ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
14 липня 2014 року 09:45 № 826/7990/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
при секретарі Пасічнюк С.В.,
за участю сторін:
представник позивача - Терніков Є.І.,
представник відповідача 1 та 2 - Куценко С.В.,
представник третьої особи - Швець В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Сіті Інтертеймент» до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Комунального підприємства «Київблагоустрій», за участю третьої особи - Центрального парку культури і відпочинку м. Києва про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Київ Сіті Інтертеймент» (надалі - ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент», позивач) до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Департамент міського благоустрою, відповідач 1), Комунального підприємства «Київблагоустрій» (надалі - КП «Київблагоустрій», відповідач 2), за участю третьої особи - Центрального парку культури і відпочинку м. Києва про визнання протиправними дій Департаменту благоустрою та КП «Київблагоустрій» із демонтажу малих архітектурних форм у кількості 54 шт., належних ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент», розташованих на території Центрального парку культури і відпочинку м. Києва за адресою: 01001, м. Київ, Володимирський узвіз, буд. 2; зобов'язання КП «Київблагоустрій» безоплатно повернути ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент» належні йому малі архітектурні форми у кількості 54 шт., які були розміщені на території Центрального парку культури і відпочинку м. Києва та демонтовані КП «Київблагоустрій» на підставі доручення Департаменту міського благоустрою від 27.05.2014р. №94/05-14.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у разі виявлення самовільно розміщеної тимчасової споруди (малої архітектурної форми) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, або з частково оформленою дозвільною документацією, її власнику в обов'язковому порядку виноситься припис з вимогою усунення порушень шляхом самостійного проведення демонтажу цієї споруди протягом трьох робочих днів, за невиконання якого здійснюється демонтаж такої споруди відповідним органом.
Внесення власнику малої архітектурної форми/тимчасової споруди зазначеною припису та надання власнику можливості та часу для самостійного демонтування належної йому малої архітектурної форми/тимчасової споруди є обов'язковою умовою для виникнення у відповідного органу права здійснити демонтаж із покладанням на власника відповідних витрат.
В той же час, позивач стверджує, що відповідного припису від відповідача 1 не отримував.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача1 та 2 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував у повному обсязі, подав суду письмові заперечення, у яких зазначив, що відповідачі діяли у межах повноважень та з підстав, визначених чинним законодавством України.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін і третьої особи судом встановлено наступне.
Згідно розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.05.2012р. №764 «Про проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвестора до встановлення (будівництва) атракціону «Колесо огляду» з супутніми об'єктами обслуговування біля Музею води на території Центрального парку культури і відпочинку» (із змінами і доповненнями, внесеними розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17.01.2013р. № 48) проведено конкурс із залучення інвестора.
Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.07.2013р. № 1088 «Про затвердження переможця конкурсу із залучення інвестора до встановлення (будівництва) атракціону «Колесо огляду» з супутніми об'єктами обслуговування біля Музею води на території Центрального парку культури та відпочинку» переможцем конкурсу затверджено ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент».
Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.11.2013р. № 2086 «Про проведення різдвяного ярмарку у Центральному парку культури та відпочинку» вирішено провести з 14 грудня 2013р. до 20 січня 2014р. різдвяний ярмарок на території Центрального парку культури та відпочинку та визначено останнього його організатором.
Між третьою особою та позивачем укладено договір № 1 про масовий захід «Різдвяний ярмарок» від 02.12.2013р. Зокрема, відповідно до п. 5.1.3 договору про масовий захід ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент» зобов'язане забезпечити встановлення відповідних об'єктів торгівлі на території проведення заходу згідно наданої третьою особою плану-схеми.
Позивачем встановлено на території Центрального парку культури і відпочинку м. Києва будиночки у кількості 83 шт.
Перевіркою Департаменту міського благоустрою виявлено самовільно встановлені тимчасові споруди (ТС) в Печерському районі м. Києва по вул. Володимирський узвіз, 2 (Арка Дружби Народів).
За результатом виявленого порушення Департаментом міського благоустрою складено припис №1311491 з вимогою надати проектно-дозвільну документацію на розміщення ТС. Припис виносився до балансоутримувача території (Центральний парк культури та відпочинку)
В подальшому, позивачем отримано контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою №13060289 від 25.12.2013р., видану Департаментом благоустрою.
Вказаною карткою позивачу надано дозвіл на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку із встановленням тимчасових споруд на період проведення різдвяного ярмарку та влаштування льодової ковзанки у Центральному парку культури і відпочинку м. Києва з 25.12.2013р. по 20.01.2014р.
Після закінчення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою КП «Київблагоустрій» у період з 28.05.2014р. по 03.06.2014р. демонтовано та вивезено на майданчик зберігання тимчасових споруд самовільно встановлені будиночки, які були розміщені позивачем у Печерському районі м. Києва по вул. Володимирський узвіз, 2 (Арка Дружби Народів).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до положень статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Відповідно до вимог частини другої статті 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», пункту 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» Київська міська рада затвердила Правила благоустрою міста Києва від 25.12.2008р № 1051/1051 (із змінами та доповненнями від 22.09.2013р. №35/6251, надалі - Правила благоустрою).
Вказаним рішенням Київради, відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та пункту 2 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення надано повноваження Головному управлінню контролю за благоустроєм виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо виконання функцій Інспекції з благоустрою міста Києва - складати протоколи про адміністративні правопорушення з виявлених порушень Правил благоустрою міста Києва, встановлених цим рішенням, та надсилати їх відповідно до вимог статей 152,257 Кодексу України про адміністративні правопорушення органові, уповноваженому розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 19.2.1. Правил благоустрою уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм (Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища) мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В той же час, пунктом 13.2.5 Правил благоустрою передбачено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм (Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища).
Відповідно до п. 15.1.1 Правил благоустрою підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою.
Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).
Згідно з підпунктом 19.1.1 Правил благоустрою контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до пункту 5.25 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2011р. №94, Департамент відповідно до покладених на нього завдань сприяє забезпеченню чистоти і порядку в місті, очищення території та об'єктів благоустрою від побутових відходів, безхазяйного майна, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою.
Згідно з пунктом 5.26 зазначеного Положення Департамент відповідно до покладених на нього завдань здійснює у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій,транспортних засобів тощо.
В той же час, пунктом 20.2.1. Правил благоустрою визначено, що якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.
В силу п. 3.1.1 Правил благоустрою, підприємства, установи, організації та громадяни забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм відповідно до вимог чинного законодавства у власність, користування.
Пунктом 3.1.3. Правил благоустрою м встановлено, що посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну та/або здоров'ю громадян, на власних та закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях відповідно до закону.
Відповідальність за незабезпечення благоустрою, у тому числі при виконанні робіт самовільно, покладається на власника об'єкта благоустрою (балансоутримувача) та виконавця робіт.
З матеріалів справи вбачається, що 20.12.2013р. року перевіркою Департаменту міського благоустрою виявлено самовільно встановлені ТС в Печерському районі м. Києва по вул. Володимирський узвіз, 2 (Арка Дружби Народів).
За результатами перевірки Департаментом міського благоустрою складено припис № 1311491 від 20.12.2013р. з вимогою надати проектно-дозвільну документацію на розміщення ТС. Припис виносився до балансоутримувача території (Центральний парк культури та відпочинку) у відповідності із Розділом III, Правил благоустрою.
Не зважаючи на те, що позивач в подальшому отримав контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою №13060289 від 25.12.2013р., видану Департаментом благоустрою, вказана картка була видана терміном дії з 25.12.2013р. по 20.01.2014р.
В той же час, позивач не довів суду підстави та правомірність розміщення належних йому ТС після закінчення терміну дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, в результаті чого суд приходить до висновку, що останній був обізнаний про наявність припису № 1311491 та можливий демонтаж самовільно встановлених будиночків.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Департаментом міського благоустрою після закінчення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою правомірно прийняте рішення про демонтаж зазначених вище об'єктів, внаслідок чого КП «Київблагоустрій» у період з 28.05.2014р. по 03.06.2014р. демонтовано та вивезено на майданчик зберігання тимчасових споруд самовільно встановлені будиночки, які були розміщені позивачем у Печерському районі м. Києва по вул. Володимирський узвіз, 2 (Арка Дружби Народів).
Окрім того, оскільки відповідачі діяли у межах повноважень та з підстав, визначених чинним законодавством України, у суду відсутні підстави для зобов'язання КП «Київблагоустрій» безоплатно повернути ТОВ «Київ Сіті Інтертеймент» належні йому малі архітектурні форми у кількості 54 шт.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачами у повному обсязі доведено правомірність своїх дій.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Сіті Інтертеймент» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний 18.07.2014 року.
Суддя В.П. Шулежко