ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
м. Київ
18 серпня 2014 року № 826/12002/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Іщук І.О.., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовомПублічного акціонерного товариства «Укргазбуд»
до Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві
провизнання постанови незаконною, визнання дій протиправними,
Публічне акціонерне товариство «Укргазбуд» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві, в якому просить, зокрема, визнати постанову відповідача від 29.07.2014 р. про відкриття виконавчого провадження № 44182473 незаконною, а дії головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві Лебедєвої Л.Ю. по проведенню виконавчих дій по відношенню до боржника протиправними.
Розглянувши поданий адміністративний позов, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на наступне:
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до ч.4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку передбаченому законом.
Згідно ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у провадженні є стягувач і боржник.
Згідно ст. 7 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до ч. 2 абзацу. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 р. № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними або господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, ПАТ «Укргазбуд» просить визнати незаконною постанову Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у місті Києві про відкриття виконавчого провадження від 29.07.2014 р. ВП № 44182473 з примусового виконання наказу № 5017/2597/2012, виданого 24.06.2014 р. Господарським судом Одеської області про стягнення з ПАТ «Укргазбуд» на користь Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України 367,37 грн.
Зі змісту позовних вимог та зазначеної постанови вбачається, що ПАТ «Укргазбуд» є стороною та учасником виконавчого провадження (боржником), отже, суд приходить до висновку, що спір із вимогами про оскарження рішень, дій, бездіяльності у виконавчому провадженні № 44182473 повинен розглядатися Господарським судом Одеської області в порядку господарського судочинства.
Зі змісту ст.1212 Господарського процесуального кодексу України (надалі - Кодекс), вбачається право сторін виконавчого провадження на звернення до суду зі скаргою, якщо є підстави вважати, що дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Відповідно до ч. 3 ст. 1212 Кодексу, за результатами розгляду скарги, суд постановляє ухвалу.
З огляду на викладене, позивачем не дотримано правил підсудності, оскільки спір стосовно оскарження рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо здійснення виконавчого провадження № 44182473 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись статтями 4, 17, 107, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 8, 82 Закону України "Про виконавче провадження" суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі № 826/12002/14.
2. Роз'яснити Публічному акціонерному товариству «Укргазбуд», що розгляд даних позовних вимог має здійснюватися за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України, що належить до компетенції місцевого суду господарської юрисдикції.
3. Додатково роз'яснити, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такою ж заявою, щодо якої постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, не допускається.
4. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук