Постанова від 19.08.2014 по справі 802/2121/14-а

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 802/2121/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0029531501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 90 827 грн. 94 коп.; №0000621501 від 28.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 21 685 грн. 05 коп.; № 0000371501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 110 663 грн. 77 коп.; № 0034611501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 14 351 грн. 28 коп.; № 0002231501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 35 060 грн. 40 коп.; №0000511501 від 28.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 169 808 грн. 08 коп.; № 0029601501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 2 442 грн. 63 коп. та № 000251501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 2 593 грн. 51 коп.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 10.07.2014 в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким адміністративній позов задовольнити повністю.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення судді-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що 29.11.2013 Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 139. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Білянської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 17, 2336 га ріллі, кадастровий номер 0522280200:06:000:0668 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 460390 грн. 64 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18 415 грн. 63 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 листопада 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 140. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Зозівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 24,3000 га ріллі, кадастровий номер 0522281200:03:000:2031 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 659417 грн. 73 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 26 376 грн. 71 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 листопада 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 141. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Білянської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 15,6008 га ріллі, кадастровий номер 0522280200:06:000:0667 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 379171 грн. 60 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 15166 грн. 86 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 листопада 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 142. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Зозівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,0000 га ріллі, кадастровий номер 0522281200:03:000:2037 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 217092 грн. 26 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 8683 грн. 69 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

31 грудня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 243. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Іванівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 63,3346 га ріллі, кадастровий номер 0522282200:03:000:1121 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 940827 грн. 79 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 37633 грн. 11 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

31 грудня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 244. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Іваньківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 28,6154 га ріллі, кадастровий номер 0522282200:03:000:1124 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 568766 грн. 36 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 22750 грн. 65 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

31 грудня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 245. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Іваньківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 48,7097 га ріллі, кадастровий номер 0522282200:03:000:1122 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 892851 грн. 20 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 35714 грн. 05 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

31 грудня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 246. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Білянської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 57,0997 га ріллі, кадастровий номер 0522282200:05:000:1057 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1501048 грн. 00 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 60041 грн. 92 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 січня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 44. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Нападівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 15,0813 га ріллі, кадастровий номер 0522282200:03:000:2457 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 291901 грн. 90 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 11678 грн. 08 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 січня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 45. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Нападівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,7000 га ріллі, кадастровий номер 0522283800:03:000:2464 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 97846 грн. 31 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 3913 грн. 85 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 січня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 46. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Зозівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 12,0000 га ріллі, кадастровий номер 0522281400:04:000:2229 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 322654 грн. 46 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 12906 грн. 18 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

29 січня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 47. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Костянтинівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 21,4806 га ріллі, кадастровий номер 0522282800:05:000:1113 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 578169 грн. 51 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 23486 грн. 78 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

26 лютого 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 88. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Зозівської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 140,0000 га ріллі, кадастровий номер 0522281400:03:000:3044 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2926606 грн. 99 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 117064 грн. 28 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

18 березня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 106. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Іваньківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 16,8651 га ріллі, кадастровий номер 0522282000:03:000:1126 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 409959 грн. 15 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 16398 грн. 37 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

18 березня 2014 року Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди землі № 107. Відповідно до пункту 1 даного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель резервного фонду Іваньківської сільської ради (за межами населеного пункту), Липовецького району Вінницької області.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 82,7776 га ріллі, кадастровий номер 0522282000:03:000:1127 (пункт 2 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2067289 грн. 87 коп. Договір укладено на 25 років з моменту укладення (пункт 8 договору).

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 82691 грн. 59 коп. за 1 рік.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що розмір орендної плати за землю, передбачений умовами договору оренди, не може суперечити нормам податкового законодавства, оскільки орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою його регулювання. Так, як платником орендної плати є орендар земельної ділянки, то фізична особа (громадянин), що уклала договір оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності, в якому визначено цільове призначення ділянки - для ведення фермерського господарства, сплачує орендну плату за вказану земельну ділянку. Нарахування фізичній особі (громадянину) сум орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності проводиться контролюючими органами, які видають податкові повідомлення-рішення платникові до 1 липня поточного року

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України ( далі - ПК України) плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому, у розділі XIII ПК України слова "орендна плати за земельні ділянки державної і комунальної власності" визначаються як "орендна плата".

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПК України.

Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 ПК України).

