27 серпня 2014 року Справа № 13359/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Дяковича В.П., Кухтея Р.В.,
з участю
секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Піскун А.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Франківського районного суду м. Львова від 17 грудня 2010 року у справі за її позовом до департаменту економічної політики Львівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2008 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1) звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому після уточнення своїх позовних вимог просила
визнати протиправною бездіяльність департаменту економічної політики Львівської міської ради (далі - ДЕП ЛМР) по розгляду її заяви від 17.03.2008 року про видачу дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові;
визнати нечинною відмову у видачі такого дозволу, викладену у листі від 06.02.2009 року за № 23-367;
зобов'язати відповідача видати дозвіл на розміщення пересувної малої архітектурної форми по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові.
Постановою Франківського районного суду м. Львова від 17 грудня 2010 року у справі № 2а-46/10 у задоволенні вказаного позову було відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_1 просить зазначену постанову скасувати і прийняти нову про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що суд неповно з'ясував обставини справи. Зокрема, апелянт звертає увагу апеляційного суду на те, що заяву про видачу дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові позивачкою було подано 17.03.2008 року, а відмовлено у видачі такого дозволу було лише 06.02.2009 року.
При цьому акцентує увагу апеляційного суду на тому, що відповідно до ухвал Львівської міської ради (далі - ЛМР) № 121 від 14.11.2002 року, № 681 від 29.03.2007 року та № 1611 від 28.02.2008 року ДЕП ЛМР зобов'язаний був розглянути подану позивачкою заяву протягом 5 днів з часу подання.
Одночасно наполягає на тому, що станом на 17.03.2008 року була чинною ухвала ЛМР № 516 від 12.06.2003 року, якою було передбачено розміщення 90 яток, у тому числі і її по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові, а отже висновок суду про те, що на час подачі заяви діяли обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм по вул. Сихівській, 12-14 не відповідає дійсним обставинам справи.
При цьому апелянт зазначає, що виходячи із тексту оскаржуваної постанови судом першої інстанції не було вирішено її позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності ДЕП ЛМР по розгляду вказаної заяви.
Позивачка та її представник у ході апеляційного розгляду підтримали вимоги, викладені у апеляційній скарзі, та просили їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні апеляційного суду заперечила обґрунтованість доводів апелянта, просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Відмовляючи у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що розділом 2 «Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах на території м. Львова» (далі - Правила розміщення МАФ), що згідно із ухвалою ЛМР № 1611 від 28.02.2008 року вступили у законну силу, передбачено обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм на основних магістральних вулицях, площах, проспектах, бульварах, до яких відноситься і вул. Сихівська у м. Львові.
Ухвалою ЛМР № 2311 від 18.11.2008 року затверджено Перспективну схему розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста, згідно якої вул. Сихівська входить до переліку вулиць, де діють обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм і на момент зміни предмету позову така ухвала набула чинності.
Вимоги позивача про зобов'язання розглянути заяву про видачу спірного дозволу є безпідставними, оскільки на момент розгляду справи така заява вже розглянута.
Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із таких міркувань.
Як встановлено у ході апеляційного розгляду, покликання позивачки на те, що нею 17.03.2008 року було подано заяву про видачу дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки цього дня нею було подано заяву на ім'я начальника управління «Дохвільний офіс» ЛМР з проханням продовжити дозвіл на торгівлю за вказаною адресою (а.с.6 т.1).
При цьому заява ОСОБА_1 про видачу дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми у м. Львові по вул. Сихівська, 12-14 від 14.07.2008 року, адресована Департаменту економічної політики ЛМР, була нею подана лише 24.07.2008 року (а.с. 52 т. 2), розглянута з наданням проміжної відповіді за № 23-1914 від 29.07.2008 року та мотивованої відповіді про відмову у видачі дозволу від 06.02.2009 року № 23-367 (а.с. 53-54 т. 2).
