Справа № 815/4269/14
22 серпня 2014 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Свириді Х.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та зобов'язання вчинити певні дії, -
З позовом до суду звернулось Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 п.15 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій; роботи верхолазні, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу, та роботи, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 Вт в зонах дії струму високої частоти у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей та зобов'язання зупинити виконання вказаних робіт.
В судовому засіданні 22.08.2014 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, пославшись на те, що виявлені порушення актом перевірки від 10.07.2014 року до теперішнього часу не усунуто, що може призвести до загрози здоров'ю та життю працівників та інших осіб. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що порушення дійсно мали місце бути, але вони не є такими, що несуть загрозу здоров'ю та життю працівників та інших осіб, що підтверджено вже судовими рішеннями, які набрали законної сили..
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив факти та обставини:
Позивач на підставі ст.ст.4,5 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.15,44 цього ж Закону здійснює повноваження щодо проведення перевірок та звернення до суду з метою застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а тому позовні його вимоги з цих підстав згідно положень ч.1 ст.17, ч.4 ст.50 КАС України підвідомчі адміністративним судам і повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 Указу Президента України "Про Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України" від 06.04.2011 року №408/2011 Держгірпромнагляд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Абзацом 2 пункту 1 Указу передбачено, що Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до п.6 Указу Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к затверджено Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України в Одеській області, згідно пункту 1 якого, територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
В період з 02.07.2014 року по 10.07.2014 року на підставі наказу №262 від 01.07.2014 року та направлення на проведення перевірки №15/10/8-286 від 01.07.2014 року головними державними інспекторами Державної інспекції нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 було здійснено позапланову всебічну перевірку виробничого об'єкту ПАТ "ЕК Одесаобленерго" - Котовських електричних мереж на предмет дотримання вимог законодавчих актів з охорони праці та промислової безпеки в частині безпечної експлуатації електроустаткування споживача.
За результатами перевірки було складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) №15/10/8-38-8 від 10.07.2014 року, в якому зафіксовані виявлені під час перевірки порушення з боку Котовських електричних мереж ПАТ "ЕК Одесаобленерго".
На підставі зазначеного акту перевірки територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області було винесено розпорядження №15/10/8-38-8 від 10.07.2014 року), яким було заборонено виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 п.15 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 м або в зоні розташування підземних комунікацій; роботи верхолазні, що виконуються на висоті 5 м і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу, та роботи, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти, у зв'язку з виявленням під час перевірки порушень з боку Котовських електричних мереж ПАТ "ЕК Одесаобленерго" вимог законодавства охорони праці та промислової безпеки, зокрема, вимог ст.ст. 13, 21 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року №2694-ХІІ, наказу Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.3005 року № 71, постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2014 року №687, п.п. 5.5.5., 5.5.7, 5.5.13 ГКД 34.20.507-2003, Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.04.2011 року №461, п.п. 5.2.1.1, 5.2..1.8 Правил технічної експлуатації електричних станцій та мереж, Правил введення в роботу технічно переоснащених або змінених складових частин об'єктів діючих електричних мереж напругою від 0,38 кВ до 110 (150) кВ, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 08.11.2011 року №691, до усунення порушень, зазначених у розпорядженні, а саме:
1) підприємством не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 п. 15 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій; роботи верхолазні, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу, та роботи, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та в зонах дії струму високої частоти;
2) підприємством не отримано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: електричного устаткування електричних станцій та мереж, вантажопідіймальні крани і машини; технологічні транспортні засоби, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду;
3) не надана декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для експлуатації (застосовування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та виконання робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на її підставі не надана;
