Головуючий у 1 інстанції - Майданніков О.І.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
27 серпня 2014 року справа №262/4336/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі:
Головуючого судді Лях О.П.
суддів Ханової Р.Ф., Жаботинської С.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради на постанову Пролетарського районного суду міста Донецька від 15 липня 2014 року у справі № 262/4336/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради про визнання дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради про визнання дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до положення ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'я з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років неправомірними та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради зробити перерахунок нарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити позивачеві, ОСОБА_2, допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідної категорії за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно з урахуванням сплачених сум..
Ухвалою Пролетарського районного міста Донецька від 04 липня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради про визнання дії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в частині вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 01.01.2014 рік на дитину, відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'я з дітьми» та ст.. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням», у розмірах, які дорівнюють прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум, за рахунок коштів Державного бюджету України залишені без розгляду.
Постановою Пролетарського районного суду міста Донецька від 15 липня 2014 року позов задоволено повністю: визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради щодо відмови відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_2, щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 02 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'я з дітьми» та ст.. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум..
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Пролетарського районного суду міста Донецька від 15.07.2014 року.
Апеляційну скаргу мотивує порушенням норм матеріального права.
Справа судом першої інстанції у відповідності до ст. 183-2 КАС України розглянута в порядку скороченого провадження, у зв'язку з чим апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, колегія суддів встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 має на утримані малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження.
ОСОБА_2 у зв'язку з народженням дитини перебуває на обліку в Управлінні та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
30.05.2014 року позивачка звернулась до Управління з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Листом від 02 липня 2014 № К 185-5.1-6.2 та довідки від 02.07.2014 року у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період відмовлено, розмір щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 грн.
Як вбачається з листа відповідача від 02 липня 2014 № К 185-5.1-6.2, позивач перебуває на обліку відповідача як застрахована особа.
Згідно ст. 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом № 107-VI - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами.
Згідно ст. 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону №2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Рішенням № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу П Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811-XII.
Згідно ч.3 ст. 45 Закону № 2154-VI було визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1 Порядку), згідно з якою встановлюється Кабінетом Міністрів України тільки порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом.
Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до Закону № 2240-ІІІ на виконання ст. 45 Закону № 2154-VI Кабінет Міністрів України не визначав.
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради на постанову Пролетарського районного суду міста Донецька від 15 липня 2014 року у справі № 262/4336/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Пролетарського районного суду міста Донецька від 15 липня 2014 року у справі № 262/4336/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Колегія суддів : О.П.Лях
Р.Ф. Ханова
С.В. Жаботинська