Справа № 651/437/13-ц
Провадження № 2/651/24/14
і м ' я м У к р а ї н и
29.08.2014 року
Верхньорогачицький районний суд
Херсонської області в складі:
під головуванням судді ЗАГРУННОГО В.Г.
при секретарі ДАДІКЯН О.В.
за участю прокурора ЖЕЛІЗНЯЧЕНКО О.Ю.
представника відповідача
Відділу Держземагентства
у Верхньорогачицькому районі
Херсонської області РЕМЄЗКОВА О.К.
представника відповідачів ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши в залі судових засідань Верхньорогачицького районного суду Херсонської області в смт.Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області цивільну справу № 651/437/13-ц за позовом Великолепетиського міжрайонного прокурора до Верхньорогачицької районної державної адміністрації, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, Відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання незаконними та скасування розпоряджень Верхньорогачицької районної державної адміністрації № 485 від 13.10.2010 року, № 131 від 25.03.2011 року та № 366 від 12.07.2012 року, визнання недійсними договору оренди земельної ділянки та державних актів на право власності на земельні ділянки,
13.11.2013 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Верхньорогачицької районної державної адміністрації, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, Відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання незаконними та скасування розпоряджень Верхньорогачицької районної державної адміністрації № 485 від 13.10.2010 року, № 131 від 25.03.2011 року та № 366 від 12.07.2012 року, визнання недійсними договору оренди земельної ділянки та державних актів на право власності на земельні ділянки, з підстав зазначених в заяві.
В судовому засіданні прокурор Желізняченко О.Ю., позовні вимоги підтримав в повному обсязі, та пояснив слідуюче. Встановлено, що 20.09.10 року ОСОБА_3 подано заяву до Верхньорогачицької районної державної адміністрації про надання йому в оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства орієнтовною загальною площею 21,5 га із земель резервного фонду Самійлівської сільської ради, в контурі №4.
Розпорядженням Верхньорогачицької районної державної адміністрації №485 від 13.10.10 року надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною загальною площею 21,5 га, з них ріллі - 21,5 га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради в контурі №4, для ведення фермерського господарства.
Розпорядженням Верхньорогачицької районної державної адміністрації №131 від 25.03.2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, і надано в оренду терміном на 10 років громадянину ОСОБА_3 земельну ділянку загальною площею 21,5га, з них ріллі - 21,5 для ведення фермерського господарства.
На підставі вказаного розпорядження 29.03.11року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_3 укладено договір оренди вказаної земельної ділянки, який зареєстровано 06.04.2011 року за №652150004000003.
Разом з тим, відведення земельних ділянок в оренду проведено з порушенням вимог земельного законодавства.
Так, згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.4 Земельного кодексу України земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції станом на 02.03.2011 року, на момент винесення розпорядження про надання дозволу гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються; бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додається рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.
Згідно ст.6 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції станом на 02.03.2011року) професійний відбір громадян, які виявили бажання створити фермерське господарство, проводить районна (міська) професійна комісія з питань створення фермерських господарств, склад якої формується і затверджується районною (міською) радою.
Положення про порядок проведення Професійного відбору з питань створення фермерських господарств затверджується спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України.
До складу професійної комісії з питань створення фермерських господарств включаються представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, представники Асоціації фермерів та приватних землевласників і громадських організацій.
Висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації є умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
Відповідно до п.2.1 Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України №452/335 від 17.12.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2004 року за №118/8717 для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору, районна (міська) рада формує і затверджує склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств (далі - професійна комісія) відповідно до ст.6 Закону України «Про фермерське господарство».
Відповідно до п.4 Положення контроль за діяльністю професійної комісії з питань створення фермерських господарств здійснює районна (міська) рада.
Вказане Положення не передбачає можливості передачі функцій професійної комісії,будь-яким іншим органам.
У порушення вимог ст.ст.6,7 Закону України «Про фермерське господарство» Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією видано розпорядження №485 від 13.10.10 року надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за відсутності висновку професійної комісії з питань створення фермерських господарств, сформованої і затвердженої районною (міською) радою.
ОСОБА_3 до заяви від 20.09.10 року, як доказ наявності достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації, не додано висновку професійної комісії з питань створення фермерських господарств, сформованої і затвердженої районною (міською) радою.
Натомість заява ОСОБА_3 щодо надання йому земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, розглянута на засіданні районної комісії з питань регулювання земельних відносин, що підтверджується протоколом №5 засідання районної комісії з питань регулювання земельних відносин від 04.10.10 року склад якої сформовано і затверджено розпорядженням голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації №17 від 08.01.2010 року.
Дана комісія не є професійною комісією з питань створення, фермерських господарств, яка створюється відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про фермерське господарство» та Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств.
Склад цієї комісії не відповідає вимогам ст.6 Закону України «Про фермерське господарство» та п.2.2 Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, оскільки до неї не входять представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій, управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації
Відповідно до листа Верхньорогачицької районної ради №01 - 18/123 від 07.06.2013 року професійна комісія з питань створення фермерських господарств не створювалась. Повноваження даної комісії покладено на районну комісію з питань створення фермерських господарств, що суперечить вказаним вище вимогам законодавства.
Статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство», в редакції станом на 21.05.2012 року також передбачено необхідність надання громадянином до заяви на отримання у власність або в оренду земельної ділянки державної власності для ведення фермерського господарства документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
До заяви ОСОБА_3 на надання йому в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства підтверджуючих документів про наявність освіти, добутою у аграрному навчальному закладі не долучено.
Таким чином, Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства та затверджено проект землеустрою і надано в оренду земельні ділянки з порушенням вимог земельного законодавства та порядку надання громадянам земельних ділянок в оренду для ведення фермерського гocподарства.
Земельну ділянку надано в оренду ОСОБА_3 з порушенням порядку надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, визначеного земельним законодавством.
Договір оренди земельних ділянок від 29.03.2011 року укладено між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_3 на підставі розпорядження №131 від 25.03.2011 року. Вказаний договір чинний, нові та додаткові договори не укладались.
Проте, як зазначено вище, наведене розпорядження є таким, що прийнято всупереч вимогам законодавства України та підлягає визнанню недійсним.
Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією допущено порушення при укладанні наведеного договору статті 6 Закону України "Про оренду землі" щодо підстав набуття права оренди земельної ділянки та наведені обставини, згідно приписів ч. 2 ст., 15 Закону України,"Про оренду землі", що є достатньою підставою для визнання спірного договору недійсним.
Крім того, згідно інформації відділу Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області №809 від 10.07.2013 року, станом на 08.07.13 року проведено розпаювання земель та видано свідоцтва про право власності на нерухоме майно голові (ОСОБА_3) та членам фермерського господарства «Скіфія-Р».
Розпорядженням голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації №366 від 12.07.2012 року затверджено технічну документацію по передачі у власність земельних ділянок в розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «Скіфія-Р» для ведення фермерського господарства «Скіфія-Р» на загальну площу 21,5 га відносно громадян ОСОБА_3 (державний акт №ЯК 340332 ), ОСОБА_5 (державний акт №ЯК 340333), ОСОБА_6 (державний акт №ЯК 340533), із земель резервного фонду, розташованих на землях резервного фонду за межами населених пунктів Самійльвської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області.
Таким чином, Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією незаконно, у порушення вимог чинного законодавства видано розпорядження №485 від 13.10.2010 року про надання дозволу на виготовлення проекту щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, розпорядження №131 від 25.03.2011 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства, а, відповідно, і розпорядження голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації №366 від 12.07.2012 року затверджено технічну документацію по передачі безоплатно у власність земельних ділянок в розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «Скіфія-Р» громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5 га розташованих на землях резервного фонду за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області.
Крім того, видання членам фермерського господарства відділом Держземагенства у Верхньорогачицькому районі державних актів на право власності на вказані земельні ділянки проведено з порушенням вимог чинного законодавства і підлягають визнанню недійсними.
При відведенні в оренду земельної ділянки ОСОБА_3 порушено вимоги законодавства, щодо порядку надання у користування земель громадянам для ведення фермерського господарства.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та Положення про Держсільгоспінспекцію, Державна інспекція сільського господарства України є центральним органом виконавчої влади, до повноважень якої згідно зі ст.6 цього Закону належить здійснення контролю за додержанням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
У положенні про Державну інспекцію сільського господарства України затвердженого Указом Президента від 13.04.2011 року № 459/2011, не передбачено право Державної інспекції сільського господарства звертатися з позовом до суду, у зв'язку з чим, на підставі ст. 45 ЦПК України, прокурор звертається до суду в якості позивача.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається прокурорам, їх першим заступникам і заступникам.
Просить суд: 1) Визнати незаконним та скасувати розпорядження Верхньорогачицької районної державної адміністрації №485 від 13.10.2010 року яким надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною загальною площею 21,5га, з них ріллі - 21,5 га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівський сільській раді в кварталі №4 для ведення фермерського господарства.
2) Визнати незаконним та скасувати розпорядження №131 від 25.03.2011 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, і надано в оренду терміном на 10 років.
3) Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 21,5 га, розташованої на території Верхньорогачнцької селищної ради Верхньорогачицького району для ведення фермерського господарства від 29.03.2011 року, що зареєстрований 06.07.2011 року за №652150004000003.
4) Визнати незаконним та скасувати розпорядження №366 від 12.07.2012 року про затвердження технічної документації по передачі у власність земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «Скіфія-Р» для ведення фермерського господарства.
5) 3обовязати ОСОБА_3 (державний акт №ЯК 340332, площею 9,2500га), ОСОБА_5 (державний акт №ЯК 340333, площею 6,1250 га), ОСОБА_6 (державний акт №ЯК 340533, площею 6,1250га) повернути земельні ділянки загальною площею 21,5 га до земель резервного фонду Верхньорогачицької селищної ради Херсонської області .
6) Визнати недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки, видані ОСОБА_3 (державний акт №ЯК 340332, площею 9,2500га), ОСОБА_5 (державний акт №ЯК 340333, площею 6,1250 га), ОСОБА_6 (державний акт №ЯК 340533, площею 6,1250га).
В судовому засіданні представник відповідача Верхньорогачицької районної державної адміністрації Верхньорогачицького району Херсонської області Коноплянко Лілія Олександрівна не з'явилася, але подала заяву якою просила суд справу розглянути за її відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
В судове засідання відповідачі ОСОБА_6 та ОСОБА_5 не з"явилися, але надали ОСОБА_3 повноваження представляти їх інтереси в суді згідно довіреностей та просили суд здійснювати розгляд справи за їх відсутності за участі їх представника ОСОБА_3, що судом взято до уваги.
В судовому засіданні відповідач-представник відповідачів ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав в повному обсязі та просив суд відмовити в задоволенні позову. Вважає позовні вимоги позивача до ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 необґрунтованими та безпідставними. Також зазначив, що на час подачі заяви він мав достатній досвід роботи в сільському господарстві, бо починаючи з 2007 року постійно допомагав своєму тестю ОСОБА_9 працювати у фермерському господарстві. Наявність в нього досвіду роботи на час отримання земельної ділянки в оренду підтверджено в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав в повному обсязі та просив суд відмовити в задоволенні позову, наголошуючи на тому, що при подачі ОСОБА_3 заяви про надання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства від нього не вимагалося документального підтвердження наявності в нього вищої освіти, досвіту роботи в сільському господарстві та сільськогосподарської техніки для можливості ведення фермерського господарства. Вважає, що вини відповідача ОСОБА_3 в тому, що посадовими особами допущені певні порушення при розгляді заяви та винесенні відповідних розпоряджень про надання йому в оренду земельної ділянки, немає. Також зазначив, що на сьогоднішній день договір оренди землі від 29.03.2011 року, зареєстрований за № 652150004000003 06.07.2011 року у відділу Держкомзему Верхньорогачицького району на підставі додаткової угоди від 02.07.2012 року, укладеної між орендарем ОСОБА_3 та Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією, достроково розірвано в зв'язку з надходженням заяв від голови та членів фермерського господарства «Скіфія-Р» про виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) на створення фермерських господарств, яка в свою чергу укладена на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2012 року за № 34. Крім того, наголосив на тій обставині, що ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 передано у власність земельні ділянки для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів саме Самійлівської сільської ради. Вважає, що при вирішенні справи суд також повинен керуватися правовою аналогією висновків викладених у Рішенні Європейського суду у справі Стретч проти Сполученого Королівства, де зазначено, що позбавлення громадянина права подовження строку оренди на підставі того, що відповідне право було надано місцевими органами влади, що виходило за межі їх компетенції, є безпідставним.
Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні пояснив, що він являвся членом комісії та йому добре відомо про те, що земля, надана в оренду ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 з початку була дуже занедбана, а за період перебування її в оренді у вказаних осіб, приведена в належний стан
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_3 являється його зятем і починаючи з 2007 року він став допомагати йому у виконанні всіх видів робіт при здійсненні фермерської діяльності, включаючи роботи, пов"язані з обробітком землі. Вважає, що ОСОБА_3 на час надання йому в оренду земельної ділянки мав достатній досвід роботи на ній.
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що він проживає в селі Самійлівка по сусідству з ОСОБА_9, який являється тестем відповідача ОСОБА_3 та йому добре відомо, що останній ще з 2007 року кожного року брав участь в роботах, пов"язаних з обробітком землі, допомагав ОСОБА_9 в ремонті сільськогосподарської техніки, сівбі та зібранні врожаїв.
Свідок ОСОБА_12в судовому засіданні пояснив, що він проживає в селі Самійлівка по сусідству з ОСОБА_9, який являється тестем відповідача ОСОБА_3 та йому добре відомо, що останній ще з 2007 року кожного року брав участь в роботах, пов"язаних з обробітком землі, допомагав ОСОБА_9 в ремонті сільськогосподарської техніки, сівбі та зібранні врожаїв.
Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснив, що він входив до складу комісії з питань регулювання земельних відносин на якій розглядалося питання щодо заяви ОСОБА_3 про надання в оренду земельної ділянки площею 21,5 га, розташованої в контурі № 4 на землях резервного фонду Самійлівської сільської ради для ведення фермерського господарства. В ході розгляду заяви членами комісії бралися до уваги його пояснення про наявність в ОСОБА_3 вищої освіти, досвіту роботи в сільському господарстві та сільськогосподарської техніки для можливості ведення фермерського господарства. Але надання відповідних підтверджуючих документів членами комісії від ОСОБА_3 не вимагалося, що фактично є упущенням в роботі.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що він, будучи начальником відділу Держкомзему у Верхньорогачицькому районі, входив до складу комісії з питань регулювання земельних відносин, на якій розглядалося питання щодо заяви ОСОБА_3 про надання в оренду земельної ділянки площею 21,5 га, розташованої в контурі № 4 на землях резервного фонду Самійлівської сільської ради для ведення фермерського господарства. В ході розгляду заяви членами комісії бралися до уваги його пояснення про наявність в ОСОБА_3 вищої освіти, досвіду роботи в сільському господарстві та сільськогосподарської техніки для можливості ведення фермерського господарства. Але надання відповідних підтверджуючих документів членами комісії від ОСОБА_3 не вимагалося, що фактично є упущенням в роботі. Визнає, що при розгляді вказаної заяви ОСОБА_3 членами комісії не дотримано вимог регламенту, передбачених чинним законодавством, згідно якого до заяви про надання земельної ділянки в оренду для створення фермерського господарства повинен бути долучений висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації. Вважає, що вини відповідача ОСОБА_3 в тому, що посадовими особами допущені певні порушення при розгляді заяви та винесенні відповідних розпоряджень про надання йому в оренду земельної ділянки, немає.
Згідно заяви ОСОБА_3 від 20.09.2010 року (а.с. 9), ОСОБА_3 просить надати йому в оренду земельну ділянку площею 21,5 га, розташовану на землях резервного фонду Самійлівської сільської ради в контурі №4 для організації фермерського господарства терміном на 10 років.
Згідно Протоколу № 3 засідання районної комісії з питань регулювання земельних відносин від 04.10.2010 року (а.с. 10), вирішили рекомендувати голові районної державної адміністрації прийняти розпорядження про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_3 площею 21,5 га, розташовану в контурі №4 із земель резервного фонду Самійлівської сільської ради для ведення фермерського господарства.
Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.10.2010 року № 485 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства» (а.с. 14), ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 21,5 га, з них ріллі - 21,5 га із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради в контурі №4 для ведення фермерського господарства.
Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 25.03.2011 року № 131 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства» (а.с. 15), затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5 га ріллі із земель резервного фонду, розташовану за межами населеного пункту Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області та надано в довгострокову оренду терміном на 10 років ОСОБА_3 земельну ділянку площею 21,5 га.
Згідно договору оренди землі від 29.03.2011 року (а.с.а.с. 11,12), Верхньорогачицька районна державна адміністрація та ОСОБА_3 уклали між собою договір оренди земельної ділянки загальною площею 21,5 га, з них ріллі - 21,5 га терміном на 10 років.
Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 12.07.2012 року № 366 «Про затвердження технічної документації по передачі безоплатно у власність земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «СКІФІЯ - Р» (а.с. 16), затверджено технічну документацію по передачі безоплатно у власність земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «СКІФІЯ - Р» - громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5 га, розташованих на землях резервного фонду за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області.
Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 08.01.2010 року № 17 «Про новий склад районної комісії з питань регулювання земельних відносин», затверджено новий склад районної комісії з питань регулювання земельних відносин.
Згідно повідомлення відділу Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 10.07.2013 року № 809 (а.с. 18), станом на 08.07.2013 року проведено розпаювання земель та видано державні акти голові та членам фермерського господарства «СКІФІЯ - Р».
Згідно державних актів на право власності на земельну ділянку (а.с.а.с. 19-21), голова та члени фермерського господарства «Скіфія - Р» ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 мають у приватній власності земельні ділянки площами відповідно 9,2500 га, 6,1250 га та 6,1250 га.
Згідно договорів на виконання сільськогосподарських робіт (а.с.а.с. 167-167, 170-171, 173-174, 180-181, 187-188, 192-193), з 01.03.2006 року по 01.03.2009 року фермерське господарство «Скіфія» та ОСОБА_3 укладали договори відносно обробітку земель сільськогосподарського призначення.
Наявність у власності голови фермерського господарства «Скіфія» ОСОБА_9 техніки для можливості здійснення сільськогосподарських робіт підтверджено відповідними свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів та спеціальної техніки (а.а.с.245,246 )
Згідно Статуту фермерського господарства «СКІФІЯ - Р» (а.с.а.с. 197-206), засновником даного фермерського господарства є ОСОБА_3, а членами являються ОСОБА_6 та ОСОБА_5.
Згідно довідки Управління агропромислового розвитку Верхньорогачицької районної державної адміністрації (а.с. 238), фермерське господарство «СКІФІЯ - Р» на площі 21,5 га під час свого існування використовувало земельні ділянки за їх цільовим призначенням із дотриманням агротехнологічних норм, без порушень земельного та природоохоронного законодавства.
Згідно довідки відділу статистики у Верхньорогачицькому районі від 10.04.2014 року № 01-17.4/124 (а.с. 240), на протязі 2012-2013 років до відділу статистики подавались звіти фермерським господарством «Скіфія - Р» в зазначений термін.
Згідно довідки відділу Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 07.04.2014 року № 720 (а.с. 241), порушення земельного та природоохоронного законодавства при використанні земельної ділянки як ОСОБА_3 так і фермерським господарством «Скіфія - Р» не встановлювалось, заходи адміністративного впливу не вживались.
Згідно довідки Верхньорогачицького відділення Каховської ОДПІ від 07.04.2014 року № 179/10/15-015 (а.с. 242), станом на 01.04.2014 року фермерським господарством «Скіфія - Р» всього сплачено податків в 2011 році на суму 7548 гривень 03 копійки, в 2012 році на суму 16191 гривня 64 копійки, в 2013 році на суму 8489 гривень 56 копійок.
Згідно довідки Верхньорогачицького відділення Каховської ОДПІ від 08.04.2014 року № 176/10/19-008 (а.с. 243), станом на 08.04.2014 року фермерське господарство «Скіфія - Р» не має заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів, і суми сплачених податків та зборів, обов'язкових платежів по фермерському господарству «Скіфія-Р» за 2013-2014 роки підтверджені довідкою заступника начальника - начальника Верхньорогачицького відділення Каховської ОДПІ (а.с. 244).
Згідно реєстраційної справи від 06.04.2011 року (а.с.46 Т№2 ) відділом Держкомзему у Верхньорогачицькому районі Херсонської області було зареєстровано додаткову угоду від 02.07.2012 року (а.с. 47 Т№2 ) до договору оренди землі, зареєстрованого за № 652150004000003 19.07.2012 року у відділу Держкомзему Верхньорогачицького району, щодо його дострокового розірвання між орендарем ОСОБА_3 та Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією в зв'язку з надходженням заяв від голови та членів фермерського господарства «Скіфія-Р» про виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) на створення фермерських господарств, яка в свою чергу укладена на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2012 року за № 341 (а.с. 48 Т№2).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.4 Земельного кодексу України земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції станом па 02.03.2011, на момент винесення розпорядження про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду) для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додається рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.
Згідно ст.6 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції станом на 02.03.2011 року) професійний відбір громадян, які виявили бажання створити фермерське господарство, проводить районна (міська) професійна комісія з питань створення фермерських господарств, склад якої формується і затверджується районною (міською) радою.
Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств затверджується спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України.
До складу професійної комісії з питань створення фермерських господарств включаються представники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, представники Асоціації фермерів та приватних землевласників і громадських організацій.
Висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації є умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
Відповідно до п.2.1 Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України №452/335 від 17.12.2003, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2004 за №118/8717 для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору, районна (міська) рада формує і затверджує склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств (далі - професійна комісія) відповідно до ст.6 Закону України "Про фермерське господарство".
Відповідно до п.4 Положення контроль за діяльністю професійної комісії з питань створення фермерських господарств здійснює районна (міська) рада.
Вказане Положення не передбачає можливості передачі функцій професійної комісії будь-яким іншим органам.
За ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», проекти розпоряджень райдержадміністрації готують структурні підрозділи адміністрації та інші центральні органи виконавчої влади. Головний розробник проекту розпорядження організовує, спрямовує і координує роботу з розроблення проекту, готує довідку про погодження. В пояснювальній записці розробник проекту зазначає обгрунтування розпорядження до якого можуть бути додані інформаційні довідкові матеріали.
У порушення вимог ст.ст.6,7 Закону України "Про фермерське господарство" Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією видано розпорядження № 485 від 13.10.2010 року, яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за відсутності висновку професійної комісії з питань створення фермерських господарств, сформованої і затвердженої районною (міською) радою.
ОСОБА_3 до заяви, як доказ наявності достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації, не додано висновку професійної комісії з питань створення фермерських господарств, сформованої і затвердженої районною (міською) радою.
Натомість заява ОСОБА_3, щодо надання йому земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, розглянута на засіданні районної комісії з питань регулювання земельних відносин, що підтверджується протоколом №5 засідання районної комісії з питань регулювання земельних відносин від 04.10.2010 року, склад якої сформовано і затверджено розпорядженням голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації №457 від 01.10.2010 року.
