Справа № 819/136/14-a
19 березня 2014 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
При секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю представників
позивача Михальчук О.Ю.
прокурора Антонюк О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Тернопільська міська рада до Прокуратура м.Тернополя про визнання незаконною та скасування постанови прокурора від 17.01.2014 р., -
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Тернопільської міської ради (далі - позивач) до прокуратури міста Тернополя (далі - відповідач) про визнання незаконною та скасування постанови про проведення перевірки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 17.01.2014 року прокуратурою міста Тернополя винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності Тернопільської міської ради на предмет відповідності вимогам Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийнятого Тернопільською міською радою рішення №6/42/100 від 24.12.2013р. "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464гп за адресою АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3" Дану постанову позивач вважає такою, що прийнята з порушенням чинного законодавства та такою, що грубо порушує права та охоронювані законом інтереси представницького органу територіальної громади міста Тернополя - Тернопільської міської ради, а тому просить її скасувати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити пояснивши, що чинним законодавством державний контроль в галузі земельних відносин, в тому числі за використанням та охороною земель, покладено на спеціальні державні органи. Такими спеціальними органами державного нагляду (контролю) є Державна інспекція сільського господарства України та її структурні підрозділи. Представник позивача вважає, що прокуратура не наділена повноваженнями проводити перевірки в галузі земельних відносин.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, проти його задоволення заперечила, та пояснила, що як вбачалося із веб-сайту Тернопільської міської ради та наданих позивачем документів, рішенням №6/42/100 від 24.12.2013р. надано дозвіл гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464 га для ведення садівництва за адресою АДРЕСА_1. Згідно форми Державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-ЗЕМ земельна ділянка стосовно якої Тернопільською міською радою прийнято дозвільне рішення відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Водночас, прийнятим дозвільним рішенням змінено вид використання в межах однієї категорії, а саме земель сільськогосподарського призначення. Вказане свідчило про можливі порушення в діяльності Тернопільської міської ради при прийнятті вказаного рішення всупереч ст.ст. 19,20 Земельного кодексу України.
Відтак, відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру», прокурором міста Тернополя 17.01.2014 року винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності Тернопільської міської ради на предмет відповідності вимогам Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийнятого Тернопільською міською радою рішення №6/42/100 від 24.12.2013р. "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464гп за адресою АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3" Отже, прокуратура міста Тернополя діяла в межах наданих їй повноважень та згідно вимог чинного законодавства, а тому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши у судовому засіданні учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Згідно ст.1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789) прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Відповідно до п. 1.ч.1 ст.19 Закону України "Про прокуратуру" предметом нагляду за додержанням і застосування законів є, в тому числі відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Згідно частини 2 вказаної статті закону, перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора.
Листом Вищого Адміністративного Суду України №1237/12/13-13 від 11.09.2013 року визначено, що висновки про наявність підстав для проведення перевірки можуть бути зроблені за наслідками проведених аналізів, узагальнень, опрацювання інформації про стан законності, вивчення актів та матеріалів органів державного нагляду (контролю), матеріалів розгляду судами цивільних, адміністративних, господарських справ та справ про адміністративні правопорушення, матеріалів кримінальних проваджень, інформаційних баз даних державних органів, повідомлень у засобах масової інформації, мережі Інтернет та з інших джерел.
Наказом Генеральної прокуратури України № 111 від 12 листопада 2012 року затверджено Положення про порядок проведення органами прокуратури перевірок при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів.
У відповідності до п. 1.3. Положення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів проводяться у Кабінеті Міністрів України, міністерствах, інших центральних і місцевих органах виконавчої влади, органах державного нагляду (контролю), Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, військових частинах, громадських об'єднаннях, а також діяльності посадових і службових осіб цих органів, підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, у тому числі фізичних осіб-підприємців та громадян.
Пунктом 2.4 вказаного Положення передбачено, що підставами для проведення перевірки прокурором за власною ініціативою є дані, що свідчать про можливі порушення законності. Висновки про наявність підстав для проведення перевірки можуть бути зроблені за наслідками проведених аналізів, узагальнень, опрацювання інформацій про стан законності, вивчень актів та матеріалів органів державного нагляду (контролю), матеріалів розгляду судами цивільних, адміністративних, господарських справ та справ про адміністративні правопорушення, матеріалів кримінальних проваджень, інформаційних баз даних державних органів, повідомлень у засобах масової інформації, мережі Інтернет та з інших джерел, які також можуть відображатися в: дорученнях Генерального прокурора України, наданих у межах компетенції дорученнях його першого заступника, заступників, прокурорів Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя, областей та прирівняних до них прокурорів, їх перших заступників та заступників; наказах Генерального прокурора України; планах роботи органів прокуратури; рішеннях колегій Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня; рішеннях нарад у керівників органів прокуратури; дорученнях прокуратури іншого регіону щодо проведення перевірки, яка потребує вчинення окремих дій у межах повноважень, передбачених статтею 20 Закону України «Про прокуратуру»; інших організаційно-розпорядчих документах.
