Справа № 591/4659/14-а Провадження № 2-а/591/338/14
22 серпня 2014 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Прокудіної Н.Г.
з участю секретаря - Різниченко Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області , третя особа: Сумський обласний військомат про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок,
Позивач звернувся з позовом до суду, мотивуючи його тим, що він військовий пенсіонер з 2007 року. Остання посада, яку обіймав - викладач Сумського вищого артилерійського командного училища. В результаті його звернення в червні 2014 року до відповідача йому було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки право у військових пенсіонерів на черговий перерахунок пенсії з'явиться лише за умови прийняття Урядом або Президентом України законодавчих актів, які змінюють структуру або розмір окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців та співробітників силових структур. Дану відмову вважає необґрунтованою і такою, що суперечить чинному законодавству України. Просить визнати дії та бездіяльність відповідача неправомірними щодо визначення розміру грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав при звільненні з лав збройних сил України та перерахунку раніше призначеної йому пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 30.12.2013 року згідно схем розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженої наказом МО України № 814 від 27.11.2013 року .
Від представника позивача надійшла письмова заява справу розглянути у його відсутність.
Представник відповідача в письмовій заяві позовні вимоги не визнав.
Представник третьої особи в письмовій заяві просить справу розглянути у його відсутність.
В судове засідання сторони не з'явились. В зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі ст. 41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною 1 ст. 71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 2007 р. отримує пенсію, призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
12.06.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі наказу МО України №377 від 28.07.2008 року .
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 23.06.2014 року за вих. № 378/Б-11 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року рішень про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів не приймалось ( а.с.5).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром Оборони України було видано наказ від 28.07.2008 р. № 377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452 (далі по тексту - Наказ № 377).
Зазначеним Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, у тому числі, й Міністру оборони України, то наказ останнього № 377 від 28.07.2008 р. про
встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.
Як убачається із матеріалів справи, перед звільненням позивач обіймав посаду викладача Сумського вищого артилерійського командного училища. Відповідно до наказу №377 від 28.08.2008 року посадовий оклад начальника навчального відділу навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації, яку обіймав позивач на час звільнення, становить 1150-1250 грн.
З 30.12.2013 р. наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 р. втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 р. N 814 - "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України".
Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 р. N 814 посадовий оклад викладача навчального відділу навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації, яку обіймав позивач на час звільнення, становить 1150-1250 грн.
Тому суд вважає, що у позивача існує право на перерахунок пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом №814 від 27.11.2013 року.
Враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 12.06.2014 року суд вважає, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом № 814 від 27.11.2013 року, починаючи з 12.06.2014 року.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії та бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області провести перерахунок пенсії та виплату ОСОБА_1 , згідно схем розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженої наказом МО України № 814 від 27.11.2013 року , починаючи з 12.06.2014 року
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.Г.Прокудіна