Постанова від 13.08.2014 по справі 822/2959/14

Копія

Справа № 822/2959/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретаріГорячій Д.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області до Приватного підприємства "Віват Агро" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Хмельницькій області звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного підприємства "Віват Агро" про застосування заходів реагування, а саме: зупинити роботи на будівельних майданчиках по вул. Чехова, 45, вул. Пушкінській 26А в м. Кам'янці-Подільському, експлуатацію вантажопідіймального крана КБ-308А зав. №83 і дробин в кількості 3 шт.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної перевірки 02.07.2014 року виявлено ряд порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки приватним підприємством "Віват Агро", а саме: не проводяться періодичні огляди знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари з послідуючим записом результатів огляду в журналах огляду цих пристроїв; не ведеться журнал огляду вантажозахоплювальних пристроїв і тари. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.7.3.26 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", НПАОП 0.00-1.01-07; не проводиться періодичне випробування обмежувачів вантажопідіймальності крана КБ-308А зав.№960 точно виваженим вантажем в строки, зазначені в настанові з експлуатації з відміткою про це у вахтовому журналі . Відсутній точно виважений вантаж біля крана КБ-308А зав.№960. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.7.5.20 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", НПАОП 0.00-1.01-07; перед початком виконання робіт у місцях, де діють або можуть виникати небезпечні виробничі фактори, не пов'язані з характером виконуваної роботи, відповідальний виконавець робіт не видає наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки та не веде журнал обліку нарядів-допусків на виконання будівельно-монтажних робіт підвищеної небезпеки. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.4.21. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12.; будівельний майданчик по вул. Чехова, 45 не огороджений згідно з ГОСТ 23407 з вул. Чехова (відсутня огорожа). Будівельний майданчик по вул. Пушкінська, 26А не огороджений згідно з ГОСТ 23407 з вул. Пушкінської (відсутні захисні козирки). Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.6.2.1. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12; допускається експлуатація драбин в кількості 3 шт., які не випробовувались 1 раз на 6 місяців. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п. 7.27. "Правил охорони праці під час роботи з інструментами і пристроями", НПАОП 0.00-1.71-13.; не призначено наказом персонал для улаштування та технічного обслуговування тимчасових і постійних електричних мереж на виробничих територіях, що має відповідну кваліфікаційну групу з електробезпеки. Не проводиться перевірка справності електроінструменту. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.6.4.2. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12; до виконання робіт з підвищеною небезпекою допускаються особи , які не пройшли попередні та періодичні медичні огляди відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій (наказ МОЗ України від 21.05.07 №246). Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці", та п. 4.22. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12.

В судове засідання сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду не з'явилися, клопотань до суду не подали.

Судом явка сторін не визнавалася обов'язковою, а тому за відсутності учасників судового розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні, відповідно до вимог ч.1 ст.41, ч.4 та ч.6 ст. 128 КАС України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги належать до задоволення на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що 02.07.2014 на підставі наказу від 19.06.2014 року №231 та у відповідності до направлення від 20.06.2014 року №1006-н працівником позивача проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки приватного підприємства "Віват Агро".

Результати перевірки оформлені актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 44 від 02.07.2014 року, відповідно до якого встановлені порушення, зокрема: не проводяться періодичні огляди знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тари з послідуючим записом результатів огляду в журналах огляду цих пристроїв; не ведеться журнал огляду вантажозахоплювальних пристроїв і тари. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.7.3.26 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", НПАОП 0.00-1.01-07; не проводиться періодичне випробування обмежувачів вантажопідіймальності крана КБ-308А зав.№960 точно виваженим вантажем в строки, зазначені в настанові з експлуатації з відміткою про це у вахтовому журналі . Відсутній точно виважений вантаж біля крана КБ-308А зав.№960. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.7.5.20 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів", НПАОП 0.00-1.01-07; перед початком виконання робіт у місцях, де діють або можуть виникати небезпечні виробничі фактори, не пов'язані з характером виконуваної роботи, відповідальний виконавець робіт не видає наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки та не веде журнал обліку нарядів-допусків на виконання будівельно-монтажних робіт підвищеної небезпеки. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.4.21. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12.; будівельний майданчик по вул. Чехова, 45 не огороджений згідно з ГОСТ 23407 з вул. Чехова (відсутня огорожа). Будівельний майданчик по вул. Пушкінська, 26А не огороджений згідно з ГОСТ 23407 з вул. Пушкінської (відсутні захисні козирки). Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.6.2.1. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12; допускається експлуатація драбин в кількості 3 шт., які не випробовувались 1 раз на 6 місяців. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п. 7.27. "Правил охорони праці під час роботи з інструментами і пристроями", НПАОП 0.00-1.71-13.; не призначено наказом персонал для улаштування та технічного обслуговування тимчасових і постійних електричних мереж на виробничих територіях, що має відповідну кваліфікаційну групу з електробезпеки. Не проводиться перевірка справності електроінструменту. Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці" та п.6.4.2. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12; до виконання робіт з підвищеною небезпекою допускаються особи , які не пройшли попередні та періодичні медичні огляди відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій (наказ МОЗ України від 21.05.07 №246). Порушення вимог ст. 13 Закону України "Про охорону праці", та п. 4.22. "Охорони праці і промислової безпеки у будівництві", НПАОП 45.2-7.02-12.

Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки з боку відповідача не надходили.

На підставі проведеної перевірки, висновків вказаного акту головним державним інспектором винесено припис №38 від 02.07.2014 року (отриманий відповідачем 02.07.2014 року), яким відповідача зобов'язано усунути виявлені під час перевірки порушення та письмово поінформувати позивача у тижневий строк після закінчення терміну усунення порушення.

Відповідно до п.7.3.26 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, під час експлуатації знімні вантажозахоплювальні пристрої і тара підлягають періодичному огляду: траверси, кліщі, захвати тощо, а також тара - кожний місяць; стропи - кожні 10 днів; знімні вантажозахоплювальні пристрої, що рідко використовуються - перед кожною видачею в роботу. Віднесення вантажозахоплювальних пристроїв до таких, що рідко використовуються, проводиться працівником, відповідальним за утримання їх у справному стані, і має бути записано в журналі обліку цих пристроїв. Огляд колисок для підіймання працівників проводиться щоденно перед початком роботи.

Відповідно до п.7.5.20 Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, має бути забезпечена постійна можливість періодичного випробування точно виваженим вантажем обмежника вантажопідіймальності. Випробування обмежника вантажопідіймальності проводиться в строки, зазначені в настанові з експлуатації вантажопідіймального крана, з відміткою про це у вахтовому журналі. У разі відсутності вказівок у настанові з експлуатації про періодичність перевірки обмежника строки перевірки встановлюються суб'єктом господарювання, але не рідше одного разу на добу.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом органів щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно з пунктом 2.26 Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, є підстави для заборони (зупинення) експлуатації: роботи на будівельних майданчиках по вул. Чехова, 45, вул. Пушкінській 26А в м. Кам'янці-Подільському, експлуатацію вантажопідіймального крана КБ-308А зав. №83 і дробин в кількості 3 шт.

Згідно з ч. 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства "Віват Агро", а саме: зупинити роботи на будівельних майданчиках по вул. Чехова, 45, вул. Пушкінській 26А в м. Кам'янці-Подільському, експлуатацію вантажопідіймального крана КБ-308А зав. №83 і драбин в кількості 3 шт.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 18 серпня 2014 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий