Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
Іменем України
05 вересня 2014 року справа № 927/1291/14
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельне управління -1 Прилуки",
юридична адреса: вул. Індустріальна, буд. 2, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500
поштова адреса: вул. Київська, буд. 307, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500
відповідач: Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації,
вул. Преображенська 12, м. Чернігів, 14000
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області,
вул. Комсомольська, 27, м. Чернігів, 14000
предмет спору: про стягнення 2 503 499 грн.
Суддя Л.М.Лавриненко
від позивача: Кіча В.В., довіреність № 1/332 від 20.08.2014 року, представник
від відповідача: Ситник С.М., довіреність № 05-24/1713 від 15.08.2014 року, представник;
Нестеренко Т.А., довіреність № 05-24/1714/1 від 15.08.2014 року, представник
від третьої особи: Біркун Т.М., довіреність № 5 від 03.01.2014 року, представник
Позивачем - товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельне управління -1 Прилуки" подано позов про стягнення з відповідача - Департаменту житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації 2503499,00 грн. боргу за неналежне виконання умов договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року.
В судовому засіданні 26.08.2014 року суд перейшов до розгляду справи по суті.
Представник позивача виклав позовні вимоги. В поданому обґрунтованому розрахунку ціни позову позивач зазначає, що відповідно до додаткової угоди №1 від 28.12.2011 року, позивач виконав будівельно-монтажні роботи на загальну суму 1310706,20 грн. та придбало обладнання на суму 1192792,80 грн. Всього ціна договору №13 від 24.11.2011 року, згідно додаткової угоди №1 від 28.12.2011 року, складає 2503499,00 грн. Дана сума заборгованості в розмірі 2503499,00 грн. підтверджується також актом звіряння розрахунків станом на 01.12.2012 року.
Представник відповідача в поданому відзиві на позов наголошує на тому, що на 2011 рік кошторисом доходів та видатків за бюджетною програмою КПКВК 2751450 "Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення" затверджено по загальному фонду Державного бюджету асигнувань на суму 6818990 грн., по спеціальному фонду - 389787 грн. 27 грудня 2011р. по загальному фонду надійшло відкритих асигнувань на суму 6357335 грн., а реальних коштів на суму здійснених касових видатків надійшло лише 20360 грн. 62 коп. 28.11.2011р. на умовах співфінансування були отримані кошти від ПАТ "Ічнянський молочно- консервний комбінат" на суму 389787 грн. Державним бюджетом на 2012р.,2013р.,2014р. взагалі не була передбачена програма "Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення", а Міністерство фінансів України не визначилось щодо перенесення даних із неіснуючої у цих роках програми на існуючу. Заборгованість, яка стала причиною звернення до суду, виникла не з вини відповідача, а через те, що в грудні 2011 року в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Чернігівській області не пройшли платіжні доручення на суму боргу 2503499,00 грн. Крім того, Департамент, як структурний підрозділ Чернігівської обласної державної адміністрації, повністю фінансується за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою 7951010 "Здійснення виконавчої влади у Чернігівській області", якою не передбачається відшкодування витрат, що виникають при реалізації інших бюджетних програм. За таких обставин, відповідач просить суд: відкласти стягнення суми заборгованості до затвердження бюджетного фінансування для погашення зареєстрованої кредиторської заборгованості; через скрутний фінансовий стан відповідача та відсутність відповідних бюджетних призначень відмовити позивачу у стягненні на його користь суми судового збору. Також відповідач вказує на те, що згідно розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації від 27.12.2012 року №509 "Про заходи щодо оптимізації структури облдержадміністрації" Головне управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації перейменовано в Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації.
Представник позивача щодо вимог відповідача, викладених у відзиві на позов, заперечував.
В судовому засіданні 26.08.2014 року судом було здійснено огляд оригіналів: договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року; додаткової угоди №1 від 28.12.2011 року до нього; договірної ціни на суму 6646,69892 грн.; акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року на суму 736521,08 грн.; акту №2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року на суму 574185,12 грн.; довідки про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року; видаткової накладної №РН-0000112 від 26.12.2011 року; підсумкових відомостей ресурсів за грудень 2011 року; акту звіряння розрахунків; листа №05-25/820 від 15.04.2013 року щодо надання інформації.
Ухвалою суду, відповідно до ч.1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, за ініціативою суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, 14000, м. Чернігів, вул. Комсомольська, 27.
В судовому засіданні 05.09.2014 року представники сторін та третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області надали письмові клопотання про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які задоволено судом.
Інших заяв та клопотань від сторін не надходило.
Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області у своїх поясненнях по справі вказує на те, що на 2011р. відповідачу кошторисом доходів та видатків за бюджетною програмою КПКВК 2751450 "Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення" затверджено по загальному фонду Державного бюджету асигнувань на суму 6818990 грн., по спеціальному фонду - 389787 грн. По загальному фонду Державного бюджету відкриті асигнування на суму 6818990 грн. надійшли на рахунок відкритих асигнувань на виконання програм загального фонду державного бюджету відповідно до кошторису розпорядника бюджетних коштів 27.12.2011р. Кошти в сумі 389787 грн. по спеціальному фонду Державного бюджету на умовах співфінансування надійшли на реєстраційний рахунок розпорядника коштів 28.11.2011р. Фінансові зобов»язання за загальним фондом Державного бюджету зареєстровані відповідачем 28.12.2011р. на суму 2134072,62 грн. та 29.12.2011р. на суму 2632,8 грн., а за спеціальним фондом Державного бюджету - 26.12.2011 р. на суму 389787 грн. У зв»язку із закриттям бюджетного року оплата не була проведена. Державним бюджетом на 2012-2014 роки взагалі не передбачена програма «Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення, а тому на даний час залишок коштів по спеціальному рахунку не може бути використаний.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, вислухавши пояснення повноважних представників сторін та третьої особи, дослідивши докази, які мають суттєве значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив:
Відповідно до ч. 1 статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 ст. 205 Цивільного кодексу України визначено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 875 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно - кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Аналогічна норма міститься і в ст. 318 Господарського кодексу України.
24.11.2011 року між Головним управлінням житлово-комунального господарства облдержадміністрації (замовник) і товариством з обмеженою відповідальністю «БУ-1 Прилуки» (підрядник) було укладено договір №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області".
Відповідно до розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації від 27.12.2012 року №509 "Про заходи щодо оптимізації структури облдержадміністрації" Головне управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації перейменовано в Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації.
Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 11.01.2013 року №12 «Про затвердження Положення про Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації і його структури», було затверджено Положення про Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації.
Зміна найменування відповідача також підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА №405158 та довідкою АА №818752 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копії яких додано до матеріалів справи.
За таких обставин, відповідачем по справі є Департамент житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації, вул. Преображенська 12, м. Чернігів, 14000.
Пунктом 1.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року передбачено, що підрядник (позивач) зобов»язується у 2011 році виконати замовникові (відповідачу) роботи, зазначені в п. 1.2. договору («Реконструкція очисних споруд, м.Ічня, Чернігівської області»), а замовник (позивач) - прийняти і оплатити такі роботи.
Таким чином, по своїй правовій природі укладений між сторонами договір є договором будівельного підряду.
Відповідно до п. 3.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, ціна договору становить 6646698,92 грн., у тому числі ПДВ 1107783,15 грн.: - вартість будівельно-монтажних робіт та інших витрат - 5206428,92 грн., в т.ч. ПДВ 867738,15 грн.; - вартість обладнання - 1440270,00 грн., в т.ч. ПДВ 240045,00 грн.
Фінансування підрядних робіт здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми «Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення» за загальним фондом державного бюджету у сумі 6256911,92 грн. та за рахунок коштів спів фінансування у сумі 389787,00 грн.
Договірна ціна є твердою і визначається відповідно до ДБН Д.1.1-1-2000 зі зміною №6 до «Правил визначення вартості будівництва» від 01.04.2009.
Замовник змінює в процесі виконання робіт проектні рішення, що викликають зміну обсягів робіт та вартісних показників; виникають обставини, передбачені п.8 договору.
Пунктом 3.2. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року передбачено, що ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Перегляд договірної ціни обґрунтовується розрахунками і оформляється шляхом укладання додаткових угод.
Додатковою угодою №1 від 28.12.2011 року до договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, сторонами змінено п. 3.1. договору, викладено його в наступній редакції: фактична ціна договору становить 2503499,00 грн., у тому числі ПДВ 417249,83 грн.: - вартість будівельно-монтажних робіт та інших витрат - 1310706,20 грн., в т.ч. ПДВ 218451,03 грн.; - вартість обладнання - 1192792,80 грн., в т.ч. ПДВ 198798,80 грн.
Фінансування підрядних робіт здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми «Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення» за загальним фондом державного бюджету у сумі 2113712,00 грн. та за рахунок коштів спів фінансування у сумі 389787,00 грн.
Договірна ціна є твердою і визначається відповідно до ДБН Д.1.1-1-2000 зі зміною №6 до «Правил визначення вартості будівництва» від 01.04.2009.
Замовник і підрядник можуть переглядати договірну ціну у випадках, якщо: замовник змінює в процесі виконання робіт проектні рішення, що викликають зміну обсягів робіт та вартісних показників; виникають обставини, передбачені п.8 договору.
Пунктами 5.1., 5.2. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року передбачено, що строк виконання робіт: 2011 рік; місце виконання робіт: м. Ічня, Чернігівської області.
Відповідно до п. 10.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2011 року.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб»єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов»язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов»язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 193 Господарського кодексу України, кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов»язання, враховуючи інтереси другої сторонни та забезпечення загальногосподарського інтересу. За ч.1 ст.193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.
Так відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач (підрядник), на виконання умов договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, здійснив реконструкцію очисних споруд в м. Ічня Чернігівської області на суму 1310706,20 грн., що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року №1 на суму 736521,08 грн. та №2 на суму 574185,12 грн., а також довідкою про вартість виконаних будівельних робіт */та витрати**/ за грудень 2011 року на суму 1310706,20 грн., копії яких додано до матеріалів справи (а.с.18-27, 28-34, 35).
Крім того, для проведення реконструкції за кошти позивача (підрядника) було придбано та передано відповідачу обладнання на загальну суму 1192792,80 грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-0000112 від 30.12.2011 року.
Таким чином, позивачем (підрядником) проведено відповідачу (замовнику) будівельно-монтажних робіт по реконструкції очисних споруд в м. Ічня Чернігівської області, з урахуванням вартості обладнання, на загальну суму 2503499,00 грн.
Пунктом 4 ст. 879 Цивільного кодексу України визначено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об»єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
Відповідно до п.4.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати замовником фактично виконаних робіт та придбаного обладнання.
Підрядник до 25 числа звітного місяця передає замовнику акт приймання виконаних робіт (форма №КБ-2в), довідку про вартість робіт (форма №КБ-3) та рахунки і накладні на обладнання.
Замовник здійснює авансування у розмірі 30% вартості річного обсягу робіт.
Підрядник не пізніше 25 грудня 2011 року підтверджує використання коштів актом приймання виконаних підрядних робіт.
Замовник проводить розрахунки за виконані роботи після підписання сторонами ф.№КБ-2в (акт приймання виконаних робіт) та ф.№КБ-3 (довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрат) до кінця 2011 року при наявності бюджетних коштів.
Строк оплати виконаних підрядником робіт визначається вказівкою на подію, яка неминуче має настати, а саме: надходження коштів з бюджету для будівництва на розрахунковий рахунок замовника.
Згідно п. 4.2. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, до довідки про вартість виконаних підрядних робіт та витрат додаються: акти приймання виконаних робіт.
03.11.2011 року між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (головний розпорядник бюджетних коштів) та Головним управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації (розпорядник бюджетних коштів) було укладено договір №1-10/157-11 про делегування функцій замовника з реконструкції та будівництва об»єктів централізованого водовідведення за рахунок бюджетних коштів, передбачених програмою 2571450 «Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення», відповідно до умов якого Міністерство забезпечує надання бюджетних коштів Головному управлінню житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації на умовах спів фінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів та/або інших не заборонених законодавством джерел фінансування, яке в свою чергу, використовує надані йому кошти для оплати товарів, робіт та послуг (закупки обладнання та матеріалів) для реалізації програми.
Як вбачається з матеріалів справи, кошторисом Головного управління житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації на 2011 рік доходів та видатків за бюджетною програмою КПКВК 2751450 "Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення" по загальному фонду Державного бюджету 28.10.2011 року було затверджено асигнувань на суму 6818990 грн., по спеціальному фонду - 389787 грн. (а.с.97).
Відповідно до виписки з рахунку Головного управління житлово-комунального господарства ОДА (ЄДРПОУ 03366428) 27.12.2011 року по загальному фонду надійшло відкритих асигнувань на суму 6357335,00 грн.
Розпорядженням Ічнянської міської ради №44 від 09.11.2011 року «Про перерахування коштів спів фінансування за бюджетною програмою КПКВК 2751450 «Реконструкція та будівництво централізованих систем водовідведення», було доручено ПАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» здійснити проплату коштів на умовах співфінансування на рахунок Головного управління житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації по бюджетній програмі КПКВК 2701450 «Реконструкція та будівництво централізованих систем водовідведення» для реалізації проекту «Реконструкція очисних споруд в м.Ічня Чернігівської області».
28.11.2011 року на умовах співфінансування були отримані кошти від ПАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» на суму 389787,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №11422 від 28.11.2011 року на суму 389787,00, копія якого додана до матеріалів справи, призначення платежу: оплата згідно листа про перерахування коштів спів фінансування за бюджетною програмою 2751450 без ПДВ.
Дане перерахування від ПАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» в сумі 389787,00 грн. підтверджується також банківською випискою з рахунку за 29.11.2011 року (а.с.58) та звітом про надходження і використання коштів, отриманих іншими джерелами власних надходжень за 2011 рік (форма №4-2д) (а.с.122).
Відповідно до частини 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов»язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов»язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням п. 4.1 договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, строк оплати відповідачем вартості будівельно-монтажних робіт по реконструкції очисних споруд в м. Ічня Чернігівської області, з урахуванням вартості обладнання, настав 27.12.2011 року, тобто з моменту надходження коштів з бюджету для будівництва на розрахунковий рахунок замовника.
