ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. №27/255
м. Київ
13 серпня 2014 року 11:06 № 826/9537/14
за позовом ОСОБА_1
до Управління Державної автомобільної інспекції в м. Києві
про визнання протиправними дій
Суддя О.В.Головань
Секретар О.В.Островська
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_3 - п/к (дов. від 30.07.14 р.)
Від відповідача: Руденко Л.В. - п/к (дов. від 09.01.14 р.)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання незаконним рішення Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві від 02.04.14 р. про скасування державної реєстрації на ім'я ОСОБА_1 автомобіля марки KIA SORENTO, кузов НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу ТЗ серії НОМЕР_5 від 05.10.12 р. по факту підробки реєстраційних документів, та виставлення авта в розшук.
В судовому засіданні 13.08.14 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
05.10.12 р. ОСОБА_1 звернувся до ВРЕР ДАІ №4 з заявою №852465-1330М4 щодо державної реєстрації, оформлення і видачі свідоцтва про реєстрацію придбаного ним автомобіля марки KIA SORENTO, 2011 року випуску, виготовлення номерних знаків на нього.
До заяви подано довідку-рахунок серії ДПІ №708143, видану ТОВ "ДАКАРС" від 29.09.12 р., свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6, висновок спеціаліста НДЕКЦ при ГУ МВС України в м. Києві №11/122/8121, виданий 05.10.12 р. експертом ОСОБА_5, згідно якого номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3 вищевказаного автомобіля не змінювалися, бланк наданого свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 відповідає бланкам, які є в офіційному обігу, квитанції про сплату необхідних платежів.
За результатом опрацювання документів заявника було проведено операцію щодо державної реєстрації вказаного транспортного засобу, вилучені транзитні номери та за автомобілем закріплено номерні знаки НОМЕР_1.
В подальшому перевіркою встановлено, що при проведенні операції щодо державної реєстрації автомобіля KIA SORENTO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, порушено вимоги п. 3.9 наказу МВС України від 11.08.10 р. "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них" в частині проведення реєстраційної операції без отримання підтвердження зняття з обліку ТЗ за попереднім місцем реєстрації.
Згідно відповіді начальника РП РЕР №2 УДАІ УМВС України у Дніпропетровській області від 10.10.12 р. автомобіль KIA SORENTO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, номерний знак НОМЕР_4, який належить ОСОБА_6, з державного обліку не знімався, у зв'язку з чим вжито заходів щодо вилучення у ОСОБА_1 номерних знаків НОМЕР_1, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 та реєстрації зазначеної події у Деснянському РУ ГУ МВС України в м. Києві.
За фактом підробки реєстраційних документів на автомобіль попереднього власника ОСОБА_6 проводиться розслідування (кримінальне провадження №12012110030000594, порушене 03.12.13 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України) Голосіївським РУ ГУ МВС України в м. Києві.
Станом на час розгляду адміністративної справи розслідування у кримінальній справі триває.
На підставі запиту до слідчого СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві про можливість та доцільність зняття з реєстрації автомобіля KIA SORENTO начальником Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві 24.03.14 р. затверджено висновок про результати розгляду заяви громадянина ОСОБА_1, згідно якого для скасування реєстрації автомобіля KIA SORENTO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, номерний знак НОМЕР_1 копію висновку та матеріалів перевірки направити до Центру №4 надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, підпорядкованого управлінню ДАІ ГУ МВС України в м. Києві.
Після отримання вказаних матеріалів ВРЕР ДАІ №4 02.04.14 р. проведено дії зі зняття автомобіля з обліку у зв'язку зі скасуванням реєстрації, про що зроблено відповідний запис до інформаційної бази даних ДАІ.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказане рішення незаконним з таких підстав.
Згідно ст. 316-325, 328 ЦК України, ст. 41 Конституції України будь-які дії третіх осіб, що обмежують повноту використання власником наданих йому законом повноважень щодо володіння, користування та розпорядження майном, є неправомірними.
Відповідачем фактично підтверджено, що перша реєстрація автомобіля проведена у відповідності до вимог чинного законодавства. Згідно п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
В даному випадку підстав для скасування державної реєстрації транспортного засобу не було, оскільки попередньо саме працівниками ДАІ було проведено реєстрацію автомобіля з перевіркою, в тому числі, і факту його зняття з реєстрації.
Позивач зазначає, що у випадку допущення порушення законодавства працівниками ДАІ, саме вони мають нести за це відповідальність.
Вчинення позивачем будь-яких протиправних дій як під час придбання автомобіля, так і під час подання документів для постановки його на облік не доведено.
