Постанова від 26.08.2014 по справі 2а-10367/11/1370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 року Справа № 148508/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Яворського І.О., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Саламаха О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Львова, в якому, із урахуванням уточнення позовних вимог, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у прийнятті уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2011 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач направив податковому органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за квітень 2011 року - 27.05.2011 року, тобто в період коли, вже не був платником ПДВ. Таким чином, суд першої інстанції вважає, що відповідач при відмові у прийнятті уточнюючого розрахунку з ПІДВ за квітень 2011 року діяв підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами У країни.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її необ'єктивною, винесеною з порушенням норм процесуального права, Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2011 року та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що дії відповідача щодо відмови у прийнятті звітності є повністю протиправними, оскільки за пунктом 184.1 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку, а за пунктом 184.6 Податкового кодексу України, у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (додатковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що згідно свідоцтва № 18141668, виданого Державною податковою адміністрацією у Шевченківському районі м. Львова 29.06.1997 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» зареєстроване платником податку на додану вартість.

Як слідує з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Колібрі» 20.05.2011 року було подано відповідачу податкову декларація з податку на додану вартість за квітень 2011 року, яка була прийнята податковим органом.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» направило Державній податковій інспекції у Шевчснківському районі м. Львова поштою уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2011 року, який отриманий податковим органом 01.06.2011 року.

Листом від 02.06.2011 року №13936/28-0/17 «Про відмову у прийнятті звітності» Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова повідомила ТзОВ «Колібрі», що подана звітність вважається неприйнятою податковим органом згідно ст.ст. 48, 49, 184 Податкового кодексу України, так як декларація по ПДВ та, відповідно, і уточнюючі розрахунки до них, подаються до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість. Однак свідоцтво платника податку на додану вартість ТзОВ «Колібрі» № 18141668 анульоване 29.04.2011 року.

Відповідно до п. п. 49.1, 49.3, 49.4 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Згідно із пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України).

Пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України встановлено, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Згідно з п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до п. 49.10 ст. 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.

Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Встановлено, що рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №101 від 29.04.2011 року анульовано реєстрацію ТзОВ «Колібрі». Датою анулювання реєстрації є 29.04.2011 року.

Оскільки позивачем подано уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за звітний (податковий) період квітень 2011 року, тобто за податковий період, в яких товариство було зареєстроване як платник ПДВ, у податкового органу були відступні підстави для його неприйняття.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 7 листопада 2011 року у справі №2а-10367/11/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправними дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «Колібрі» у прийнятті уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2011 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді І.О. Яворський

Р.П. Сеник

Повний текст постанови виготовлено та підписано 26.08.2014 року.