмір плати за користування природними ресурсами.
Дане рішення є нормативно-правовим актом, що діє на території м. Буча і є обов'язковим до виконання всіма суб'єктами, на яких воно поширюється.
Таким чином, Бучанська міська рада, як розпорядник коштів місцевого бюджету міста Буча, відповідно до наданих повноважень передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надала пільгу щодо користування та сплати коштів за майно, яке перебуває в комунальній власності та відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановила розмір плати за користування природними ресурсами, адже природні ресурси відповідно до ст. З Закону України «Про рослинний світ» це об'єкти рослинного світу, що використовуються або можуть бути використані населенням для потреб виробництва та інших потреб.
Необхідно також звернути увагу на ті обставини,що кошти за видалення зелених насаджень надходять на рахунок місцевого бюджету (п. 6 Постанови №1045 від 01.08.2006р. відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачуються до місцевого бюджету).Посилання позивача на ті обставини,що прийнятим Бучанською міською радою рішенням №1695-61-Vвід 28.01.2010 р «Про сплату відновної вартості зелених насаджень та видалення зелених насаджень на земельній ділянці» порушуються права держави суд вважає надуманим та безпідставним.
На підставі ст. 19 Конституції України, Постанови Кабінету Мінічтрів України №1045 від 01.08.2006р,ст.. 16,60,61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,ст.. 5 ,28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» ,керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 86, 99, 100, 158-163 КАС України суд, -
Прокурору м.Ірпеня Київської області у позові відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів..
З мотивованою постановою суду сторони зможуть ознайомитись 16.09.2014р.
Суддя: С. І. Оладько