Відповідно до п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (п. 285.2 ст. 285).

Пунктом 286.5. ст. 286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку. При цьому у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності, у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Це вказує на той факт, що орендна плата нараховується та сплачується після завершення податкового періоду в якому відбулось фактичне користування земельною ділянкою про що контролюючі органи отримують дані з кадастру і приймають на їх підставі податкові повідомлення-рішення.

Водночас такий висновок підтверджується й п. 287.1 ст. 287 ПК України, відповідно до якого власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

За таких обставин, коли ПК України прямо визначено, що і орендна плата нараховується і сплачується за час фактичного користування земельною ділянкою на підставі даних державного земельного кадастру, - відповідач протиправно визначив податкове зобов'язання із сплати орендної плати наперед, до завершення податкового періоду та отримання відповідних даних з державного земельного кадастру за цей період.

Окрім цього, відповідач нарахував земельний податок за землі фермерського господарства фізичній особі ОСОБА_2, однак за землі фермерського господарства податки має сплачувати ФГ "ЗІНДЕНС", яке фактично використовує ці землі.

Так, за умовами договорів оренди, які укладені між позивачем та Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області в особі начальника Коника О.М. земельні ділянки надані позивачеві в оренду мають використовуватись виключно для ведення фермерського господарства.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" № 161-XIV від 06.10.1998 оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" № 973 - ІV від 19.06.2003 фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Отже, фізичні особи, які отримують в оренду земельні ділянки з цільовим призначенням "для ведення фермерського господарства" здійснюють діяльність на цих землях не особисто, а через створену ними юридичну особу - в даному випадку це фермерське господарство. Лише за таких умов може бути дотримано вимоги цільового використання цих земель.

Слід також зазначити, що вказані обставини є преюдиційними фактами і не потребують доведення, адже 30.07.2014 Вінницький апеляційний адміністративний суд розглянувши справу № 802/1650/14-а в своїй постанові встановив, що ОСОБА_2 не здійснює права володіння і користування земельними ділянками, не отримує доходу від використання землі, оскільки такі правомочності реалізує власне ФГ "ЗІНДЕНС", яке і отримує прибутки від використання земельних ділянок згідно їх цільового призначення.

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Поряд з тим нарахування плати за землю на майбутнє суперечить основним засадам податкового законодавства України, які встановлені у п.п. 4.1.6, 4.1.8 та 4.1.10 п. 4.1. ст. 4 ПК України згідно якого податкове законодавство ґрунтується на принципі соціальної справедливості, за яким податки та збори установлюються відповідно до платоспроможності платників.

Також, пп. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4, п. 56.21 ст. 56 ПК України зазначено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акту суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Однак в порушення вказаних вимог відповідач прийняв оскаржувані рішення не на користь платника податків - позивача. При цьому відповідачем при винесенні податкових повідомлень-рішень не було враховано той факт, що ОСОБА_2 частково вносив орендну плату за користування земельними ділянками у 2014 році, які розташовані на території Нападівської, Зозівської та Іваньківської сільських рад ще до прийняття оскаржуваних рішень відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" № 973- IV від 23.02.2006 суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

Зокрема, у рішеннях по справах "Серков проти України" та "Щокін проти України" Європейський суд вказав, що порушення п. 1 ст. 6 Конвенції, має місце тоді, коли відповідне національне податкове законодавство не є чітким, узгодженим і відповідно, не відповідає вимозі "якості" закону, що має наслідком його суперечливе тлумачення та у зв'язку з тим, що судами всупереч національного законодавства не застосовується підхід, який був би сприятливішим для заявника, коли у його справі законодавство припускає неоднозначне тлумачення норм права.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення: є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а тому суд присуджує всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю .

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0029531501 від 30.04.2014 , яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 90827 грн. 94 коп., № 0000621501 від 28.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 21685 грн. 05 коп.; № 0000371501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 110663 грн. 77 коп.; № 0034611501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 14351 грн. 28 коп.; № 0002231501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 35060 грн. 40 коп.; № 0000511501 від 28.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 169808 грн. 08 коп.; № 0029601501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 2442 грн. 63 коп. та № 000251501 від 30.04.2014, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на суму 2593 грн. 51 коп.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 2923 (дві тисячі дев'ятсот двадцять три) грн. 20 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Мельник-Томенко Ж. М.

Сторчак В. Ю.