19 серпня 2014 р.
Справа № 815/3284/14
Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -ОСОБА_1
судді - ОСОБА_2
судді - ОСОБА_3
при секретаріОСОБА_4
за участю сторін:
ТОВ „Боріваж”ОСОБА_5 (довіреність)
ДЕІОСОБА_6 (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами товариства з обмеженою відповідальністю „Боріваж” та Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Боріваж” до Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря щодо не розгляду по суті листа від 20.12.2013р. № 318 щодо відновлення діяльності ТОВ „Боріваж”. В решті позовних вимог відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Боріваж” та Державна екологічна інспекція з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря не погодившись з постановою суду першої інстанції, подали апеляційні скарги, в яких просять суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг апелянти посилаються на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, сторони зазначають, що висновки суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Боріваж» зареєстровано 22.01.2003 року Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією (а.с.10).
В період з 18 по 25 березня 2013 року Державною екологічною інспекцією Західного регіону Чорного моря було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за наслідками якої складено акт №21 (а.с.18-39).
За наслідками проведеної перевірки відповідачем винесено наступні рішення: № 21/04 від 05 квітня 2013 року про тимчасову заборону (зупинення) діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Боріваж», яке розташоване за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, пгт. Нові Біляри, вул. Індустріальна,10. Зазначеним рішенням зобов'язано директора ТОВ «Боріваж» усунути виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме забезпечити виконання умов та вимог висновку державної екологічної експертизи по проекту «Оцінка впливу на навколишнє природне середовище виробничої діяльності перевантажувально - складського комплексу ТОВ «Боріваж» № 945/05 від 29.03.2010р. (а.с.40);
Рішення №22/04 від 05 квітня 2013 року про тимчасову заборону (зупинення) діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Боріваж» з експлуатації стаціонарних джерел викиду (пост газорізання, заточний станок (у ремонтно- механічній майстерні), розташованого за адресою: Одеська обл., Комінтернівський район, пгт. Нові Біляри, вул. Індустріальна, 10 (а.с.41);
Рішення № 27/04 від 22.04.2013 року про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ТОВ «Боріваж» пов'язану з утворенням наступних видів відходів: відходи від функціонування лабораторії, засоби індивідуального захисту, медичні відходи, відходи від очищення ємності - відстійника, яке розташовано за адресою: Одеська обл., " Комінтернівський район, пгт. Нові Біляри, вул. Індустріальна, 10. Зазначеним рішенням зобов'язано директора ТОВ «Боріваж» отримати документи дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, з урахуванням всієї номенклатури відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності, а саме: Дозвіл на розміщення та Ліміти на розміщення та утворення відходів на рік з урахуванням розміщення та утворення наступних відходів: відходи від функціонування лабораторії, засоби індивідуального захисту, медичні відходи, від очищення ємності - відстійника (а.с.42).
17.04.2014 року складено акт про опломбування (опечатування) заточного станка у ремонтно - механічній майстерні посту газорізання ТОВ «Боріваж» №30 від 17 квітня 2013 року (а.с.43).
Приймаючи до уваги, що підставою для прийняття рішення про відновлення діяльності підприємства та скасування рішень №№ 21/04, 22/04від 05 квітня 2013 року, № 27/04 22.04.2013 року є усунення виявлених порушень, позивачем були здійснені необхідні заходи для усунення виявлених порушень та отримання вказаних у рішеннях дозволів.
23.12.2013 року ТОВ «Боріваж» звернулося до Державної екологічної інспекції Північно - Західного регіону Чорного моря з листом від 20.12.2013 року за № 318 щодо виконання рішень Інспекції №№ 21/04, 22/04 від 05 квітня 2013 року, № 27/04 від 22.04.2013 року та надало свої пояснення по виконанню кожного з цих рішень з наданням копій відповідних підтверджуючих документів та просило прийняти рішення про відновлення -діяльності підприємства, зняття накладених пломб (а.с.44-46).
