Пр. № 2-а/155/53/14
Справа № 155/1287/14-а
20 серпня 2014 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого судді Шмідта С.А.
при секретарі Воронюк Н.М.
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Садовець С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
23 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 25 березня 2011 року перебуває на обліку у вищезазначеному управлінні як отримувач пенсії по віку. З 16 березня 2011 року позивачу було призначено пенсію в розмірі 84 % середньомісячної заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу". Стаж роботи позивача на державній службі становить 14 років 4 місяці 12 днів. При обчисленні розміру пенсії позивачу не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, які він отримав за останні 24 календарні місяці роботи та з яких було фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 05 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак управління Пенсійного фонду позивачу відмовило у зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено врахування вищезазначених виплат при обчисленні пенсії, а тому позивач просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області щодо неврахування вищевказаних виплат при обчисленні пенсії неправомірними, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 84 % середньомісячної заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 16 березня 2011 року, та здійснити виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав повністю, ствердив факти, наведені в позовній заяві. Крім того, позивач ствердив, що в процесі розгляду цієї адміністративної справи він надав управлінню Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області іншу довідку про структуру своєї заробітної плати, форма якої відповідає встановленим вимогам, однак відповідачем у задоволенні його заяви було відмовлено.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області Садовець С.М. в судовому засіданні позову не визнала, про що подала суду відповідне письмове заперечення, та пояснила, що чинним законодавством не передбачено врахування вищезазначених виплат при обчисленні пенсії, а надана позивачем довідка про одержання матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати не відповідає формі встановленого зразка, а тому просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області та з 16 березня 2011 року отримує пенсію відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 84 % середньомісячної заробітної плати. Стаж роботи позивача на державній службі становить 14 років 4 місяці 12 днів (а.с.10-11).
З довідки № 448/04-4 від 05 червня 2014 року та довідки про складові заробітної плати, які видані Горохівським районним центром зайнятості (а.с.9, 25-26), вбачається, що позивач ОСОБА_1 працював на посаді директора вищевказаної установи і за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року йому нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 4212,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 10577,12 грн., індексацію заробітної плати в розмірі 5894,36 грн.
В розрахунок для обчислення пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати (а.с.10-11).
05 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з дати звернення за призначенням пенсії - 16 березня 2011 року (а.с.8).
З листа начальника управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області № 210/С-01 від 06 червня 2014 року (а.с.10-11) вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що для включення до заробітної плати при обчисленні пенсії як державному службовцю інших виплат за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати немає законних підстав.
Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вищевказаного Закону визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 вищезазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана ним під час перебування на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, в силу ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд також зобов'язує відповідача здійснити виплату позивачу недоотриманої суми пенсії.
Керуючись ст.ст.184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області щодо неврахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" в розмірі 84 % середньомісячної заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 16 березня 2011 року, та здійснити виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий /підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області С.А.Шмідт