Ухвала від 28.08.2014 по справі 2а-4066/10

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2014 року м. Київ К/800/58128/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача),

Швеця В.В.,

Штульман І.В.,

провівши у порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи

за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, 4 Територіального ордену Червоної Зірки вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про перерахунок пенсії,

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, до якої приєднався 4 Територіальний ордена Червоної Зірки вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року,

встановив:

В жовтні 2010 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУПФ), 4 Територіального ордену Червоної Зірки вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - 4 ТВУЗ) про перерахунок його пенсії на підставі статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ) у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців згідно з наказом Голови державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 грудня 2009 року.

На обґрунтування позову ОСОБА_4 зазначив, що він є військовим пенсіонером, проходив військову службу у 4 ТВУЗ на посаді начальника вузла зв'язку, отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом № 2262-ХІІ, а отже відповідно до статті 63 цього Закону у зв'язку з виданням наказу від 31 грудня 2009 року має право на перерахунок пенсії.

Постановою Рівненського міського суду від 22 грудня 2010 року відмовлено в задоволенні позову.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року скасовано постанову суду першої інстанції, а позов задоволено частково: позовні вимоги за період з 1 січня до 4 квітня 2010 року залишено без розгляду; зобов'язано ГУПФ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з урахуванням збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Голови державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 грудня 2009 року, починаючи з 5 квітня 2010 року, з урахуванням виплачених сум; визнано протиправною відмову ГУПФ в проведенні такого перерахунку; зобов'язано 4 ТВУЗ подати до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 станом на 5 квітня 2010 року, з урахуванням зміни його розміру на підставі наказу Голови державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 грудня 2009 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідачі, посилаючись на можливість перерахунку пенсії ОСОБА_4 лише на підставі відповідного акту Кабінету Міністрів України, порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просять скасувати прийняте ним рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4 просить залишити рішення суду апеляційної інстанції без змін, посилаючись на його законність і обґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Оскільки судові рішення оскаржуються відповідачами в частині задоволених позовних вимог, то колегія суддів перевіряє їх законність та обґрунтованість лише в цій частині.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 з грудня 2008 року є пенсіонером Збройних Сил України, якому пенсію призначено за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до повідомлення про призначення пенсії Головного управління пенсійного фонду в Рівненській області від 27 січня 2009 року № 131/03 посадовий оклад позивача на день звільнення з посади начальника вузла зв'язку становив 850 грн.

Наказом Голови державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 31 грудня 2009 року підвищено посадовий оклад за посадою, яку ОСОБА_4 обіймав на день звільнення, до 1325 грн.

У травні 2010 року позивач звернувся до ГУПФ із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням окладу за посадою, яку він займав на момент звільнення, однак йому було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що підстав для проведення позивачеві перерахунку пенсії немає, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалося будь-яких рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб рядового і начальницького складу працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України або ж про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Отже, підставою для перерахунку пенсії є рішення суб'єкта владних повноважень наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2006 року № 1588 «Про грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу та умови оплати праці працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації» (яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Голові Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації надано право у межах затвердженого фонду грошового забезпечення установлювати посадові оклади особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів (в додатках до постанови відсутня посада начальника вузла зв'язку).

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Голові Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, то наказ останнього про затвердження схеми посадових окладів за основними типовими посадами є підставою для проведення перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Згідно зі статтею 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та 4 Територіального ордену Червоної Зірки вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К.

Швець В.В.

Штульман І.В.

Попередній документ
40310719
Наступний документ
40310723
Інформація про рішення:
№ рішення: 40310720
№ справи: 2а-4066/10
Дата рішення: 28.08.2014
Дата публікації: 08.09.2014
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Вищий адміністративний суд України
Категорія справи: