Ухвала від 21.08.2014 по справі 347/1959/13-а;2а/347/107/13

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2014 р. Справа № 876/11239/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі

головуючого судді: Глушко І.В..

Судді: Большакова О.О.; Макарик В.Я.

за участю секретаря судового засідання: Баранкевич А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 07.08.2013 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Косівського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство "Кутське лісове господарство" про визнання протиправною та скасування постанови,-

встановив:

Постановою Косівського районного суду Івано-Франківської області від 07.08.2013 р. в адміністративному позові ОСОБА_1 до відділу ДВС Косівського РУЮ, третьої особи - ДП "Кутське лісове господарство" про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 18.06.2013 року відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, а постанову Косівського районного суду Івано-Франківської області від 07.08.2013 р. по справі № 347/1959/13-а - скасовано.Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Косівського районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження серії ВП № 38527571 від 18.06.2013 року за поданим 17.06.2013 року виконавчим листом № 1-88/2009.

Відповідно до ч.1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (із змінами та доповненнями), прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Згідно п.2 ст. 4 Закону України «Про прокуратуру», діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань: гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина.

В силу п.4 ч.1 ст.5 Закону України «Про прокуратуру», прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції: нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Відповідно до п.2 та п.4 ч.1 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», органи прокуратури України: здійснюють свої повноваження на підставі додержання Конституції України та чинних на території республіки законів, незалежно від будь-яких органів державної влади, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань чи їх органів; вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Згідно п.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про прокуратуру», предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.

Частиною 3 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право:

1) вносити подання;

2) у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування;

3) звертатися до суду в передбачених законом випадках.

В контексті наведеного, в ході апеляційного розгляду вказаної справи встановлено, що згідно вироку Косівського районного суду Івано-Франківської області від 05.06.2009 року ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні злочинів передбачених ст.247, ч.2 ст.191 КК України із призначенням відповідного покарання а також задоволено цивільний позовов прокурора Косівського району в інтересах держави в особі ДП "Кутське лісове господарство" та вирішено стягнути із ОСОБА_1 на користь держави в особі ДП "Кутське лісове господарство" 14043 грн. шкоди завданої незаконною порубкою лісу.

22 червня 2009 року Косівським районним судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист № 1-88/2009 по справі № 1- 88/2009 рік за позовом ДП «Кутське лісове господарство» до ОСОБА_1 про стягнення з позивача заподіяної шкоди в сумі 14043,00 грн. внаслідок незаконної порубки лісу.

Відділом Державної виконавчої служби Косівського районного управління юстиції Івано-Франківської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по даній справі, однак виконавчий документ повернуто стягувачу 25.12.2009 року у зв'язку із відсутністю майна в боржника.

Судом апеляційної інстанції також встановлено, що під час проведення прокуратурою Косівського району Івано-Франківської області перевірки в червні 2013 року стану дотримання вимог Закону при виконанні рішень судів про стягнення в користь держави (в особі ДП «Кутське лісове господарство») заподіяної шкоди, виявлено, що державним виконавцем передчасно було прийнято рішення про повернення стягувачу виконавчого документа у зв'язку із відсутністю майна в боржника.

Відтак, колегія суддів звертає увагу на те, що при виявленні прокурором Косівського району Івано-Франківської області порушень вимог закону, прокурор мав вчинити дії передбачені ч. 3 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» для належного реагування з метою усунення порушень вимог закону.

Також, прокурор Косівського району Івано-Франківської області мав здійснювати нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень, в даному випадку виконання вироку Косівського районного суду Івано-Франківської області від 05.06.2009 року, яким ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні злочинів передбачених ст.247, ч.2 ст.191 КК України із призначенням відповідного покарання а також задоволено цивільний позовов прокурора Косівського району в інтересах держави в особі ДП "Кутське лісове господарство" та вирішено стягнути із ОСОБА_1 на користь держави в особі ДП "Кутське лісове господарство" 14043 грн. шкоди завданої незаконною порубкою лісу.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру» органи прокуратури України: вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Крім того, колегією суддів було встановлено, що 17.06.2013 року прокуратурою Косівського району Івано-Франківської області пред'явлено повторно до примусового виконання виконавчий лист № 1-88/2009 на підставі якого, 18.06.2013 року Головним державним виконавцем відділу ДВС Косівського РУЮ ОСОБА_2 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження серії ВП № 38527571. Проте прокурором Косівського району Івано-Франківської області було пред'явлено до виконання даний виконавчий лист після закінчення передбаченого ст.21 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р. № 606-XIV (в редакції, чинній на момент видачі виконавчого листа №1-88/2009) трирічного строку для пред'явлення до виконання виконавчого листа.

Відтак, судом апеляційної інстанції 21.08.2014 р. була скасована постанова державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Косівського районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження серії ВП № 38527571 від 18.06.2013 року за поданим 17.06.2013 року виконавчим листом № 1-88/2009, як така, що прийнята із порушенням вимог закону.

Згідно ч.1 ст. 208 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених ст. 166 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Відповідно до ч.1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Відповідно до ч.2 ст.166 КАС України у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Підсумовуючи викладене, про допущені порушення норм чинного законодавства, судова колегія вважає за необхідне повідомити прокурора Івано-Франківської області для вжиття заходів реагування відповідно до вимог чинного законодавства, з метою недопущення таких порушень в майбутньому.

Керуючись ст. ст. 166, 208 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Повідомити прокурора Івано-Франківської області про зазначені в ухвалі порушення норм чинного законодавства для вжиття відповідних заходів реагування з метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, зокрема, в частині належного виконання прокурором Косівського району Івано-Франківської області своїх посадових обов'язків відповідно до ст.1, п.4 ч.1 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», а саме : щодо здійснення прокурорського нагляду за додержанням і правильним застосуванням законів, вжиття заходів до усунення порушень закону, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Повідомити Львівський апеляційний адміністративний суд про наслідки розгляду та вирішення окремої ухвали у місячний строк після її надходження.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Глушко І.В..

Судді: Большакова О.О.;

ОСОБА_3