20 серпня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3043/14
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Дубровна В.А., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106, 107 КАС України за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні про визнання рішення протиправним, скасування постанови про накладення штрафу,
встановила:
04 серпня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, у якому просить -
- визнати рішення державного виконавця Савицького Д.В. протиправним;
- постанову від 19.05.2014 року ВП №38517108 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн. щодо невиконання виплати та перерахунку пенсії ОСОБА_1 скасувати в повному обсязі як таку, що винесена з порушеннями вимог діючого законодавства.
Одночасно з позовною заявою УПФУ надало клопотання про поновлення строку щодо звернення до суду з вищевказаними вимогами, оскільки вважає, що отримання 14.07.2014 р. ухвалу Комсомольського районного суду м. Херсона від 07.07.2014 р. про повернення адміністративного позову є поважною причиною пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 05 серпня 2014 року адміністративний позов було залишено без руху, у т.ч. з метою надання позивачем доказів поважності причин пропущення процесуального строку та звернення до суду 04 серпня 2014 року.
На виконання вказаної ухвали позивачем було надано копію ухвали Комсомольського районного суду від 07.07.2014 року по справі №667/5103/14-а про повернення позовної заяви та копію супровідного листа з відміткою про дату отримання 14.07.2014 року, як доказ поважності причин пропущення процесуального строку звернення до суду.
Дослідивши позовну заяву та розглянувши клопотання позивача з наданими до нього документами, суддя встановила наступне.
Частиною 1 ст. 107 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно ч. 1 ст. 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду:
- у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
- у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Враховуючи наведені норми, суддя вважає, що чинним законодавством обмежено право звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлено досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Як вбачається з позовної заяви, 14 липня 2014 року позивач отримав Ухвалу Комсомольського районного суду від 07.07.2014 року про повернення адміністративного позову у зв'язку з непідсудністю цьому адміністративному суду, а звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з вказаним позовом 04 серпня 2014 року, що свідчить про пропущення десятиденного строку, передбаченого ст.181 КАС України.
Зі змісту ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства вбачається, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Оцінюючи вказані обставини, що на думку позивача, перешкоджали здійсненню права на звернення до суду, та виходячи з аналізу всіх наведених у клопотанні доводів і з урахуванням того, що перешкоджало позивачу за таких обставин своєчасно реалізувати право на звернення до суду, суддя вважає, що наведені обставини нічим не обґрунтовані, позивачем не надано жодних належних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Суддя зауважує, що надавши можливість усунути недоліки при подачі адміністративного позову шляхом надання доказів щодо поважності причин звернення до суду з вказаним позовом, позивач не надав жодних пояснень та відповідних доказів щодо звернення до суду на 21 день після отримання ухвали Комсомольського районного суду від 07.07.2014 року, а саме 04 серпня 2014 року, тобто з пропущенням десятиденного строку звернення до суду.
Оскільки позивачем не надано доказів та пояснень щодо поважних причин пропуску строку, звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому суд залишає позовну заяву без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ухвалила:
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні про визнання рішення протиправним, скасування постанови про накладення штрафу - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 11.5