09.01.2014 року ТОВ «Боріваж» отримано лист Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 6228/04 від 26.12.2013 року, яким позивачу було відмовлено у відновленні вищезазначеної діяльності з посиланням на те, що у зв'язку набранням 01.07.2013 року чинності Закону України № 353-VІІ від 20.06.2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності», розгляд питання щодо відновлення тимчасово забороненої діяльності підприємства відноситься до компетенції адміністративного суду в порядку, передбаченому ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач при наданні відповіді на лист ТОВ «Боріваж» від 20.12.2013р. №318 щодо відновлення діяльності підприємства, діяв не в межах своїх повноважень, з огляду на наступне.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-ХІІ від 25.06.1991 року (надалі Закон № 1264-ХІІ) визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Відповідно до п.п. «в», «л» ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-ХІІ від 25.06.1991 року до компетенції -центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин та здійснення інших повноважень, визначених законами України та покладених на нього Президентом України.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 року, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п.п. 17 п. 6 Положення №454/2011 Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про відновлення -діяльності підприємств, установ і організацій та експлуатацію об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності, після усунення всіх виявлених порушень
Згідно п. 7 зазначеного Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 року затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі
Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).
Відповідно ч. 3 зазначеного Положення основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Згідно п. 6.17 Положення Держекоінспекції для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про відновлення діяльності підприємств, установ і організацій та експлуатації об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності, після усунення всіх виявлених порушень.
З аналізу вказаних нормативних актів вбачається, що до повноважень Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря належить прийняття рішення про відновлення діяльності підприємств, установ і організацій та експлуатації об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності, після усунення всіх виявлених порушень.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, суд вважає, що відповідач при наданні відповіді позивачу від 26.12.2013 року № 6228/04 необгрунтовано послався на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності» від 20.06.2013 р. № 353-VІІ, який набув чинності 01.07.2013 року, оскільки зазначеним Законом були внесені зміни до низки законодавчих актів, зокрема Кодекс адміністративного судочинства України доповнено ст. 183-6, пунктом 13 якої передбачено право особи подати заяву про скасування заходів реагування, обґрунтованість яких підтверджена постановою суду відповідно до положень цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття цих заходів, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який ухвалив постанову про підтвердження обґрунтованості заходів реагування, вжитих суб'єктами владних повноважень.
Відповідно до абз. 4 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (у редакції Закону України від 20.06.2013 р. N 353-УІІ) застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Згідно ч. 13 ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, обґрунтованість яких підтверджена постановою суду відповідно до положень цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття цих заходів, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який ухвалив постанову про підтвердження обґрунтованості заходів реагування, вжитих суб'єктами владних повноважень.
Отже, суд вважає, що адміністративні суди уповноважені скасовувати лише ті заходи, які ними прийняті або обґрунтованість яких була ними підтверджена у порядку, передбаченому ст. ст. 183-6 КАС України після 01 липня 2013 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи те, що обґрунтованість рішень Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря № № 21/04, 22/04 від 05 квітня 2013 року, № 27/04 від 22.04.2013 року не була підтверджена постановою адміністративного суду та зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності», набули чинності лише 01.07.2013 року, суд вважає, що відповідач повинен був розглянути по суті заяву позивача про відновлення діяльності підприємства та прийняти відповідне рішення.
Окрім того, на момент звернення 23.12.2013 року позивача до Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря з листом про відновлення діяльності підприємства діяла Постанова Верховної Ради України № 2751 -XII від 29.10.1992 року «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до п. 10 якої відновлення діяльності підприємств здійснюється з письмового дозволу органу, який прийняв рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, або його вищого органу.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю „Боріваж” підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря щодо не розгляду по суті листа від 20.12.2013р. № 318 щодо відновлення діяльності ТОВ „Боріваж”.
Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Боріваж” та Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2014 року по справі № 815/3284/14, - залишити без змін.
Стягнути з Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря на користь Державного Бюджету України судовий збір у сумі 36,51 грн.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвалу складено у повному обсязі - 20 серпня 2014 року.
Головуючий суддя
ОСОБА_1
суддя
ОСОБА_2
суддя
ОСОБА_3