Дана комісія не є професійною комісією з питань створення фермерських господарств, яка створюється відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про фермерське господарство" та Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств.
Склад цієї комісії не відповідає вимогам ст.6 Закону України "Про фермерське господарство" та п.2.2 Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, оскільки до неї не входять представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій, управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.
Статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство", в редакції станом на 21.05.2012року також передбачено необхідність надання громадянином до заяви на отримання у власність або в оренду земельної ділянки державної власності для ведення фермерського господарства документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Таким чином, Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства та затверджено проект землеустрою і надано в оренду земельні ділянки з порушенням вимог земельного законодавства та порядку надання громадянам земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства. Земельні ділянки надано в оренду ОСОБА_3 з порушенням порядку надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, визначеного земельним законодавством.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом власності Українського народу, від імені якого права власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України одним із способів захисту прав на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу. Даною нормою передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.3 ст.215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Договір оренди земельної ділянки від 29.03.2011 року, що зареєстрований 06.07.2011 року за № 652150004000003, укладено між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_3 на підставі розпорядження №131 від 25.03.2011року.
Вимогами ст.ст.2,3,17,21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» зазначено, що місцева державна адміністрація зобов'язана виконувати закони України і принципами її діяльності є верховенство права і законності, що місцева адміністрація розпоряджається землями державної власності і за ст.ст. 41, 43 цього Закону України, голова адміністрації видає розпорядження одноособово, які можуть бути оскаржені до органів виконавчої влади вищого рівня або до суду. Крім того за ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачаються Конституцією України та законами України.
Тому суд вважає можливим визнати незаконними та скасувати розпорядження Верхньорогачицької районної державної адміністрації №485 від 13.10.2010 року, яким надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною загальною площею 21,5 га, з них ріллі - 21,5 га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівський сільській раді в кварталі №4 для ведення фермерського господарства; розпорядження №131 від 25.03.2011 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, і надано в оренду терміном на 10 років; розпорядження №366 від 12.07.12 про затвердження технічної документації по передачі у власність земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «Скіфія-Р» для ведення фермерського господарства, задовольнивши вимогу прокурора, оскільки в суді доказано факт ненадання Висновку Професійної комісії райради до заяви і самі розпорядження видані на підставі рішення комісії адміністрації з питань регулювання земельних відносин без висновку Професійної комісії райради про достатній досвід роботи у сільському господарстві та не зазначення в заяві обставин, передбачених ч.2 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», які не перевірялись при підготовці проектів і видачі зазначених розпоряджень.
Але, як встановлено з наявних документальних доказів та пояснень відповідача-представника відповідачів та свідків, в діях ОСОБА_3 не вбачається провина щодо ненадання Висновку професійної комісії та дотримання інших вимог закону при подачі заяви на видачу йому в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства і в видачі незаконних розпоряджень при розгляді зазначеної його заяви. Більш того, працівниками райдержадміністрації його заява з вказівками на необхідність зазначення в ній обставин відповідно вимог ч.2 ст.7 Закону «Про фермерське господарства» йому не поверталася.
Відповідно до ч.4 ст. 59, ст. 124 ЗК України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель резервного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельної ділянки на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, шляхом укладання договору оренди. Тобто за ст. 6 Закону України „Про оренду землі" і за договором оренди землі ОСОБА_3, як орендар набув право на земельну ділянку для ведення фермерського господарства відповідно до ст. 125 ЗК України, ч.2 ст. 20 Закону України «Про оренду землі» з моменту реєстрації договору оренди землі.
Оскільки, як передбачено ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору а саме: про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди та укладений в формі, встановленій законом, підписаний і зареєстрований в установленому законом порядку. Як і передбачено ч.1 ст. 15 Закону « Про оренду землі» встановлені істотні умови, які зазначені в договорі. Крім того, відповідно п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі», у відділі Держземагентства Верхньорогачицького району Херсонської області було зроблено відповідний запис про реєстрацію цього договору у Книзі записів про державну реєстрацію актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
Отже, оскільки предметом договору відповідно розділу 1 є передача земельної ділянки в строкове користування для ведення фермерського господарства, то фермерське господарство користується землею на законних підставах. Але позивачем не зазначені підстави для його розірвання, чіткий перелік яких міститься в ст.ст. 651-653 ЦК України.
