Постанова від 29.08.2014 по справі 825/2643/14

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2014 року Чернігів Справа № 825/2643/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Воєдило Л.П.,

представників позивача - Кобижча Н.М.,

представника відповідача - Якимчук Ю.В., Козлова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧернігівГазСпецСервіс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧернігівГазСпецСервіс» (далі - ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» за адресою: вул. Любецька, 60-А, м. Чернігів та зобов'язання ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Любецька, 60-А, м. Чернігів, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали та просили відмовити в його задоволенні. Надали до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в якому виклали свою позицію проти доводів позивача та зазначили, сам акт перевірки від 25 липня 2014 року не містить владних управлінських приписів щодо суб'єкта господарювання та встановлених строків, які підлягають виконанню суб'єктом господарювання, він не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а лише містить факти виявлених порушень, а тому такий акт перевірки від 25 липня 2014 року не може служити належним доказом невиконання відповідачем вимог позивача. За наслідками перевірки позивачем винесено припис від 25 липня 2014 року, в якому відповідачу був наданий строк для усунення виявлених недоліків до 30 листопада 2014 року. Таким чином, відповідач вважає вищезазначений позов передчасним, а повне зупинення експлуатації адміністративної будівлі призведе до неможливості усунення будь - яких порушень зазначених позивачем у акті перевірки та приписі. Крім того, представники зазначили, що позивачем в акті перевірки не зазначено, яким чином виявлені під час проведення перевірки порушення створюють загрозу для життя та здоров'я людей під час експлуатації будівлі ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» за адресою: вул. Любецька, 60А, м. Чернігів, Чернігівська область.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 25.07.2014 головним інспектором Чернігівського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області Шираєм Є.П. проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб будівлі та приміщення ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» за адресою: вул. Любецька, 60-А, м. Чернігів, про що складено акт від 25.07.2014 № 756 (а.с. 8-16).

За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, зокрема:

- адміністративна будівля не обладнана системою пожежної сигналізації, чим порушено п. 6.1.2. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 4.1.,Таблиця В.1, Додаток В ДБН В.2.5-56-2010 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту»;

- адміністративна будівля не обладнана пристроями блискавкозахисту, чим порушено п. 5.1.35. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- в адміністративній будівлі не проведений замір опору ізоляції електричних мереж та обладнання, чим порушено п. 5.1.34. НАПБ А.01.001- 2004 «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- підлога на другому та третьому поверхах адміністративної будівлі оздоблена горючим матеріалом, чим порушено п.п. 4.3.1., 4.3.11. НАПБ A. 01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.24. ДБН В.1.1-7- 2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- ширина евакуаційних шляхів по коридору 2-го та 3-го поверхів адміністративної будівлі менше ширини коридору, зменшеної на ширину дверного полотна, чим порушено п.п. 4.3.1., 4.3.11. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.28. ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- запасні шляхи евакуаційних виходів з 2-го та 3-го поверхів адміністративної будівлі закриті збудованим кабінетом, чим порушено п.п. 4.3.1., 4.3.11. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- на евакуаційному виході з 3-го поверху адміністративної будівлі влаштований поріг висотою більше 0,05 м, чим порушено п.п. 4.3.1., 4.3.11. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.29. ДБН B.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- двері 3-го поверху адміністративної будівлі, що ведуть на сходову клітину не обладнані пристроєм для самозачинення, чим порушено п. 4.3.1. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.20. ДБН В. 1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- зовнішня сходова клітина адміністративної будівлі не забезпечена навісом для запобігання її обледеніння, чим порушено п. 4.3.1. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.40. ДБН В. 1.1-7- 2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- з підвального приміщення адміністративної будівлі відсутній другий евакуаційний вихід, чим порушено п. 4.3.1. НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.13. ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва»;

- в адміністративній будівлі не проведено технічне обслуговування та перевірку пожежних кранів, чим порушено п. 6.З.2.6. НАШ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні».

Також, за наслідками перевірки перевіряючими було видано ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с.40-41).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» за адресою: вул.Любецька, 60-А, м. Чернігів та зобов'язання ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Любецька, 60-А, м. Чернігів, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Згідно Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Правила пожежної безпеки в Україні затверджені наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 року № 126, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 року за 1410/10009 (далі - Правила) та є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами. Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах (глава 1 Правил).

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж. Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором (пункти 2.1.-2.2 Правил).

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В силу частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно частини п'ятої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

В свою чергу, підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 69 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки також у разі недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Частиною восьмою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснює перевірку.

З аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що звернення до суду з адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць можливе у разі, якщо відповідачем не будуть виконані у встановлений органом державного нагляду строк законні вимоги позивача, які відображені у відповідному рішенні суб'єкта владних повноважень (приписі, розпорядженні чи постанові) та є обов'язковим для виконання відповідачем згідно до вимог ст.ст. 68, 69 Кодексу цивільного захисту України та статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Як вбачається з матеріалів справи, самий найкоротший строк виконання припису становить - до 30.08.2014, проте адміністративний позов подано позивачем 06.08.2014, тобто на час звернення позивача до суду строк виконання виявлених порушень ще не закінчився.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулося з даним позовом до суду до спливу терміну, наданого відповідачу для усунення порушень вимог законодавства.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15.05.2014 по справі № К/800/3116/14.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику вживати заходів до усунення виявлених порушень.

Зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» за адресою: м. Чернігів, вул. Любецька, 60-А, унеможливить доступ до об'єкту і як наслідок, усунення виявлених порушень. Крім того, вказані заходи призведуть до зупинення всієї господарської діяльності відповідача, оскільки ця адміністративна будівля безпосередньо задіяна у виробничій діяльності підприємства на якому працює більше 50 працівників.

За таких обставин, у випадку застосування заходів реагування буде порушено принцип

пропорційності, який ґрунтується на тому, що рішення суб'єкта владних повноважень порушує правові наслідки, як для особи так і для держави чи її органів, а також може впливати на права та інтереси третіх осіб. А тому при прийнятті рішення необхідно дотримуватись балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Позовна вимога Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області щодо зобов'язання ТОВ «ЧернігівГазСпецСервіс» зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Любецька, 60-А, м. Чернігів, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від попередньої позовної вимоги, в задоволенні якої судом було відмовлено.

Крім того, статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, не передбачено право суб'єкта владних повноважень за результатами проведеної перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, звертатися до суду з вимогами про зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 9, 11, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя підпис В.І. Д'яков

З оригіналом згідно.

Суддя В.І. Д'яков