07 серпня 2014 року м. Київ К/800/11811/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В.
Кравцова О.В.
Леонтович К.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Полякової Владислави Олександрівни, Національного банку України, третя особа: публічне акціонерне товариство "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК", про скасування державної реєстрації та визнання частково недійсним статут, -
ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до державного реєстратора Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Полякової Владислави Олександрівни, Національного банку України, в якому просив: визнати нечинним рішення державного реєстратора Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Полякової Владислави Олександрівни про державну реєстрацію статуту в новій редакції публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" та скасувати запис №10741050057003546 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про державну реєстрацію змін до установчих документів; визнати недійсним свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №795121 від 21.03.2011 року; визнати нечинним погодження Національного банку України статуту в новій редакції публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" від 14.02.2011 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в статут публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" в новій редакції, затвердженого загальними зборами акціонерів протокол №1 від 20.01.2011 року, погодженого з Національним банком України 14.02.2011 року, та зареєстрованого державним реєстратором Поляковою Владиславою Олександрівною 21.03.2011 року, було внесено пункт 13.5., за яким будь-яка особа в порушення Закону "Про банки і банківську діяльність" може виконувати обов'язки Голови правління банку, та видавати накази на виконання обов'язків Голови правління банку з правом видачі довіреностей діяти від імені юридичної особи з правом передоручення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позов.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, загальними зборами акціонерів 20.01.2011 року було затверджено нову редакцію статуту публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК", що підтверджується протокол №1 Загальних зборів акціонерів.
Згідно з наказом директора департаменту по роботі з персоналом ОСОБА_7 № 783к від 09.10.2012 року позивача було звільнено з посади регіонального менеджера управління претензійно-позовної роботи департаменту збору кредитів роздрібного бізнесу публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" на підставі пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Під час ознайомлення з наказом про звільнення та статутом публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" позивач виявив невідповідність пункту 13.5. нової редакції Статуту вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність", що на думку останнього порушує його конституційні права та інтереси, оскільки будь-яка особа не може виконувати обов'язки Голови правління банку та видавати накази на виконання обов'язків Голови правління банку з правом видачі довіреностей діяти від імені юридичної особи з правом передоручення.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що державний реєстратор правомірно здійснив реєстрацію статуту, а Національний банк України його погодження.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно з статтею 16 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статут банку складається з урахуванням положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, цього Закону та інших законів України.
Відповідно до статті 207 Цивільного кодексу України, правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що загальними зборами акціонерів публічного акціонерного товариства "ІНДУСТРІАЛЬНО-ЕКСПОРТНИЙ БАНК" від 20.01.2011 року були прийняті рішення про зміну найменування юридичної особи з існуючої на публічне акціонерне товариство "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" та затверджено статут банку у новій редакції.
14 лютого 2011 року Національним банком України погоджено нову редакцію статуту банку у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи банку на публічне акціонерне товариство "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК".
Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Статтею 57 Господарського кодексу України визначено, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Згідно з статтею 5 Закону України "Про акціонерні товариства", акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.
Кількісний склад акціонерів приватного акціонерного товариства не може перевищувати 100 акціонерів.
Публічне акціонерне товариство може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій.
Приватне акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій. У разі прийняття загальними зборами приватного акціонерного товариства рішення про здійснення публічного розміщення акцій до статуту товариства вносяться відповідні зміни, у тому числі про зміну типу товариства - з приватного на публічне.
Зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, державному реєстратору Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації Поляковій Владиславі Олександрівні у визначеному законом порядку було надано пакет необхідних документів, за наявності яких були вчинені відповідні реєстраційні дії по затвердженню нової редакції статуту публічного акціонерного товариства "ІНДУСТРІАЛЬНО-ЕКСПОРТНИЙ БАНК".
