Головуючий у 1 інстанції - Зорік М.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
27 серпня 2014 року справа №434/2152/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Білак С.В., Васильєвої І.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 травня 2014 року у справі № 434/2152/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання відмови Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат» протиправною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та сплатити недоплачену пенсію з дати ії призначення - з 11.02.2014 року, з врахуванням «інших виплат» у сумі 16072,33 грн., з них: матеріальна допомоги на оздоровлення - 12814,33 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 3258,00 грн. за період з 01.02.2012 по 31.01.2014 років на підставі Довідки від 11.02.2014 №3/07-24, яка надана Луганським обласним відділенням Антимонопольного комітету України.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 16 травня 2014 року позовні вимоги задоволені частково, зокрема, визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язано відповідача з 11.02.2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 11.02.2014 року №3/07-24.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову районного суду та у задоволені позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що суд першої інстанції не було взято до уваги що Постановою Правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011р. змінено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», але при цьому складові заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії залишилися незмінними і повністю повинні відповідати статті 33 Закону України «Про державну службу».
В судове засідання сторони не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Пенсія була призначена з розрахунку 80 % від її заробітної плати.
05 березня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська з заявою про перерахунок йому пенсії, виходячи з розрахунку 80 % від заробітної плати.
Листом № 53/Ш-12 від 06 березня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська відмовило позивачу у здійсненні такого перерахунку із посиланням на вимоги статті 33 Закону України “Про державну службу” в редакції.
Згідно з довідкою Антимонопольного комітету України Луганського обласного територіального відділення від 11 лютого 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до заробітної плати позивача за період із 01 лютого 2012 року по 31 січня 2014 року входили надбавки, доплати, премії та інші виплати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, становить 20706,00 грн.
До інших виплат, за вищевказаний період, входять: матеріальна допомога на оздоровлення, яка становить 12814,33 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, що нараховувалась за період з 01.02.2012р. по 31.01.2014р. та розмір якої за вказаний період становив 3258,00 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позивачем було сплачені страхові внески зі всієї заробітної плати, тому її пенсія повинна бути обчислена із суми заробітної плати, що включала індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про задоволення позову зроблені на підставі всебічно досліджених доказів, обставинам справи дана правильна правова оцінка, а при прийнятті рішення вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про державну службу”, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 2 Закону України “Про оплату праці” структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що позивач має право отримувати пенсію в розмірі 80 % від розрахованої заробітної плати, відповідно до діючої редакції ст. 37 Закону України № 3723, при цьому отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 травня 2014 року у справі № 434/2152/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 травня 2014 року у справі № 434/2152/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
ОСОБА_3