Відповідно до п. 6.1.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, замовник зобов»язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи при наявності бюджетних коштів.
Відповідач (замовник), свої зобов»язання щодо оплати за будівельно-монтажні роботи по реконструкції очисних споруд в м. Ічня Чернігівської області, в строки, визначені п. 4.1. договору №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, а саме 27.12.2011 року, в сумі 2503499,00 грн. не здійснив. Заборгованість відповідача (замовника) перед позивачем (підрядником) підтверджується актом звіряння розрахунків (а.с.54), підписаного сторонами та скріпленого печатками, копія якого додана до матеріалів справи.
За таких обставин, позовні вимоги позивача щодо стягнення 2503499,00 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача щодо заявлених позовних вимог з посиланням на те, що Департамент, як структурний підрозділ Чернігівської обласної державної адміністрації, повністю фінансується за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою 7951010 "Здійснення виконавчої влади у Чернігівській області", якою не передбачається відшкодування витрат, що виникають при реалізації інших бюджетних програм, судом не приймаються з наступних підстав:
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 3 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Як встановлено судом договір №13 на об"єкт: "Реконструкція очисних споруд, м.Ічня Чернігівської області" від 24.11.2011 року, укладено під бюджетну програму «Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення».
Відповідачу кошторисом доходів та видатків за бюджетною програмою КПКВК 2751450 "Реконструкція та будівництво систем централізованого водовідведення" затверджено по загальному фонду Державного бюджету асигнувань на суму 6818990 грн., по спеціальному фонду - 389787 грн. По загальному фонду Державного бюджету відкриті асигнування на суму 6818990 грн. надійшли на рахунок відкритих асигнувань на виконання програм загального фонду державного бюджету відповідно до кошторису розпорядника бюджетних коштів 27.12.2011р. Кошти в сумі 389787 грн. по спеціальному фонду Державного бюджету на умовах співфінансування надійшли на реєстраційний рахунок розпорядника коштів 28.11.2011р. Фінансові зобов»язання за загальним фондом Державного бюджету зареєстровані відповідачем 28.12.2011р. на суму 2134072,62 та 29.12.2011р. на суму 2632,8 грн., а за спеціальним фондом Державного бюджету - 26.12.2011 р. на суму 389787 грн, але проплати не були здійснені.
Згідно частини першої статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Згідно зі ст. 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов"язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов"язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов"язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов"язання. Аналогічна норма міститься в ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України.
Статтею 218 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Отже, недодержання своїх обов'язків боржником не є дією непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин, внаслідок якої боржник може бути звільнений від відповідальності за порушення грошового зобов'язання (стаття 617 Цивільного кодексу України, частина друга статті 218 Господарського кодексу України), а також не впливає на обов'язок боржника виконувати свої договірні зобов'язання перед позивачем та відповідно не виключають його вини у виникненні заборгованості.
Згідно частини другої статті 617 Цивільного кодексу України, частини другої статті 218 Господарського кодексу України та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду України від 15.05.2012р. у справі № 11/446.
Клопотання відповідача щодо відкладення стягнення суми заборгованості до затвердження бюджетного фінансування для погашення зареєстрованої кредиторської заборгованості та про відмову позивачу у стягненні на його користь суми судового збору, у зв»язку з скрутним фінансовим станом відповідача та відсутністю відповідних бюджетних призначень, є безпідставні і судом до уваги не можуть бути прийняті, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено відкладення стягнення заборгованості та звільнення бюджетних організацій від сплати судового збору в разі неналежного виконання взятих на себе зобов'язань через відсутність бюджетних призначень.
Враховуючи, що відповідач в порушення ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України взяті на себе зобов'язання не виконав, виконані будівельно-монтажні роботи по реконструкції очисних споруд своєчасно не оплатив, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтовані і підлягають задоволенню в частині стягнення 2503499 грн.
Оскільки спір виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача, то відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та ст. 4 Закону України „Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 50070,00 грн.
Керуючись ст.ст. 11, 202, 205, 525, 526, 530, 875, 879, 882 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 317, 319, 321 Господарського кодексу України, ст. ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 4 Закону України „Про судовий збір", господарський суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської обласної державної адміністрації, вул. Преображенська 12, м. Чернігів, 14000 (р/р 3521503000141 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 03366428) на користь товариства обмеженою відповідальністю "Будівельне управління -1 Прилуки", юридична адреса: вул. Індустріальна, буд. 2, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500; поштова адреса: вул. Київська, буд. 307, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500 (р/р 26002302837537 в ПІБ м. Прилуки, МФО 353456, код ЄДРПОУ 32512456) 2503499,00 грн. боргу та 50070,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення підписано 08.09.2014 р.
Суддя Л.М. Лавриненко
.