Пунктом 13.5 нової редакції статуту публічного акціонерного товариства "ІНДУСТРІАЛЬНО-ЕКСПОРТНИЙ БАНК" передбачено, що у разі, якщо Голова Правління через причину відсутності в Банку не може виконувати свої функції, він своїм наказом на період свої відсутності може призначити виконуючого обов'язки (в.о.) голови Правління. Якщо наказом Голови правління не передбачено інше, особа, призначена виконуючим обов'язки голови Правління, має право представляти Банк без довіреності, здійснювати юридичні дії від імені Банку та виконувати всі інші функції і приймати рішення, віднесені до компетенції голови Правління законодавством, цим Статутом, рішеннями Загальних зборів акціонерів або Спостережної ради, або Правління в тому числі, але не виключно призначати іншого виконуючого обов'язки голови Правління у випадку своєї відсутності.
У різі неможливості виконання Головою Правління своїх повноважень через іншу причину, пов'язану із спеціальними адміністративними чи цивільно-правовими, чи трудовими правовідносинами, за рішенням Спостережної ради Банку, його повноваження здійснює один із членів Правління або інша особа, уповноважена на це Спостережною радою Банку.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців визнається засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або завірену в установленому порядку копію розпорядчого документа про їх призначення.
Статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено основні вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, а саме: 1) документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; 2) реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку; 3) установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи; 4) статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими органами державної влади, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими органами державної влади; 5) установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інтонацій про те, що державним реєстратором Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Поляковою Владиславою Олександрівною правомірно видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №795121 від 21.03.2011 року у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК".
Що стосується позову в частині визнання нечинним погодження Національним банком України нової редакції статуту публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" від 14.02.2011 року, колегія суддів вказує на наступне.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про банки і банківську діяльність", органами управління банку є загальні збори учасників, спостережна рада, правління (рада директорів) банку. Органом контролю банку є ревізійна комісія та внутрішній аудит банку.
Згідно з статті 38 Закону України "Про банки і банківську діяльність", вищим органом управління банку є загальні збори учасників. До компетенції загальних зборів банку належить прийняття рішень щодо: 1) визначення основних напрямів діяльності банку та затвердження звітів про їх виконання; 2) внесення змін та доповнень до статуту банку; 3) зміни розміру статутного капіталу банку; 4) призначення та звільнення голів та членів спостережної ради банку, ревізійної комісії; 5) затвердження річних результатів діяльності банку, включаючи його дочірні підприємства та заходів за результатами розгляду висновків аудиторської фірми; 6) розподілу прибутку; 7) припинення діяльності банку, призначення ліквідатора, затвердження ліквідаційного балансу.
Відповідно до статті 42 Закону України "Про банки і банківську діяльність", керівниками банку є голова, його заступники та члени ради банку, голова, його заступники та члени правління (ради директорів), головний бухгалтер, його заступник, керівники відокремлених структурних підрозділів банку. Керівниками банку мають бути дієздатні фізичні особи, які відповідають таким вимогам: 1) наявність вищої економічної, юридичної освіти чи освіти у галузі управління залежно від займаної посади (ця вимога не застосовується до членів спостережної ради банку); 2) стаж роботи у банківській системі за відповідним фахом не менше трьох років (ця вимога не застосовується до членів спостережної ради банку); 3) бездоганна ділова репутація. Голова правління (ради директорів) та головний бухгалтер заступають на посаду після надання письмової згоди на це Національним банком України. Голова правління (ради директорів) банку та головний бухгалтер повинні мати попередній досвід керівної роботи у банках. Не можуть бути керівниками банку особи, які займали посади Голови Національного банку України, заступників Голови Національного банку України, керівників структурних підрозділів, які за посадою входили до складу Правління Національного банку України, та членів Ради Національного банку України, якщо з дня припинення їх повноважень не минув один рік.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з протоколом засідання спостережної ради публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" від 26.09.2008 року №11 до моменту затвердження Національним банком України Філіпа Гідеза на посаді Голови правління публічного акціонерного товариства "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК", виконання обов'язків на цій посаді було покладено на ОСОБА_8, яка приступила до їх виконання з 27.09.2008 року (наказ по особовому складу №1224/2к), про що отримано відповідне погодження Національного банку України.
В свою чергу, Національний банк України листом від 16.03.2009 року № 41-117/1216-3827 повернув пакет документів щодо погодження Філіпа Гідеза на посаду Голови правління у зв'язку з невідповідністю його вимогам законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України, у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
з оригіналом згідно: помічник судді А.О. Кулеша