11.09.2014 Справа №607/15149/14-а
суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Герчаківська О.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до посадової особи - провідного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області Опир Тетяни Миронівни про визнання дій протиправними, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою до посадової особи - провідного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області Опир Т.М. про визнання дій протиправними, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій. Просить суд винести постанову, якою визнати протиправними дії відповідача по направленню позивачу вимоги щодо повернення нею в державний бюджет коштів в сумі 25996,09 грн., зобов'язати відповідача утриматися від вчинення даних дій.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що дійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до п.1 Положення Про державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року N 499/2011, Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20 квітня 2006 року, дано визначення контролюючому органу, яким є Держфінінспекція, її територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головні державні фінансові інспектори в районах та містах.
З аналізу вказаних норм Закону вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії та зобов'язати утриматись від вчинення певних дій територіальний контролюючий орган - провідного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області Опир Т.М., що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, а тому виниклий між сторонами спір не віднесений до компетенції місцевого загального суду як адміністративного.
Відповідно до вимог п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Виходячи з наведеного, вважаю, що позовну заяву слід повернути позивачу, оскільки при вирішенні питання про відкриття провадження встановлено, що дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області, як адміністративному суду, а повинна розглядатись Тернопільським окружним адміністративним судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 17, 18, 108 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до посадової особи - провідного державного фінансового інспектора відділу інспектування в соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Тернопільській області Опир Тетяни Миронівни про визнання дій протиправними, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій повернути позивачу, оскільки дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області, як адміністративному суду.
Роз'яснити ОСОБА_1, що вказану позовну заяву вона має право подати до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу, разом із позовною заявою і всіма доданими до неї документи.
Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.Герчаківська