ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
Іменем України
10 липня 2014 року м. Київ №826/5697/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., за участю секретаря судового засідання Левченко І.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Громадської організації "Кримський правозахисний центр "Дія" (далі - КПЦ "Дія") до Державного підприємства Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя (далі - УДНДІПМ "Діпромісто"), Сак-ської міської ради АР Крим про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
КПЦ "Дія" просить суд:
- визнати протиправним ненадання текстової та графічної складових матеріалів Гене-рального плану м. Саки;
- визнати протиправною відмову УДНДІПМ "Діпромісто" у наданні копії матеріалів Генерального плану м. Саки;
- визнати протиправною відмову Сакської міської ради АР Крим у наданні копії мате-ріалів Генерального плану м. Саки;
- визнати необґрунтованим та протиправним віднесення всіх матеріалів Генерального плану м. Саки до інформації з обмеженим доступом;
- зобов'язати УДНДІПМ "Діпромісто" та Сакську міську раду АР Крим надати КПЦ "Дія" копії матеріалів Генерального плану м. Саки із дотриманням вимог ч. 2 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
Під час розгляду справи представник позивача підтримала позов. Позов обґрунтовано тим, що відповідачі, як розпорядники публічної інформації, в порушення вимог ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" протиправно відмовили КПЦ "Дія" у наданні копії запитуваних матеріалів Генерального плану м. Саки, а також протиправно обмежили доступ до цих матеріалів. Позивач посилається на те, що матеріали Генерального плану м.Саки становлять значний суспільний інтерес, тому до цих матеріалів має бути вільний дос-туп, не обмежений грифом "Для службового користування".
Представник відповідача - УДНДІПМ "Діпромісто" - не визнала позов, надала пись-мові заперечення проти його задоволення.
Відповідач - Сакська міська рада АР Крим - явку свого представника до судових засі-дань не забезпечив, заперечень чи інших матеріалів - не надав. Поштова кореспонденція направлялася на електронну адресу відповідача у зв'язку з неприйняттям УДППЗ "Укрпош-та" поштових відправлень.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 01.07.2014 закрито провадження у справі в частині позовних вимог до УДНДІПМ "Діпромісто".
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Сакського міського голови з письмовим інформаційним запитом від 30.01.2014 (вх. №025/30-01/14) (а.с. 10, 11), в якому просив нада-ти копію матеріалів Генерального плану м. Саки, а також надати інформацію про виконання вимог п. 11 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме пояс-нити порядок того, як представники нашої організації можуть ознайомитися з Генеральним планом м. Саки у приміщенні міської ради та інформацію про те, які матеріали будуть надані для ознайомлення.
Листом від 03.02.2014 №03.3-17/3 1 (а.с. 12) Виконавчий комітет Сакської міської ра-ди АР Крим надав позивачу письмову відповідь, в якій повідомив, що розробка Генерального плану м. Саки здійснювалася УДНДІПМ "Діпромісто", яким і присвоєно гриф "Для службо-вого користування" цьому документу. Гриф "Для службового користування" присвоєно текс-товій частині Генерального плану та частинам графічної частини, у т.ч.: "Схема планировоч-ных ограничений", "Схема инженерной подготовки и дождевой канализации", "Схема транс-порта и магистральной уличной сети", "Схема водоснабжения и канализации", "Схема тепло- газоснабжения", "Схема электроснабжения", "Схема поэтапной реализации", "Схема модели развития города".
Також у листі зазначено, що загальна доступність до графічної частини Генерального плану м. Саки без грифу "Для службового користування" - "Основной чертеж", здійснюється шляхом її розміщення на сайті Сакської міської ради: http:saki-rada.gov.ua/index.php?page_id=315. Крім того, в листі відповідач повідомив про місце і час, коли представники заявника можуть ознайомитися з цією частиною Генерального плану м. Саки.
Як пояснила в судовому засіданні представник позивача, із загальнодоступною части-ною Генерального плану м. Саки у визначений час і місці заявник не знайомився, причин чого суду не пояснила.
Як визначено у ч. 1 ст. 1Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до пуб-лічної інформації" (далі - Закон №2939) публічна інформація - це відображена та задокумен-тована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або ство-рена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №2939 розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, серед іншого, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республі-ки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законо-давства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Частиною 2 ст. 19 Закону №2939 передбачено, що запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інфор-мація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Як визначено у ч. 1 ст. 19 цього Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону №2939 розпорядник інформації має право відмо-вити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до катего-рії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону №2939 публічна інформація є відкритою, крім випадків, вста-новлених законом.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 6 цього Закону визначено, що службова інформація є інформацією з обмеженим доступом.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №2939 документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Частиною 2 ст. 6 Закону №2939 передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Як встановлено судом, у своїй відповіді Сакська міська рада АР Крим зазначила про присвоєння УДНДІПМ "Діпромісто" грифу "Для службового користування" окремим части-нам Генерального плану м. Саки (текстова частина Генерального плану та частина графічної частини, у т.ч.: "Схема планировочных ограничений", "Схема инженерной подготовки и дождевой канализации", "Схема транспорта и магистральной уличной сети", "Схема водо-снабжения и канализации", "Схема тепло-, газоснабжения", "Схема электроснабжения", "Схема поэтапной реализации", "Схема модели развития города") й усі дії з використання цього документу, надання документів для ознайомлення здійснюється відповідно до Інструк-ції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 №1893 (далі - Інструкція).
Частиною 11 ст. 17 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання місто-будівної діяльності" (у редакції, чинній на час звернення позивача до Сакської міської ради АР Крим) передбачалося, що загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб-сайті органу місцевого самовряду-вання та у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, а також у загально-доступному місці у приміщенні такого органу, крім частини, що становить державну таєм-ницю та належить до інформації з обмеженим доступом відповідно до законодавства. Зазна-чена частина може включатися до складу генерального плану населеного пункту як окремий розділ.
Відповідно до п. 9 ст. 2 Указу Президента України від 05.05.2011 №547 "Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації" Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України прийнято наказ від 06.06.2011 №68, яким затверджено перелік відомостей, що становлять службову інформацію у Міністрестві.
Згідно з цим наказом до службової інформації віднесено серед іншого: відомості, що розкривають схеми та джерела водозабезпечення (п. 1); відомості у сфері містобудування: топографічні, цифрові карти, фотоплани і фотокарти масштабів 1:10000-1:50000 (незалежно від форми та виду носія інформації) на територію України, створені в державній системі координат УСК-2000 або в системі координат СК-42, які мають повну інформацію для детального вивчення та оцінки місцевості, орієнтування на ній, цілевказання, виробництва вимірів і різних заходів господарського та оборонного значення (п. 4.1); плани міст масштабу 1:10000-1:20000 (незалежно від форми та виду носія інформації) на територію України, створені в державній системі координат УСК-2000 або в системі координат СК-42, які містять повну інформацію для детального вивчення та оцінки місцевості, орієнтування на ній, цілевказання, виробництва вимірів і різних заходів господарського та оборонного зна-чення (п. 4.2); спеціальні карти, створені в державній системі координат УСК-2000 або в системі координат СК-42, а саме: карти геодезичних даних, карти джерел водопостачання, карти гірських проходів і перевалів масштабів 1:50000-1:200000, карти ділянок рік масшта-бів 1:25000, 1:50000 (п. 4.3); відомості про координати геодезичних пунктів на територію України, визначені з точністю до 10 метрів у будь-якій системі координат, крім умовної та місцевої, а також геодезичні і картографічні матеріали, які дозволяють обчислювати або уточнювати вказані координати з такою самою точністю (п. 4.5.); картографогеодезичні дані, які характеризують рельєф поверхні Землі з точністю за висотою перерізу до 10 метрів на територію України, які покривають площу в одному масиві понад 25 км2 (п. 4.6).
Згідно з Переліком відомостей, які містять службову інформацію, в системі Держзем-агентства України, введеним в дію наказом Державного агентства земельних ресурсів Украї-ни від 25.10.2013 №525, до службової інформації віднесено серед іншого: топографо-геодези-чні та картографічні матеріали (дані, інформація тощо), які характеризують рельєф у Балтій-ській системі висот 1977 року з точністю за висотою перерізу 10 метрів на територію Украї-ни і які покривають площу в одному масиві понад 25 кв. км (п. 4); топографічні, цифрові, електронні карти (плани), фотокарти, фотоплани, ортофотоплани, спеціальні тематичні кар-ти, незалежно від форми та виду носія інформації, масштабів 1:50000 і крупніше, створені в Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000 та системі координат СК-42, які містять характеристики інженерних комунікацій (п. 5).