4) закінчився термін дії атестації (до грудня 2013 року) електрообладнання напругою понад 1000 В: НОМ-10 № 2822 робоча напруга 0-10 кВ, ИОМ 100/20 №20171 робоча напруга 0-100 кВ, НОМ 10-66 У 2 №6477 робоча напруга 0-10 кВ, ИОМ 100/20 №16310 робоча напруга 0-100 кВ, НОМ 10-66 У 2 №4947 робоча напруга 0-10 кВ, ИОМ 100/20 №16822 робоча напруга 0-100 кВ, НОМ-6 №6096 робоча напруга 0-6 кВ, АИИ-70 №1132 робоча напруга 0-50кВ, НОМ 10-66 У 2 №ЧАКС робоча напруга 0-10 кВ;
5) експертне обстеження та технічний огляд устаткування підвищеної небезпеки (ПС, ТП, РП, опори та інші) не проведено у тому числі обладнання, термін використання якого вичерпано;
6) періодичне технічне опосвідчення електрообладнання, яке знаходиться в оперативному ведені Котовських електричних мереж не проводиться. При огляді обладнання виявляються порушення, які впливають на надійність та безпечну експлуатацію енергооб'єкта, але ці порушення не усуваються, наприклад - підтікання масла у трансформаторах 1Т та 2Т ПС "Северная";
7) експлуатоване обладнання не піддається спеціалізованому відомчому нагляду щодо технічного стану;
8) введення в експлуатацію нового електрообладнання проводиться з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, а саме: перед пробними пусками до комплексного опробування не отримано дозвіл на експлуатацію енергооб'єкта контролюючими та наглядовими органами, прийманням в експлуатацію нового електрообладнання індивідуальні випробування обладнання, пробні пуски основного та допоміжного обладнання та комплексні випробування обладнання не проведені, акт готовності об'єкта до експлуатації не оформлений, наприклад - заміна трансформаторів на ПС "Амбарово" та ПС "Ісаєво", встановлення МТП 216 у ВМРЕМ;
9) введення в експлуатацію нового електрообладнання проводиться з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, а саме: перед прийманням в експлуатацію нового електрообладнання індивідуальні випробування обладнання, пробні пуски основного та допоміжного обладнання та комплексні випробування обладнання, не проведені, акт готовності об'єкта до експлуатації не оформлений (трансформатори на ПС "Амбарово" та ПС "Ісаєво"). Введення в експлуатацію МТП 216 в технічному паспорті вказано як проведення капітального ремонту;
10) введення в експлуатацію реконструйованого електрообладнання проводиться з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, а саме: передприйманням в експлуатацію реконструйованого обладнання індивідуальне випробування устаткування і функціональне випробування окремих систем, комплексне випробування об'єкта електричних мереж не проведено, акт комплексного випробування технічно переоснащених або замінених складових частин об'єктів електричних мереж та акта приймання-здавання технічно переоснащених або замінених складових частин об'єктів електричних мереж не складені (ПС 110/35/10 кВ Троіцьке, ПС 110/35/10 кВ Красні Окни та інші).
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в т.ч. такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду,випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України не підлягають повторному доведенню обставини, що встановлені судовими рішеннями, ухваленими в порядку цивільного, господарського, адміністративного чи кримінального судочинства, що набрали законної сили.
Позивач по справі вже звертався до Одеського окружного адміністративного суду з аналогічними позовними вимогами до відповідача, але в порядку ст.183-5 КАС України щодо підтвердження застосованих заходів в сфері державного нагляду (контролю).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18.07.2014 року по справі №815/4094/14 в задоволенні позовних вимог щодо підтвердження застосованих заходів - заборони Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» проводити роботи підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 п.15 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій; роботи верхолазні, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу, та роботи, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 Вт в зонах дії струму високої частоти у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей було відмовлено повністю.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду по цій справі від 12.08.2014 року апеляційна скарга Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області була залишена без задоволення, а постанова суду першої інстанції від 18.07.2014 року без змін.
Таким чином, під час розгляду цієї справи не підлягають повторному доведенню ті обставини, що виявлені під час проведення перевірки 10.07.2014 року №15/10/8-38-8 не можуть бути підставою для заборони відповідачу виконувати вказані роботи підвищеної безпеки та зобов'язання відповідача припинити їх виконання в термін до усунення порушень.
Суд встановивши відсутність ґрунтовності та законних підстав для задоволення заявлених позовних вимог суб'єкту владних повноважень, на підставі ч.1 ст.162 КАС України, повинен винести постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 п.15 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій; роботи верхолазні, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу, та роботи, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 Вт в зонах дії струму високої частоти у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей та зобов'язання зупинити виконання вказаних робіт - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 26 серпня 2014 року.
Суддя Єфіменко К.С.