79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
28.08.14 Справа № 4/1155-40/122
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Мельник Г.І.
суддів Михалюк О.В.
Новосад Д.Ф.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної виконавчої служби України № 09.1-
45 від 14.08.2014 року та клопотання про відстрочення сплати судового збору
(викладене в апеляційній скарзі)
на ухвалу господарського суду Львівської області від 30.07.2014 року
за скаргою Відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс - Галичина»
на дії в.о. начальника відділу примусового виконання рішень Державної
виконавчої служби України Кузьменко О.С. та старшого державного
виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої
служби України Кеда М.В.
у справі № 4/1155-40/122
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіс ЛТД», м. Київ
до відповідача 1 Відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс -
Галичина», м. Дрогобич
до відповідача 2 Дочірнього виробничо-комерційного підприємства «Торговий дім
«Галичина», м. Дрогобич
про примусове виконання зобов'язання по договору
за зустрічним позовом Відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс -
Галичина», м. Дрогобич
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіс ЛТД», м. Київ
про стягнення заборгованості на суму 164 595,53 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 30.07.2014 року справі №4/1155-40/122 (суддя Запотічняк О.Д.) скаргу Відкритого акціонерного товариства "Нафтопереробний комплекс - Галичина" на дії в.о начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кузьменка О.С. та старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. - задоволено; визнано незаконними дії в.о. начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кузьменка О.С. з винесення постанови від 21.05.2014р., якою скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №3197107 від 27.12.2013р.; постанову в.о. начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кузьменка О.С. від 21.05.2014р., якою скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №3197107 від 27.12.2013р., - скасовано; визнано незаконними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. з винесення постанови ВП №3197107 від 21.05.2014р. про відновлення виконавчого провадження; постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 21.05.2014р. про відновлення виконавчого провадження - скасовано.
Не погодившись з вказаною ухвалою місцевого господарського суду Державна виконавча служба України оскаржила її в апеляційному порядку, звернувшись до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою № 09.1-45 від 14.08.2014 року.
Подана Державною виконавчою службою України апеляційна скарга не відповідає вимогам розділу ХІІ ГПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору і надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
При поданні цієї апеляційної скарги скаржником не дотримано вимог ч. 3 ст.94 ГПК України, до апеляційної скарги не додано доказів (документів), що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Державною виконавчою службою України у прохальній частині апеляційної скарги №09.1-45 від 14.08.2014 року вказано, що скаржник просить відстрочити сплату судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Крім цього, п. 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» передбачено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Як вбачається з тексту апеляційної скарги Державної виконавчої служби України №09.1-45 від 14.08.2014 року заявлене скаржником клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Львівської області від 30.07.2014 року обґрунтоване тим, що Державна виконавча служба України є бюджетною установою, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, розрахункове - касове обслуговування якої, відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється Державною казначейською службою України та лише в межах відкритих асигнувань. Проте, скаржником не наведено доводів і не подано доказів на підтвердження того, що майновий стан Державної виконавчої служби України перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
З огляду на викладене, а також враховуючи необґрунтованість та непідтвердженість поданого скаржником клопотання про відстрочення сплати судового збору, колегія суддів вважає, що у задоволенні клопотання Державної виконавчої служби України про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Львівської області від 30.07.2014 року слід відмовити.
Водночас, слід відзначити, що розмір та порядок сплати судового збору визначений Законом України „Про судовий збір" (далі - Закон).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої Законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" визначено у 2014 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1 218,00 гривень.
Згідно з підпунктом 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
Поряд з тим, як вбачається з доданих до апеляційної скарги фіскальних чеків № 8253 від 15.08.2014р. та № 8254 від 15.08.2014р. такі не містять належних реквізитів їх отримувача (повного найменування, адреси, інших ідентифікуючих реквізитів, тощо), а тому не можуть бути належними доказами надсилання копії апеляційної скарги іншій стороні (сторонам) - позивачу, відповідачу 1 та відповідачу2.
Відповідно до п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано доказів надсилання її копії іншій стороні (сторонам) та якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
За викладених обставин та, приймаючи до уваги невідповідність апеляційної скарги вимогам розділу ХІІ ГПК України, суд вважає за необхідне повернути її скаржнику.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що після усунення обставин, які були підставою для повернення апеляційної скарги, її може бути подано повторно відповідно до ч. 4 ст. 97 ГПК України. Таким чином, скаржник не позбавлений права повторно звернутися до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою у загальному порядку.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. 86, ч. 3 ст. 94, п. 2, 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. У задоволенні клопотання Державної виконавчої служби України про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду Львівської області, викладеного у апеляційній скарзі № 09.1-45 від 14.08.2014 року, відмовити.
2. Апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України № 09.1-45 від 14.08.2014 року з додатками, всього на 9 аркушах повернути скаржнику.
Головуючий-суддя Мельник Г.І.
Суддя Михалюк О.В.
Суддя Новосад Д.Ф.