28 серпня 2014 року м. Чернігів Справа № 825/2763/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лобана Д.В.,
при секретарі Тищенко М.В.,
за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_1,
від відповідача Коляди І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області про визнання дій незаконними, визнання протиправною та скасування вимоги, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання дій Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області щодо нарахування боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 30.04.2014 у сумі 8728,12 грн незаконними, визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області № Ф-854 від 21.05.2014 про сплату недоїмки у розмірі 8728,12 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що є фізичною особою - суб'єктом господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування та є пенсіонером за віком з 23.03.2012 (ліквідатор аварії на ЧАЕС, 2 категорія осіб, що постраждали від Чорнобильської катастрофи), а тому згідно Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільняється від сплати єдиного внеску. Крім того, ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області фактично вимагає повторної сплати, що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки дані про суму недоїмки у розмірі 5047,47 грн, яка включена до вимоги № Ф-854 від 19.11.2013 ДПІ у м. Чернігові, отримані органами доходів і зборів від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до скасованих у судовому порядку вимог № Ф-854 від 18.02.2014, № Ф-854 від 18.02.2014. За таких обставин позивач вважає дії ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області щодо нарахування позивачу боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування незаконними та як наслідок протиправною та такою, що підлягає скасуванню вимогу про сплату недоїмки № Ф-854 від 21.05.2014 на суму 8728,12 грн.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що фізичні особи-підприємці, що отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи" не звільняються від сплати єдиного внеску. Таким чином, ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області на підставі даних картки особового рахунку платника, правомірно виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки). Відповідно до пенсійного посвідчення дата народження позивача - 22.03.1960, тобто останній буде звільнений від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування після досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому дії ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області є правомірними, а вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 07.07.1995, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 (а. с. 8).
Згідно свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_3 дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування з 01.01.2012, ставка єдиного податку позивача складає 20%, група 2 (а. с. 10).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 11.01.1993 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 7).
Судом встановлено, що позивач є фізичною особою - суб'єктом господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування та пенсіонером за віком з 23.03.2012, пенсія призначена із зменшенням пенсійного віку.
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ у м. Чернігові 06.08.2013 виставлено позивачу вимогу № Ф-2365 про сплату недоїмки в розмірі 5047,47 грн (а. с. 11).
Не погоджуючись з даною вимогою позивачем подано адміністративний позов про визнання протиправною та скасування вимоги № Ф-2365 від 06.08.2013 про сплату недоїмки у розмірі 5047,47 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.09.2013 позов ФОП ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано вимогу Управління Пенсійного фонду України у м. Чернігові № Ф-2365 від 06.08.2013 про сплату недоїмки в сумі 5047,47 грн (а. с. 12-14), що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2014 по справі № 825/3350/13-а.
Вподальшому ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області винесено вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2013 № Ф-854 на суму 6241,50 грн, від 18.02.2014 № Ф-854 на суму 7460,17 грн.
Не погоджуючись з даними вимогами позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Так, постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.05.2014 по справі № 825/526/14 (а. с. 17-21) скасовано вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2013 № Ф-854 на суму 6241,50 грн, від 18.02.2014 № Ф-854 на суму 7460,17 грн.
Вподальшому ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області винесено вимогу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області № Ф-854 від 21.05.2014 про сплату недоїмки у розмірі 8728,12 грн (а. с. 6).
Не погоджуючись з прийнятими вимогами позивачем подано скарги до ГУ Міндоходів у Чернігівській області та Міністерства доходів і зборів України, однак рішеннями від 26.06.2014 № 578/Р/25-01-10-05-15 (а. с. 22-23), від 01.08.2014 № 379/9/99-99-10-01-07-15 (а. с. 24) оскаржену вимогу залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Отже, дані правовідносини регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", де п.2 ч.1 ст.1 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до п.1.6 ст.1 цього Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом. Платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2.1, п.2.4 ст.6 Закону).
Як вбачається з п.1.7 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
В той же час суд звертає увагу на те, що п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" передбачено, що органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
За таких умов органи Пенсійного фонду на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи", продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування: проводять перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування фінансових санкцій, стягнення за виконавчими документами.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що саме УПФ України в м. Чернігові має продовжувати процедуру такого адміністрування.
Таким чином, виносячи вимогу про сплату боргу від 21.05.2014 № Ф-854, ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області повторно вимагає сплатити 8728,12 грн, відповідно за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно Закону України від 07.07.2011 № 3609-УІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України те деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" доповнено статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" частиною четвертою такого змісту: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також, згідно вищезазначеної статті такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені такі види пенсійних виплат, як пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Враховуючи вищезазначене, положення частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" поширюється на осіб, яким призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 16 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до приведення законодавства у відповідність із цим законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому закону.
Згідно ст. 26 цього Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
При цьому, відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У даному випадку положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потрібно розуміти в контексті з положеннями статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відтак, пенсія за віком може бути надана особі, яка не досягла пенсійного віку, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, якщо остання працювала або проживала на територіях радіоактивного забруднення.
Тобто, позивач є пенсіонером за віком у розумінні наведених норм права.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач як фізична особа-підприємець, що є пенсіонером за віком, яка зареєстрована платником єдиного податку, не повинен сплачувати єдиний внесок, у зв'язку з чим оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-854 від 21.05.2014 у розмірі 8728,12 грн прийнята з порушенням вимог Закону, а тому дії ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області щодо прийняття вищезазначених вимог є незаконними, як наслідок вимога підлягає скасуванню.
Згідно ч. 2. ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 13.05.2014 (а. с. 31-32), від 20.05.2014 (а. с. 28-30).
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності своїх дій та рішення.
Суд вважає, що оскаржувана вимога винесена не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з порушенням використаного повноваження з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення; не добросовісно та не розсудливо.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, - задовольнити.
Визнати дії Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області щодо нарахування боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 30.04.2014 у сумі 8728,12 грн незаконними.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області № Ф-854 від 21.05.2014 про сплату недоїмки у розмірі 8728,12 грн.
Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у разі проголошення її вступної та резолютивної частин, або прийняття її у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану постанову не скасовано.
Суддя Д.В. Лобан