21 серпня 2014 року Справа № 9104/88104/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації на постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 07 листопада 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про стягнення заборгованості,-
В жовтні 2011 року позивач звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання виплатити недоплачену суму разової щорічної допомоги як учаснику війни відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум за 2011 рік.
Постановою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 07 листопада 2011 року (прийнятою в порядку скороченого провадження) позов задоволено, визнано неправомірними дії відповідача, зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації провести нарахування та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» із урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вже виплачених сум, постанову допущено до негайного виконання.
Зазначена постанова мотивована тим, що згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач мав право на отримання щорічної до 5-ого травня разової грошової допомоги у визначеному Законом розмірі. В той же час, позивачу у 2011 році проведена виплата такої допомоги у розмірі визначеному Постановою КМУ № 341 від 04 квітня 2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», що не відповідає нормам чинного законодавства.
Не погоджуючись з прийнятою постановою її оскаржило управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації, в апеляційній скарзі просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі зазначає про правомірність застосування до спірних правовідносин Постанови КМУ № 341 від 04 квітня 2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 183-2 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Задовольняючи частково позовні вимоги позивачу, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право щорічно до 5-ого травня отримувати грошову допомогу відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Однак, розмір отриманої позивачем у 2011 році разової грошової допомоги до 5-ого травня не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки встановлений Постановою КМУ № 341 від 04 квітня 2011 року.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають фактичним обставинам справи та є вірними.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 рп/2008 - нормою Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» зупинено на 2008 рік дію ст.ст. 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
При цьому відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто рішення Конституційного Суду України не має зворотньої дії в часі.
Оскільки норми Законів, якими обмежувалась дія ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-XII від 22.10.1993 року визнані неконституційними і втратили свою чинність, то у 2011 році ст. 14 цього Закону діяла у редакції відповідно до якої, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Однак всупереч приписів даної статті відповідачем дана допомога позивачу виплачена відповідно до постанови КМ України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Колегія суддів вважає, що виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що у 2011 році виплата такої допомоги здійснювалась відповідачем у невідповідності до чинного законодавства.
Окрім цього відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Вірним також є висновок суду першої інстанції про те, що при нарахуванні та виплаті щорічної одноразової грошової допомоги позивачу, слід виходити із розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч. 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у 2011 році встановлювались Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік».
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог позивача щодо виплати недоплаченої разової щорічної грошової допомоги до 5-го травня як учаснику війни за 2011 рік.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки дана виплата є разовою, тому суд першої інстанції безпідставно звернув постанову до негайного виконання.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив розглядуваний спір, однак із помилковим застосуванням норм процесуального права, через що оскаржувану постанову в частині звернення постанови до негайного виконання слід скасувати.
Керуючись ст. 160, ч. 10 ст. 183-2, ст.ст. 195, 197, 198, 200, 202, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 07 листопада 2011 року в адміністративній справі № 2а-0916/2274/11 - скасувати в частині звернення до негайного виконання.
В решті постанову Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 07 листопада 2011 року в адміністративній справі № 2а-0916/2274/11 - залишити без змін.
Постанова є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик