06 серпня 2014 року Житомир Справа № 806/3617/14
Категорія 11.5
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, Начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О. про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -
04 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1. відкрити провадження у адміністративній справі;
2.визнати протиправними дії Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції;
3. визнати протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області;
4. визнати протиправним накладення арешту вдруге;
5. визнати протиправними дії Начальника відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О.;
6. скасувати постанову від 18.11.2013 року ВП № 40465598 про стягнення з боржника виконавчого збору в межах суми 386256,68 грн.
Згідно з приписами пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до положень ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно до ч.1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 2 цієї ж статті передбачається, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як зазначає в адміністративному позові позивач, йому стало відомо про порушення його прав, в частині позовних вимог 2-3, при отриманні ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 09.07.2014 року у справі № 806/3014/14, яку ОСОБА_1 отримав 17 липня 2014 року, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Що стосується позовної вимоги про скасування постанови від 18.11.2013 року ВП № 40465598 про стягнення з боржника виконавчого збору в межах суми 386256,68 грн, то враховуючи дату, місяць та рік її прийняття, суд дійшов висновку про злишення позову без розгляду.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З клопотанням про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивач не звертався.
За таких обставин, позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції; визнання протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області; скасування постанови від 18.11.2013 року ВП № 40465598 про стягнення з боржника виконавчого збору в межах суми 386256,68 грн, - слід залишити без розгляду.
Суд вважає за необхідне роз'яснити, що у відповідності до ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст. 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Богунського відділу державної виконавчої служби Житомирського міського управління юстиції; визнання протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області; скасування постанови від 18.11.2013 року ВП № 40465598 про стягнення з боржника виконавчого збору в межах суми 386256,68 грн, - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя О.В. Лавренчук