Як вбачається з наявної у справі копії фрагменту топооснови м. Саки масштабу 1:10000, яка надана УДНДІПМ "Діпромісто" для розробки Генерального плану м. Саки, оста-нній Українським державним інститутом інженерно-геодезичних вишукувань і зйомок Го-ловного управління геодезії і картографії при Раді Міністрів СРСР було присвоєно гриф "Таємно", який у подальшому змінено на "Для службового користування".
Крім того, з даної копії вбачається, що дана топооснова створена у місцевій системі координат, Балтійської системи висот і дозволяє охарактеризувати рельєф менше 10 метрів та покриває площу понад 25 кв.км, що вказує на належність такої інформації до службової згідно вищевказаних наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Державного агентства земельних ресурсів України.
Таким чином, частина Генерального плану м. Саки, що відповідно до законодавства належала до інформації з обмеженим доступом, не підлягала загальній доступності на час звернення позивача із вищевказаним запитом і не могла бути йому надана. Зміни до ч. 11 ст. 17 вищевказаного Закону, які забороняли містити в матеріалах генерального плану інфор-мації з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі, внесені пізніше (Закон від 27.03.2014 №1170-VII), після надання позивачу відповіді.
За цих обставин, суд дійшов висновку про правомірність відмови Сакської міської ради АР Крим у задоволенні запиту позивача з підстав належності запитуваної інформації до категорії з обмеженим доступом.
Інструкцією визначено, що представники інших організацій допускаються до ознайом-лення і роботи з документами з грифом "Для службового користування" з дозволу керівників організацій (структурних підрозділів), у володінні та розпорядженні яких перебувають ці документи, за наявності письмового запиту організацій, в яких вони працюють, із зазначенням характеру завдання, що виконується (п. 37). Копіювання для сторонніх організа-цій документів з грифом "Для службового користування", одержаних від інших організацій, здійснюється за погодженням з організаціями - авторами цих документів (п. 39).
Водночас позивач у своєму запиті не зазначив про згоду автора (розробника) Генера-льного плану м.Саки щодо копіювання документів з грифом "Для службового користування", у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для копіювання запитуваних позивачем матеріалів.
Посилання позивача на те, що відповідач не обґрунтував наявність передбачених у ч. 2 ст. 6 Закону №2939 вимог для обмеження доступу до запитуваної позивачем інформації, а також на те, що Інструкція не відповідає вимогам ч. 2 ст. 6 цього Закону, суд не бере до ува-ги, оскільки гриф "Для службового користування" присвоєно окремим частинам Генераль-ного плану м. Саки до набрання чинності Законом №2939. Крім цього, відсутність у відповіді такого обґрунтування не спростовує необхідність додержання вимог Інструкції.
Отже, враховуючи, що на час звернення позивача до Сакської міської ради АР Крим з запитом на інформацію остання відносилася до інформації з обмеженим доступом і гриф "Для службового користування" не був знятий, а також зважаючи на відсутність згоди роз-робника Генерального плану м. Саки - УДНДІПМ "Діпромісто" на копіювання матеріалів з грифом "Для службового користування", суд дійшов висновку про правомірність відмови відповідача і не вбачає достатніх підстав для задоволення позовних вимог до Сакської міської ради АР Крим.
Також відсутні підстави для задоволення вимоги про визнання необґрунтованим та протиправним віднесення всіх матеріалів Генерального плану м. Саки до інформації з обмеженим доступом, оскільки вказаних дій відповідач не вчиняв.
Так, згідно пояснень представника УДНДІПМ "Діпромісто" та наявною у справі ко-пією фрагменту топооснови м. Саки, Генеральний план м. Саки виконано на картографічній основі, якій встановлено гриф "Для службового користування" Українським державним інститутом інженерно-геодезичних вишукувань і зйомок, правонаступником якого є Укргеоінформ. В свою чергу УДНДІПМ "Діпромісто" присвоєно аналогічний гриф іншій частині документу відповідно до п. 32 Інструкції.
Як вбачається, Сакська міська рада АР Крим не встановлювала гриф "Для службового користування" окремим частинам Генерального плану м. Саки.
Враховуючи вищевикладене і керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158-163, 167 КАС, суд
Відмовити Громадській організації "Кримський правозахисний центр "Дія" в задово-ленні адміністративного позову.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко