Ухвала від 21.08.2014 по справі 826/6016/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/6016/14 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді: Літвіної Н.М., суддів: Ганечко О.М., Хрімлі О.Г.

при секретарі: Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до ректора Академії адвокатури України Варфоломеєвої Тетяни Вікторівни про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ректора Академії адвокатури України Варфоломеєвої Т.В. про визнання протиправними дій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України», звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом № 857/4-13 від 25 листопада 2013 року про надання публічної інформації про Академію, яка становить суспільний інтерес, зокрема, статут, свідоцтва про реєстрацію, довідки про включення до Державного реєстру вищих навчальних закладів України з додатками, ліцензії та додатків до неї, витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Правил прийому у 2014 році, Положення про приймальну комісію, наказу про затвердження складу приймальної комісії.

Листом відповідача № 158 від 04 грудня 2013 року позивачу повідомлено, що Академія не є розпорядником публічної інформації. Із документами, які стосуються питань вступу до Академії, усі зацікавлені особи можуть ознайомитись на офіційному сайті Академії або на дошках оголошень приймальної комісії у приміщенні Академії.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону визначено гарантії доступу до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до ст. 5 Закону - доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно до ст. 19 Закону - запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту у письмовій формі.

Статтею 22 Закону визначено право розпорядника інформації відмови в задоволенні запиту. Зокрема, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч. 2 ст. 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач у відповіді про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, посилався на те, що Академія не є розпорядником публічної інформації, а із документами, які стосуються питань вступу до Академії, усі зацікавлені особи можуть ознайомитись на офіційному сайті Академії або на дошках оголошень приймальної комісії у приміщенні Академії.

Крім того, відповідно до листа Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України № 4-4-20/2368 від 16 липня 2013 року, копії статутних і організаційно-розпорядчих документів мають право вимагати установи, яким таке право надано законами України.

У зв'язку з викладеним, керівництво Академії звернулось до Міністерства освіти і науки України із проханням повідомити, чи надано вказаним Міністерством право позивачу на ведення спостереження за роботою приймальних комісій у 2014 році відповідно до п. 2 розділу ХХІІІ «Забезпечення відкритості та прозорості при проведенні прийому до вищих навчальних закладів» Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2014 році, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України № 1510 від 29 жовтня 2013 року.

Листом Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України № 4-1-20/4791 від 27 грудня 2013 року Академії повідомлено, що позивач не звертався до вказаного департаменту щодо надання права здійснювати спостереження за роботою приймальних комісій вищих навчальних закладів України.

Статтею 22 Закону визначено право розпорядника інформації відмови в задоволенні запиту. Зокрема, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачем не надано доказів, що витребовувана у запиті інформація відноситься до публічної, яка може витребовуватись від відповідача як суб'єкта господарювання, оскільки Академія не є державним чи комунальним закладом освіти.

Крім того, надання копій усіх цих документів в своєму обсязі перевищувало б 10 сторінок, проте позивачем не було виконано вимогу ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та не було оплачено фактичні витрати, пов'язані з копіюванням документів.

У зв'язку із вищевикладеним, відповідачем правомірно, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не було надано копій запитуваних документів.

Колегія суддів також звертає увагу на те, що не дивлячись на не виконання позивачем приписів Закону України «Про доступ до публічної інформації», ректором Академії адвокатури України Варфоломеєвою Т.В. було надано відповідь із посиланням на загальнодоступні джерела з яких позивач міг отримати запитувану інформацію.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України»- залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 26 серпня 2014 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.