Справа № 172/839/14-п
Іменем України
29.08.2014 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі:
судді - Ушакової Н.Є.
при секретарі-Сергійчик Л.М.
прокурора -Савчука О.П.
особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка адміністративний матеріал, що надійшов від Управління по боротьбі з організованою злочинністю Головного Управління МВС України в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючої, утриманців не має, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП
Права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КпАП України порушнику роз'яснені,-
25.07.2014 року розпорядженням голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області від 01.08.2012 року № 145-К ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста 1 категорії виконавчого комітету Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області, посадовою особою органу місцевого самоврядування 11 рангу 6 категорії.
Відповідно до підпункту “в” пункту 1 частини 1 ст. 4 та ст. 12 Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” спеціаліст 1 категорії виконавчого комітету Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_1 будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування є суб'єктом відповідальності корупційні правопорушення та суб'єктом декларування. 23.10.2013 року спеціаліст 1 категорії виконавчого комітету Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_1 подала до Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області заяву про звільнення з посади за згодою сторін та 08.11.2013 року розпорядженням голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області № 192-К її було звільнено на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП Україні.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про засади запобігання і проти, корупції” - суб'єкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи,витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Голова Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_2 особисто на засіданнях Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області повідомляв депутатам та посадовим особам органу місцевого самоврядування про необхідність подачі декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік, а також роз'яснював, що останні мають подавати декларації в разі звільнення із займаної посади.
Голова постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики та зв'язків з політичними партіями, громадськими організаціями, засобами масової інформації ОСОБА_3, на яку покладено функції уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області на сесії Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області кожній посадовій особі повідомляла про забезпечення виконання норм Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”, також ОСОБА_3 повідомила, що спеціаліст 1 категорії виконавчого комітету Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_1 на момент звільнення 08.11.2013 року не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Таким чином, ОСОБА_1 не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік до 1 квітня 2014 року.
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, під час звільнення з займаної посади 08.11.2013 року перебуваючи за місцем роботи: сел. Васильківка, вул. Першотравнева, 140, Васильківського району, Дніпропетровської області, в порушення вимог абзацу 2 ч. 1 ст. 12 Закону України “Про засади запобігання і протидію корупції”, не подала до Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2013 року по 08.11.2013 року достовірно знаючи про необхідність подання такої декларацію чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1 72-6 КУпАП (а.с.2-4,12-14).
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що їй не було відомо про обов*язок подання декларації після звільнення з посади спеціаліста 1 категорії Васильківської селищної ради Дніпропетровської області. За період роботи з 01.08.2012 року по 08.11.2013 року на засідання сесії Васильківської селищної ради її не запрошували, оскільки вона не є депутатом, також в іншій спосіб не була повідомлена про необхідність подання декларації.
Заслухавши прокурора Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_4, пояснення ОСОБА_1, свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, перевіривши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.
Так, відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики» №224-УІІ від 14.05.2013 року, особи, зазначені у пункті 1 підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов»язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 12 цього Закону суб»єкти декларування, які звільняються, або іншим чином припиняють діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави, або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характер за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Суб»єкти декларування, які звільняються, або іншим чином припинили діяльність, пов»язану з виконанням функцій держави, або місцевого самоврядування, зобов»язані протягом одного року подавати за своїм останнім місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, визначеними цим Законом.
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 25.07.2014 року розпорядженням голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області від 01.08.2012 №145-К була призначена на посаду спеціаліста 1 категорії виконавчого комітету Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області, посадовою особою органу місцевого самоврядування 11 рангу 6 категорії.
08.11.2013 року розпорядженням голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області № 192-К її було звільнено на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП Україні.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
У даному випадку корупційним правопорушенням є виключно умисне діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною в пункті 1 підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність.
У судовому засіданні голова Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_2 пояснив, що дійсно, на засіданнях сесії Васильківської селищної ради,Дніпропетровської області ОСОБА_1 не була присутня, оскільки не є депутатом, але він повідомляв працівників селищної ради про необхідність подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов»язання фінансового характеру .
Обставини викладені в протоколі від 25 липня 2014 року підтверджується наступними об*єктивними доказами дослідженими у судовому засіданні:
-протоколом №27 про вчинення адміністративного корупційного правопорушення від 25.07.2014 року(а.с.2-4);
- довідкою голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_2 № 800 від 04.06.2014 року (а.с.18);
-рішеннями Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області на підтвердження статусу ОСОБА_1 (а.с.25-26, 36-50,52-58,60-61, 67);
-рішенням голови Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області ОСОБА_2№827-34/УІ від 07.02.2014 року “Про покладання функцій уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції на постійну комісію з питань регламенту, депутатської етики та зв'язків з політичними партіями, громадськими організаціями, засобами масової інформації”(а.с.27-28);
-положенням Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області (додаток 1 до рішення Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області від 07.02.2014 року №827-34/У1 про уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції (а.с.29-31);
-порядком зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру суб'єктів декларування Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області (Додаток 2 до рішення Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області від 07.02.2014 року №827-34/У1(а.с.32-34);
-журналом обліку документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру суб'єктів декларування та облік ознайомлених з вимогами Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” по Васильківській селищній раді, Васильківського району, Дніпропетровської області (Додаток до додатку 2 до рішення Васильківської селищної ради, Васильківського району, Дніпропетровської області від 07.02.2014 року №827-34/У1(а.с.35).
За місцем проживання ОСОБА_1Л зарекомендувала себе з позитивної сторони.(а.с.22-23)
У судовому засіданні прокурор Васильківського району Дніпропетровської області ОСОБА_4 просив суд накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 170 грн.,оскільки наведений обов'язок закріплено у ст. 13 Закону України «Про державну службу» та Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Так, Статтею 172-6 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Дана стаття КУпАП є бланкетною і основним нормативно- правовим актом у даному випадку є Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції», а саме ст. 12 зазначеного Закону, яка передбачає обов'язок суб'єктів декларування подавати щорічно до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, встановленою цим Законом. Натомість, законодавцем передбачена диференціація строків подання декларації в залежності від наявності чи відсутності певних підстав, зазначених в цій статті.
Зазначена норма Закону мала декілька редакцій. Так, відповідно до редакції ч.1 ст. 12 Закону «Про засади запобігання і протидії корупції» від 7 квітня 2011 року:
« Особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону. Особи, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня. Особи, які не подали декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік із зазначених причин і звільняються з цього місця роботи, зобов'язані подати таку декларацію до розірвання трудового договору» . Тобто, у даній редакції Закону було передбачено три види строків подання декларації: до 1 квітня, до 31 грудня та за умови звільнення суб*єкта декларування - до розірвання трудового договору. У даному випадку мова йде про те, що суб*єкт декларування при припиненні трудових відносин подає декларацію не до моменту розірвання трудового договору (як в редакції від 07.04.2011 р.), а за період не охоплений раніше поданими деклараціями до 1 квітня за звітній рік чи до 31 грудня за наявності певних обставин, а саме: перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою.Відповідні роз*яснення містяться у рішенні Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією від 16 січня 2014 року, а саме : Суб*єкти декларування, які звільняються з роботи (служби) у :січні - березні поточного року, подають декларацію за звітний рік (тобто за рік, який передує року звільнення) та декларацію за поточний рік ;квітні - грудні поточного року, подають декларацію за поточний рік, у якому відбулося звільнення.
Суб*єкти декларування (за винятком осіб, зазначених у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 Закону), які припинили діяльність, пов*язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, через рік після її припинення подають декларацію за рік, що минув, за місцем попередньої роботи (служби).
При призначенні адміністративного стягнення суд враховує особу ОСОБА_1, яка за місцем проживання зарекомендувала себе з позитивної сторони (а.с.22).
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст..12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ст. 13 Закону України «Про державну службу»-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити покарання у виді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешканки ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючої на користь держави -судовий збір в розмірі 36 грн.54коп.
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Дніпропетровської області через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: