Ухвала від 18.08.2014 по справі 806/1715/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Літвин О.Т.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"18" серпня 2014 р. Справа № 806/1715/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

ОСОБА_2

при секретарі Кратюк А. О.

за участю позивачки та представника ГУ Міндоходів в Житомирській області :

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3, Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" травня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо не включення до складу заробітної плати для обчислення розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7821,97 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб в сумі 3938,08 грн., індексації заробітної плати в сумі 11684,72 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 9440,60 грн.; зобов'язання ГУ Міндоходів у Житомирській області включити в довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією вказані виплати; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити з 18 червня 2013 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7821,97 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб в сумі 3938,08 грн., індексації заробітної плати в сумі 11684,72 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 9440,60 грн.

Відповідно до заяви від 05.05.2014р. позивач збільшила позовні вимоги та просила також визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо не врахування при проведенні перевірки повноти нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до складових заробітної плати для обчислення розміру її пенсії виплат, з яких нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити з 18 червня 2013 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, з урахуванням у складі заробітної плати вище вказаних виплат на загальну суму 32885,37 грн. (а.с.28-29).

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.05.2014р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо не включення у складі заробітної плати для обчислення розміру пенсії ОСОБА_3 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку за останні 24 календарні місяці перед звільненням на пенсію. Зобов'язано Головне управління Міндоходів у Житомирській області видати ОСОБА_3 довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням на пенсію, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до якої включити матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку. В задоволенні позову до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Міндоходів у Житомирській області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в позові. На думку скаржника, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода за сумлінну працю в органах державної влади не належить до "інших надбавок" - підстав для її врахування в довідку про складові заробітної плати для визначення розміру пенсії відповідно до Закону України №3723 немає. Головне управління Міндоходів у Житомирській області вважає, що ЗУ "Про державну службу" є спеціальним законом, який визначає статус державного службовця та поняття заробітної плати для обчислення та нарахування пенсії останньому , а ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Закон України "Про пенсійне забезпечення" є загальним.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм законодавства, позивач звернулась до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить скасувати постанову суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарг з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 17 червня 2013 року було звільнено з посади головного державного податкового ревізора інспектора сектору місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби у Житомирській області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, з виплатою грошової компенсації за невикористані відпустки, що підтверджується Наказом від 12.06.2013 року № 138-О (а. с. 7).

На підставі виданої Державною податковою службою в Житомирській області, правонаступником якої є Головне управлінням Міндоходів у Житомирській області, довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 01 липня 2013 року № 55, позивачці була обчислена пенсія з урахуванням надбавок та премій за останні 24 календарні місяці роботи ( за період з червня 2011 року по травень 2013 року) ( а. с. 42-43 ).

З огляду на законодавче врегулювання спірних правовідносин, судом зазначається наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного вище Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З урахуванням наведеного слід зробити висновок про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

У відповідності до норм ст. 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач на день звільнення мала стаж роботи 35 років 7 місяців 15 днів, з яких стаж державного службовця 16 років 11днів, що підтверджується листом УПФУ в м. Житомирі від 01.03.2014 року № 63/л-02 ( а.с.9).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено, що з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

При цьому слід враховувати, що розмір виплат, що включені в заробітну плату, приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до змісту пунктів 1,2 ст. 41 вказаного Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки № 37/05 від 06.03.2014 року вбачаються суми нарахованих виплат (матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До вказаних виплат увійшли (а. с. 8).

Довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 13.05.2014 року № 73/05 свідчить про те, що на всі виплати ( в тому числі індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 40-41).

З огляду на те, що перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин, - ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинні враховуватись при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а/11 та від 28.05.2013 року у справі № 21-97а/13.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Підсумовуючи вищевказане, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що дії Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо відмови у включенні до складу заробітної плати для обчислення розміру пенсії ОСОБА_3 після її звільнення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, є неправомірними. В зв'язку з чим суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги, заявлені позивачем до Головного управління Міндоходів у Житомирській області, визнавши його дії протиправними та зобов'язавши останнього видати довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією. Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги Головного управління Міндоходів у Житомирській області немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.

В своїй апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить скасувати постанову суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області та прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії.

Однак вказані вимоги скарги є безпідставними та задволенню не підлягають, з огляду на те, що не вбачається протиправності дій управління при обчисленні пенсії ОСОБА_3 на підставі довідки, яка була видана їй перед зверненням за пенсією (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції в оскарженій постанові). Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування. Апеляційна скарга ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3, Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" травня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис) ОСОБА_4

(підпис) ОСОБА_2

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" серпня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10001

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

Головне управління Міндоходів у Житомирській області вул. Войкова,7,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,