Відповідно ст.ст. 152, 153 ЗК України законне право відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 на користування землею гарантується і чітко встановлює підстави припинення права користування за ст. 141 ЗК України, які є вичерпними та не передбачають припинення права користування земельною ділянкою на підставі скасування рішення органу влади, на підставі якого було укладено договір оренди земельної ділянки. Така ж думка висловлена в постанові судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 12.09.2012 року. Також, аналізуючи висновки викладені у Рішенні Європейського суду у справі Стретч проти Сполученого Королівства, суд вважає, що позбавлення громадянина права подовження строку оренди на підставі того, що відповідне право було надано місцевими органами влади, що виходило за межі їх компетенції, є безпідставним.
Крім того, при подачі позову до суду та підтримці своїх вимог, прокурором не враховано ту обставину, що договір оренди землі від 29.03.2011 року, зареєстрований за № 652150004000003 06.07.2011 року у відділу Держкомзему Верхньорогачицького району на підставі додаткової угоди від 02.07.2012 року, укладеної між орендарем ОСОБА_3 та Верхньорогачицькою районної державною адміністрацією, достроково розірвано в зв'язку з надходженням заяв від голови та членів фермерського господарства «Скіфія-Р» про виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) на створення фермерських господарств, яка в свою чергу укладена на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.07.2012 року за № 34.
В зв'язку з цим суд вважає необхідним в задоволенні вимог прокурора у частині визнання недійсним договір оренди земельної ділянки площею 21,5 га, розташованої на території Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району для ведення фермерського господарства від 29.03.11, що зареєстрований 06.07.11 за №652150004000003; зобов"язання ОСОБА_3 (державний акт №ЯК 340332, площею 9,25га), ОСОБА_5 (державний акт №ЯК 340333, площею 6,1250 га), ОСОБА_6 (державний акт №ЯК 340533, площею 6,1250га) повернути земельні ділянки загальною площею 21,5 га до земель резервного фонду Верхньорогачицької селищної ради Херсонської області; визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, виданих ОСОБА_3 (державний акт №ЯК 340332, площею 9,2500га), ОСОБА_5 (державний акт №ЯК 340333, площею 6,1250 га), ОСОБА_6 (державний акт №ЯК 340533, площею 6,1250га) - відмовити.
Керуючись: ст.ст. 213, 215, ст.292, ст.294 ЦПК України, суд
Позов Великолепетиського міжрайонного прокурора до Верхньорогачицької районної державної адміністрації, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, Відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання незаконними та скасування розпоряджень Верхньорогачицької районної державної адміністрації № 485 від 13.10.2010 року, № 131 від 25.03.2011 року та № 366 від 12.07.2012 року, визнання недійсними договору оренди земельної ділянки та державних актів на право власності на земельні ділянки - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Верхньорогачицької районної державної адміністрації №485 від 13.10.2010 року, яким надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною загальною площею 21,5 га, з них ріллі - 21,5 га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівський сільській раді в кварталі №4 для ведення фермерського господарства.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження №131 від 25.03.2011 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства загальною площею 21,5га, із земель резервного фонду, розташованих за межами населених пунктів Самійлівської сільської ради Верхньорогачицького району Херсонської області, і надано в оренду терміном на 10 років.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження №366 від 12.07.2012 року про затвердження технічної документації по передачі у власність земельних ділянок у розмірі середньої земельної частки (паю) голові та членам фермерського господарства «Скіфія-Р» для ведення фермерського господарства.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Херсонської області протягом десяти днів з дня його проголошення, через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області, а особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області.
ГОЛОВУЮЧИЙ : В.Г.Загрунний