Як встановлено ч.ч. 1., 3., ст.21 Закону №1789 перевірки проводяться за письмовими зверненнями органів державної влади, органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, а також за власною ініціативою прокурора. Для здійснення перевірки прокурор приймає постанову, в якій зазначає підстави, що свідчать про можливі порушення законності, та обґрунтовує необхідність вчинення дій, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини першої статті 20 цього Закону.
Отже зі змісту статей 19-21 Закону №1789 вбачається, що нагляд за додержанням і застосуванням законів здійснюється прокуратурою, зокрема шляхом проведення перевірок.
Як вбачалося із веб-сайту Тернопільської міської ради та наданих Тернопільською міською радою документів, рішенням № 6/42/100 від 24.12.2013 року надано дозвіл гр.ОСОБА_2, ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464 га для ведення садівництва за адресою АДРЕСА_1
Згідно форми Державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-ЗЕМ земельна ділянка стосовно якої Тернопільською міською радою прийнято дозвільне рішення відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Водночас, прийнятим дозвільним рішенням змінено вид використання в межах однієї категорії, а саме земель сільськогосподарського призначення.
Вказане свідчило про можливі порушення в діяльності Тернопільської міської ради при прийнятті вказаного рішення всупереч ст.ст. 19,20 Земельного кодексу України.
Для з"ясування можливих порушень при прийнятті вищевказаного рішення, прокурор вчиняє дії передбачені п. 3,4,5 ч.І ст.20 проведення яких, відповідно до Закону, можливе лише після винесення постанови.
Водночас, частиною 3 ст.20 Закону встановлено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звернутися до суду.
Частина 3 статті 21 Закону передбачає, що для здійснення перевірки прокурор приймає постанову, в якій зазначає підстави, що свідчать про можливі порушення законності, та обґрунтовує необхідність вчинення дій, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини першої статті 20 цього Закону.
Відповідно до ст.21 Закону прокурором міста Тернополя 17.01.2014 року винесено постанову про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів Тернопільською міською радою при прийнятті рішення № 6/42/100 від 24.12.2013 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464га за адресою: АДРЕСА_1 гр.ОСОБА_2, ОСОБА_3».
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що прокурор приймаючи рішення у формі постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосування законів від 17.01.2014 року взяв на себе функцію спеціально-утвореного органу, що здійснює функцію нагляду за додержанням законодавства у сфері земельних відносин - Державної інспекції сільського господарства України.
Проте, дане твердження позивача судом до уваги не приймається з огляду на викладені вище норми законодавства, що регулюють діяльність органів прокуратури України та наступне.
У відповідності до п. З ч. 1 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», ч,3 п.6.2 Положення, при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право: вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз.
З врахуванням наведеного, прокуратурою міста Тернополя 20.01.2014 року в межах проведення прокуратурою міста Тернополя перевірки надано доручення начальнику Державної інспекції сільського господарства у Тернопільській області на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті Тернопільською міською радою рішення № 6/42/100 від 24.12.2013 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464га за адресою: АДРЕСА_1 гр.ОСОБА_2, ОСОБА_3»
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 24.01.2014р. встановлено, що рішенням Тернопільськї міської ради №6/42/100 від 24.12.2013р. "Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464га за адресою АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3" прийнято із порушенням ст.19, ст.20 Земельного Кодексу України, а саме зміна певного виду використання земель не є підставою зміни цільового призначення в одній і тій же категорії земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до п.п.1,2 частини 5 цієї статті 23-1 Закону України «Про прокуратуру» у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
На підставі оскаржуваної постанови, за результатами вказаної перевірки прокуратура міста Тернополя 03.02.2014 року звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання незаконним та скасування рішення сорок другої сесії Тернопільської міської ради шостого скликання від 24.12.2013 року № 6/42/100 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0464 га, за адресою АДРЕСА_1
Крім того, слід зазначити, що листом Вищого Адміністративного Суду України №1237/12/13-13 від 11.09.2013 року визначено, що постанова про проведення перевірки є актом одноразового застосування і вичерпує свою дію фактом її виконання.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що постанова від 17.01.2014 року про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів є правомірною і відповідає вимогам чинного законодавства, підстави для визнання її нечинною відсутні, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 159-163 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Тернопільської міської ради до прокуратури міста Тернополя про визнання незаконною та скасування постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 17 січня 2014 року- відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 21.03.2014р.
Суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.