Постанова від 29.08.2014 по справі 163/2192/14-а

Справа № 163/2192/14-а

Провадження № 2-а/163/62/14

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2014 року м. Любомль Любомльський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Мосієвича І.В.,

при секретарі Костюк Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Любомль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до особи рішення якої оскаржується начальника управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати протиправним рішення Пенсійного фонду України про відмову у перерахунку пенсії, та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 після звільнення її з державної служби управлінням Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області в липні 2014 року призначено пенсію, як державному службовцю за віком згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу". Однак, при обчисленні розміру пенсії не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, за роботи в нічний час, індексації заробітної плати та інші виплати. Позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених виплат, як вбачається з листа № 33/Т-01 від 05.08.2014 року їй було відмовлено у здійсненні перерахування пенсії. Дане рішення про відмову позивачка вважає протиправним, оскільки, згідно Законів України "Про державну службу", "Про оплату праці" вказані виплати входять до структури заробітної плати. Крім того, в даному випадку застосуванню підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, тобто положення ст. 66 закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за змістом яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Тому позивач просить суд визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Любомльському районі про відмову у включенні в заробітну плату для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань, оплати роботи в нічний час, та індексації заробітної плати та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі провести перерахунок та виплату пенсії включивши в її дохід для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально - побутових питань, оплати роботи в нічний час, та індексації заробітної плати, на які нараховувався та був сплачений збір на загально обов'язкове пенсійне страхування за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року.

В письмових запереченнях управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі позов не визнало з тих підстав, що для включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсацій за невикористану частину відпустки та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, до заробітку, з якого визначається розмір пенсії, немає жодних правових підстав, оскільки вказані виплати не входять до структури заробітної плати в розумінні положень статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці". Крім того індексація грошових доході населення, виходячи зі змісту ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 33 Закону Украхним « Про державну службу» та ст. 2 Закону України «Про оплату праці» не входить до структури заробітної плати державного службовця, а є лише повним або частковим відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Позивачка у судове засідання не з'явилася, однак подала заяви про розгляду справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача подала клопотання про розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 у її відсутності, проти задоволення позову заперечує.

Таким чином, судом прийнято рішення про розгляд справи у відсутності сторін на підставі наявних доказів у справі, без фіксування процесу технічними засобами, що не суперечить та відповідає вимогам ч.1 ст.41 КАС України.

Дослідивши матеріали та перевіривши докази, обґрунтування позивачкою своїх позовних вимог та заперечень проти позову представника відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

З копії паспорта серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дубовка Узловського району Тульської області.

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 06.01.2014 року ОСОБА_2 отримує пенсію за віком.

З відповіді на лист ОСОБА_1 від 05.08.2014 року № 33/Т-01 вбачається, що їй було відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з тим, що відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України № 03-3/2533-02-в від 05.05.2003 року допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оплата роботи у нічний час не входять до складу, а ні основної заробітної плати, а ні доплати та надбавок, а ні виробничих премій, а тому для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплати роботи у нічний час до визначення середньомісячної заробітної плати для обчислення розміру пенсії немає жодних правових підстав.

З довідки № 542 від 06.12.2013 року з Державної фітосанітарної інспекції Волинської області про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що сума заробітної плати, на яку нароховуючть страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загально обов'язкове державне соціальне страхування становить 45759,12 грн., інші виплати: 6313,85 - індексація, 2520,04 -нічні, 2108,25 грн.- матеріальна допомога для вирішення соціально побутових проблем, 6339,42 грн.- матеріальна допомога на оздоровлення.

Відповідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" до структури заробітної плати, входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Постановою КМУ від 09.03.2006 року працівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів передбачено встановлення зокрема, премій, надання матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно ч.1 ст.66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5,до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, тому ці виплати, з яких було сплачено страхові внески, також враховуються в заробіток для обчислення пенсії.

В даному випадку положення законів "Про державну службу" та "Про оплату праці" щодо спірних відносин є загальними і за наведених обставин перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, визначені ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, слід враховувати в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Отже, посилання відповідача на те, що вказані позивачем виплати, на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є необгрунтованими.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що управлінням пенсійного фонду України в Любомльському районі неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, а тому відповідача слід зобов'язати провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця за період з 01.07.2009 року по 30.11.2011 року, шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,оплати роботи в нічний час та індексації заробітної плати та інших виплат з яких сплачено збір на загально обов'язкове пенсійне страхуванняТакі висновки суду також узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в рішенні від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

У відповідності із ч.1 ст. 256 КАС України дане судове рішення в частині виплати недоплачених сум за один місяць підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці", статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення",статті 41 Закону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтями 9-11, 17, 158-163, 159-160 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Любомльському районі Волинської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріального допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оплати роботи в нічний час та індексації заробітної плати та інших виплат з яких сплачено збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 (сімдесят три ) гривні 08 копійок.

Постанова в частині виплати недоплачених сум за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий : суддя І.В. Мосієвич