Відповідач - Управління Державної автомобільної інспекції Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що працівником ВРЕР ДАІ №4 здійснено реєстрацію автомобіля KIA SORENTO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, номерний знак НОМЕР_1 без отримання підтвердження зняття з обліку автомобіля за попереднім місцем реєстрації на порушення вимог п. 3.9 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них.
З врахуванням отриманої інформації про подання для реєстрації автомобіля підроблених документів щодо зняття його з попереднього місця реєстрації, відповідач згідно п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388, правомірно скасував державну реєстрацію автомобіля.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до пункту 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Пунктом 8 Порядку визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку.
Позивачем при зверненні 05.10.12 р. до ВРЕР ДАІ №4 з заявою №852465-1330М4 щодо державної реєстрації, оформлення і видачі свідоцтва про реєстрацію придбаного ним автомобіля марки KIA SORENTO, 2011 року випуску, виготовлення номерних знаків на нього подано довідку-рахунок серії ДПІ №708143, видану ТОВ "ДАКАРС" від 29.09.12 р., а також свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) на ім'я попереднього власника ОСОБА_6 та копію реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку, згідно якої транспортний засіб знятий з обліку 04.08.12 р.
На підставі вказаних документів транспортний засіб правомірно був зареєстрований ВРЕР ДАІ №4 за позивачем з видачею всіх необхідних документів.
Згідно п. 40 Порядку зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
В даному випадку заява про зняття з обліку від власника не надходила.
Згідно пояснень відповідача зняття транспортного засобу з реєстрації (анулювання реєстрації) проведено 02.04.14р. на підставі висновку, затвердженого 24.03.14 р. начальником УДАІ ГУ МВС України в м. Києві за результатами розгляду звернення до слідчого СВ Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві про можливість та доцільність зняття з реєстрації автомобіля KIA SORENTO у зв'язку з розслідуванням (кримінальне провадження №12012110030000594, порушене 03.12.13 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України).
Згідно п. 40 Порядку у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Тобто, для зняття транспортного засобу з реєстрації згідно п. 40 Порядку в даному випадку необхідно встановити факт зняття з реєстрації транспортного засобу за фіктивними чи підробленими документами або такого, що розшукується правоохоронними органами України в зв'язку з незаконним заволодінням.
В даному випадку на підтвердження зняття з реєстрації транспортного засобу за фіктивними або підробленими документами суду надано лише інформацію про те, що згідно відповіді начальника РП РЕР №2 УДАІ УМВС України у Дніпропетровській області від 10.10.12 р. автомобіль KIA SORENTO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_3, номерний знак НОМЕР_4, який належить ОСОБА_6, з державного обліку не знімався; з приводу підробки картки обліку транспортного засобу з інформацією протилежного змісту проводиться досудове розслідування.
На думку суду, доказами зняття з реєстрації транспортного засобу за фіктивними або підробленими документами може бути вирок суду у кримінальній справі, що набув законної сили, у якому було би встановлено відповідний факт.
Також суд зазначає, що у кримінальному провадженні №12012110030000594, порушеному 03.12.13 р. за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, позивачу не пред'являлися жодні звинувачення; питання щодо його протиправних дій не є предметом розслідування.
За таких обставин покладання на позивача негативних наслідків протиправної діяльності інших осіб не може бути визнане обґрунтованим.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, тому саме на нього покладено обов'язок доведення правомірності своїх дій, і відповідачем вказаний обов'язок не виконано.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
В даному випадку відповідачем як суб'єктом владних повноважень прийнято рішення щодо зняття з державної реєстрації транспортного засобу за відсутності для цього достатніх підстав, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Дією, що вплинула на права та обов'язки позивача, є скасування рішення про реєстрацію автомобіля (анулювання запису), що і є предметом оскарження в даному випадку.
Згідно ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно п. 2.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України від 11.08.10 р. № 379, в управліннях (відділах) ДАІ головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відомостей про зареєстровані, перереєстровані та зняті з обліку ТЗ формуються бази даних автоматизованих інформаційних систем "Автомобіль".
Таким чином, способом виконання судового рішення є внесення інформації до вказаних баз даних, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне в порядку ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог під час формулювання резолютивної частини постанови.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати незаконним і скасувати рішення (запис) про зняття з обліку автомобіля марки KIA SORENTO, 2011 року випуску, кузов НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_1, здійснений 02.04.14р. Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві.
3. Зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві поновити державну реєстрацію автомобіля марки KIA SORENTO, 2011 року випуску, кузов НОМЕР_2, номерний знак НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1, шляхом внесення відповідної інформації до бази даних автоматизованої інформаційної системи "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державної автомобільної інспекції.
4. Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73, 08 грн. судового збору.
5. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 18.08.14 р.