21 серпня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2984/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Івлевій В.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Херсонської обласної державної адміністрації про скасування рішення від 18.07.2014 р. № 331-ОС щодо проведення службового розслідування, скасування рішення від 18.07.2014 р. № 332-ОС щодо відсторонення від виконання обов'язків,
встановив:
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Херсонської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач), у якому просить скасувати рішення суб'єкта владних повноважень, а саме: скасувати Розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації Одарченка Ю.В. від 18.07.2014 року № 331-ОС «Про проведення службового розслідування стосовно діяльності заступника голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2» та Розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації Одарченка Ю.В. від 18.07.2014 року № 332-ОС «Про відсторонення від виконання обов'язків заступника голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані розпорядження прийняті з грубим порушенням вимог чинного законодавства, за відсутності підстав для проведення службового розслідування та без жодної правової підстави для відсторонення його, як державного службовця, від виконання повноважень за посадою на період проведення службового розслідування відносно нього. Тому вищезазначені Розпорядження голови Херсонської обласної Державної адміністрації є такими, що підлягають скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та суду пояснив, що жодної, визначеної Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3724-XII) та Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000р. №950, підстав для проведення службового розслідування відносно позивача та відсторонення його від посади на період проведення службового розслідування не було. Вказав, що голова Херсонської обласної державної адміністрації не мав права видавати Розпорядження про проведення службового розслідування та відповідно про відсторонення позивача від виконання обов'язків за посадою, оскільки відповідач приймаючі дані рішення посилався на формальні підстави передбачені п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 950 від 13 червня 2000 року, а рішення про відсторонення приймається за поданням голови комісії з проведення службового розслідування керівником органу державної влади, в якому працює особа.
Просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи, адміністративний позов та документи покладені в його основу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд приходить до наступного: 18.07.2014 року головою Херсонської обласної державної адміністрації було видано Розпорядження № 331-ОС «Про проведення службового розслідування», згідно з яким голова розпорядився провести в період з 18 липня по 18 серпня 2014 року службове розслідування стосовно заступника голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2, враховуючи доповідну записку начальника юридичного управління апарату обласної державної адміністрації від 17 липня 2014 року, з метою з'ясування обставин порушення законодавства про державну службу, присяги державного службовця, розпоряджень голови обласної державної адміністрації та перевірки обставин спричинення шкоди Державному бюджету України, визначення заходів реагування.
З вказаного розпорядження вбачається, що цей розпорядчий документ прийнято з посиланням на ст. 6, п. 1, 9 ч. 1 ст. 39, ч. 1 ст. 41 Закону «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. N586-XIV та Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року №950. Зазначеним розпорядженням утворено комісію з проведення службового розслідування.
18 липня 2014 року головою Херсонської обласної державної адміністрації видано Розпорядження №332-ОС «Про відсторонення від виконання повноважень ОСОБА_2.», згідно з яким голова розпорядився відсторонити заступника голови обласної державної адміністрації від виконання своїх обов'язків на період службового розслідування стосовно його діяльності.
З вказаного розпорядження вбачається, що цей розпорядчий документ прийнято з посиланням на подання голови комісії з проведення службового розслідування, Закон України «Про державну службу», ст. 6, п. 1 ч. 1 ст. 39, ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року №950.
З огляду на виниклі спірні правовідносини, суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3724-XII) державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Згідно ст.2 даного Закону, посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень. А посадовими особами, відповідно до цього Закону, вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.
Згідно Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ст. 8 цього ж закону місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Повноваження голів місцевих державних адміністрацій зазначаються у ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а саме: - очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень;
- представляють відповідні місцеві державні адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами;
- призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів ;
- призначають на посади та звільняють з посад керівників апаратів місцевих державних адміністрацій та керівників структурних підрозділів апаратів місцевих державних адміністрацій;
- затверджують положення про апарат місцевої державної адміністрації та положення про її структурні підрозділи;
- укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації, або уповноважують на це своїх заступників;
- погоджують у встановленому порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників не підпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, Міністерства внутрішніх справ України;
- в межах затверджених бюджетів виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням;
- регулярно інформують населення про стан виконання повноважень, покладених на місцеву державну адміністрацію;
- утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад;
- здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Згідно ст. 41. Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Згідно п. 2. «Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 13 червня 2000 р. N 950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається вищими посадовими особами України, Першим віце-прем'єр-міністром України, керівником державного органу (посадовою особою), що призначив на посаду особу, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проводитися службове розслідування, керівником органу, в якому працює зазначена особа.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави, може бути проведено службове розслідування визначено п.1 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженому Кабінетом міністрів України №950, а саме:
- у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян;
- у разі недодержання ними законодавства про державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства, порушення етики поведінки; на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри;
- на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри;
- з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного правопорушення або порушення вимог Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції за рішенням керівника органу, в якому працює особа, яка вчинила таке правопорушення.
Із наявних у справі доказів, а саме Розпорядження від 18.07.2014 року № 331-ОС про проведення службового розслідування вбачається, що службове розслідування призначено за фактом доповідної записки начальника юридичного відділу управління апарату обласної державної адміністрації від 17.07.2014 року, з метою з'ясування обставин порушення законодавства про державну службу, присяги державного службовця та перевірки обставин спричинення шкоди Державному бюджету України.
Відтак, із вищезазначеного вбачається, що голова Херсонської обласної державної адміністрації мав передбачене п. 2 Порядку №950 та вищезазначеними нормами законодавства право на прийняття рішення про призначення службового розслідування щодо заступника голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2, як особи, призначеної ним на посаду.
Отже, суд не бере до уваги посилання позивача на відсутність повноважень голови Херсонської обласної державної адміністрації призначати щодо нього службове розслідування, у зв'язку з необґрунтованістю таких посилань.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії голови обласної державної адміністрації Одарченко Ю.В. жодним чином не суперечать нормам чинного законодавства та знаходять своє обґрунтування та логічне підтвердження у вищезазначених судом нормативно-правових актах, є цілком законними та вмотивованими.
Щодо Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.07.2014 року № 332-ОС, зазначає таке: відповідно до ст. 10 закону України «Про місцеві державні адміністрації» перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов'язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи.
Статтею 22 Закону України «Про державну службу» встановлено, що невиконання службових обов'язків, що призвело до людських жертв або заподіяло значної матеріальної чи моральної шкоди громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян, є підставою для відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою із збереженням заробітної плати. Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником державного органу, в якому працює цей службовець.
Тривалість відсторонення від виконання повноважень за посадою не повинна перевищувати часу службового розслідування. Службове розслідування проводиться у строк до двох місяців у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Якщо правомірність рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою не підтверджується результатами службового розслідування, це рішення скасовується.
Пунктом 3 Порядку №950 передбачено, що рішенням щодо проведення службового розслідування визначається голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени комісії, мета і дата початку та закінчення службового розслідування. Термін службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
До участі у проведенні службового розслідування не повинні залучатися посадові особи органу державної влади, якщо обставини свідчать про їх особисту заінтересованість у результатах розслідування.
Відповідно до п. 4 Порядку №950, службове розслідування проводиться з відстороненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від виконання повноважень за посадою або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймається за поданням голови комісії з проведення службового розслідування керівником органу державної влади, в якому працює особа.
Особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, якщо інше не передбачено Конституцією.
Керівник органу державної влади (посадова особа), відповідно до п. 5 даного Порядку, за рішенням якого затверджено склад комісії з проведення службового розслідування, контролює роботу цієї комісії і у разі потреби дає обов'язкові для виконання доручення.
В даному випадку відповідачем дотримано перелічені норми, а оспорюване розпорядження прийнято на підставі подання голови комісії з проведення службового розслідування стосовно діяльності заступника голови обласної державної адміністрації ОСОБА_2
З досліджених судом наявних у матеріалах справи доказів суд вбачає той факт, що Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.07.2014 року № 332-ОС "Про відсторонення від виконання повноважень ОСОБА_2." є цілком обґрунтованим та таким, що не має законних підстав скасування.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд вважає, що в даному випадку Відповідач діяв правомірно.
Таким чином, узагальнюючи викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_2 до Херсонської обласної державної адміністрації про скасування рішення від 18.07.2014 р. № 331-ОС щодо проведення службового розслідування, скасування рішення від 18.07.2014 р. № 332-ОС щодо відсторонення від виконання обов'язків задоволенню не підлягає.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись ст.ст.2,19,122,128,158,160,162-163,167 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 серпня 2014 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 12.2