Одночасно апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідно до приписів ч. 4 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Відповідно до п.2.1.1. ухвали ЛМР від 27.11.2007 №1470 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м. Львова» існують містобудівні обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм у межах історико-архітектурної заповідної території міста, на основних магістральних вулицях, площах, проспектах, бульварах, парках та скверах (згідно додатком 18). Згідно з додатком 18 діють обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм на вул. Сихівській 12-14.
Одночасно слід звернути увагу на те, що п. 8 ухвали ЛМР від 28.02.2008 року № 1611 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 27.12.2007р. №1470» передбачено, що Правила розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядок надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах (додаток 1) набирають чинності після затвердження міською радою перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як програми комплексного благоустрою території міста, крім розділу 2 та п.п. 4.11 і 4.12 розділу 4 Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, які набирають чинності з моменту оприлюднення. Отже твердження апелянта про те, що ухвала ЛМР від 27.12.2007 року № 1470 не набула чинності лише частково відповідає дійсності, оскільки набрав чинності розділ 2 (додаток 18), де передбачені обмеження, щодо розміщення малих архітектурних форм.
Відповідно до ст. 64 Регламенту Львівської міської ради,що затверджений ухвалою ЛМР №158 від 21.09.2006 року, чинного на час прийняття рішення по справі, рішення ЛМР нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо ЛМР не встановлено інший строк введення цих рішень удію. Рішення Ради нормативно-правового характеру опубліковуються не пізніше як у 20-денний термін після їх прийняття на офіційному сайті Ради або в інший визначений спосіб.
Відповідно до матеріалів справи фактичне оприлюднення ухвали ЛМР від 27.12.2007р. №1470 відбулось до 16.01.2008 року (а.с. 56 .2).
Ухвалою Львівської міської ради від 28.02.2008р. №1611 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 27.12.2007р. №1470» передбачено «Перелік основних магістральних вулиць, площ, проспектів, бульварів, парків, скверів, де діють обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм, у тому числі у межах історико-архітектурної заповідної території міста» (додаток 18). Згідно із вказаним переліком вул. Сихівська входить до переліку вулиць, де діють обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм.
На час вирішення спору набула чинності ухвала ЛМР від 18.12.2008 року № 2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста», де адреса вул. Сихівська 12-14, відсутня. Відповідно до п. 8 ухвали від 18.12.2008 року № 2311 передбачено районним адміністраціям забезпечити демонтаж малих архітектурних форм, які функціонують чи розміщені на території м. Львова без дозвільних документів та не внесені до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини програми комплексного благоустрою території міста.
Покликання апелянта на те, що на даний час продовжує діяти договір № 551 від 20.10.2006 року на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення пересувних малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності з огляду на приписи ст. 764 ЦК України, на думку апеляційного суду, є безпідставними, оскільки відповідно до п. 6.9 вказаного договору після закінчення терміну дії цього договору подальші взаємовідносини сторін регулюються укладенням нового договору (а.с.31 т.2).
Відтак апеляційний суд погоджується із думкою суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання протиправною відмови відповідача ФОП ОСОБА_1 у наданні дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми у м. Львові по вул. Сихівська, 12-14.
Окрім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що ухвалою ЛМР № 3190 від 20.03.2014 року «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові» прийнято Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та нову Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, де адреса вул. Сихівська 12-14, відсутня, а ухвалою ЛМР № 3039 від 26.12.2013 року «Про призупинення розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові» встановлено мораторій на доповнення схеми розміщення тимчасових споруд у м. Львові новими тимчасовими спорудами на термін до 31.12.2014.
З огляду на викладене, надання позивачці дозволу на розміщення пересувної малої архітектурної форми по вул. Сихівській, 12-14 у м. Львові на даний час неможливе.
На підставі наведеного апеляційний суд доходить до висновку про відсутність правових підстав для скасування оскаржуваного ФОП ОСОБА_1 судового рішення та задоволення її позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Франківського районного суду м. Львова від 17 грудня 2010 року у справі № 2а-46/10 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Дякович
Р.В.Кухтей
Ухвала у повному обсязі складена 28 серпня 2014 року.