Постанова від 21.08.2014 по справі 826/2091/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/2091/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Літвіної Н.М.

Суддів Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан - Буд» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан - Буд» до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Київській області про визнання протиправним та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Київській області про визнання протиправним та скасування припису.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року в задоволені адміністративного позову було відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ТОВ «Арсан - Буд», звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, на підставі направлення № 5234.13/09/02 від 28 жовтня 2013 року та наказу та звернення Київської обласної державної адміністрації № 7/10-2310/19 від 23 жовтня 2013 року відповідачем проведено позапланову перевірку виконання будівельних робіт з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Броварах Київської області за результатами якої складено акт від 29 січня 2014 року перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Перевіркою встановлено виконання будівельних робіт з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Бровари Київської області. Будівельні роботи виконує підрядна організація ТОВ «Орхідея-СК», згідно договору генпідряду № 07/13 від 07 червня 2013 року з ТОВ «Альянс Новобуд». Документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відсутній.

Також, підрядною організацією ТОВ «Орхідея-СК» виконуються будівельні роботи з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Бровари Київської області без документу на право виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги ст. ст. 34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проектну документацію об'єкту будівництва мережі господарчопобутової каналізації від житлових будинків по вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Бровари Київської області розроблено проектною організацією ТОВ «Арсан-Буд» без містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (вихідних даних) і передано замовнику для будівництва. Зазначені дії порушують вимоги ст. 23 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Замовником будівництва ТОВ «Альянс Новобуд» не забезпечено авторський нагляд за об'єктом будівництва з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Бровари Київської області в установленому законодавству порядком, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Замовником будівництва ТОВ «Альянс Новобуд» не забезпечено технічний нагляд за об'єктом будівництва з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС № 2 в м. Бровари Київської області в установленому законодавству порядком, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Об'єкт належить до II категорії складності.

На підставі встановлених порушень відповідачем 29 січня 2014 року винесено припис № С-2901/7 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким в термін до 01 квітня 2014 року зобов'язано позивача усунути виявлені порушення, що зазначені в п. 2 в установленому законодавством порядку та про виконання п. 1 вимог припису письмово повідомити Інспекцію в термін до 01 квітня 2014 року.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що вказані порушення знайшли своє підтвердження під час судового розгляду.

Між тим, колегія суддів з висновком суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» - для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Згідно до п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 року - державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Відповідно до п. 5 Порядку - державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Згідно до абз. 1 п. 9 Порядку - державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Пунктом 11 Порядку передбачено, що посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом, тощо.

Відповідно до п. 12 Порядку - посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законом.

Згідно до п. 17 Порядку - у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в інспекції.

Акт перевірки підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - Усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності.

Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.

Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ст. 34 Закону - замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;

2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Відповідно до ст. 36 Закону - право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Згідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» - під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.

Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.

У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 23 даного Закону - замовники на проектування і будівництво об'єктів архітектури мають право:

обирати архітектора - розробника проекту або залучати його за результатами архітектурного чи містобудівного конкурсу, обирати підрядника на будівництво або залучати його за результатами будівельного тендера;

затверджувати проект, якщо він не суперечить законодавству, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки;

здійснювати контроль і технічний нагляд за додержанням вимог містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки під час проектування об'єкта архітектури, затвердженого проекту під час будівництва;

залучати осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат, для здійснення функцій замовника та інжинірингу.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 червня 2012 року TOB «Альянс Новобуд» отримав дозвіл на виконання будівельних робіт за № КС 11412094550, який був підписаний начальником Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Київській області.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки В.Чорновола були надані TOB «Альянс Новобуд» 02 березня 2012 року. Також на дану земельну ділянку був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1, 2932 га, по вулиці В.Чорновола, який був зареєстрований в ДЗК від 22 лютого 2012 року.

Авторський нагляд за об'єктом здійснювався, що підтверджується журналом авторського нагляду за будівництвом, який є на підприємстві TOB « Альянс Новобуд ».

Технічний нагляд за будівництвом також здійснювався, що підтверджується дозволом на виконання будівельних робіт від 08 червня 2012 року за № КС 11412094550.

Також на виконання будівельних робіт Броварською міською радою Київської області Спеціальним відділом контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста був виданий лист погодження контрольної картки за № 279.

Крім того, Проект «Будівництво житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та надземним і підземним паркінгами по вулиці В. Чорновола в м. Бровари Київської області», розроблений TOB «Арсан - Буд» в 2012 році ( ліцензія серія АГ № 573477 від 22 лютого 2011 року, головний інженер проекту - В.В. Клевцов, головний архітектор - С.Ф. Малогулько ) на підставі: завдання на проектування затверджених TOB «Альянс Новобуд»; містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки № 13 від 02 березня 2012 року, затверджені головним архітектором м. Бровари; державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯМ № 408945 від 22 лютого 2012 року; технічних умов від 30 січня 2012 року № 19 на водопостачання та каналізацію, виданих КП «Броваритепловодоенергія»; технічних умов на приєднання електроустановок № К-00-11-0980 виданих 15 серпня 2011 року ПАТ АЕС «Київобленерго»; технічних умов на газопостачання від 23 червня 2011 року № 558-12, виданих ПАТ « Київоблгаз ».

Також був наданий Експертний звіт щодо розгляду проектної документації по проекту «Будівництво житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та надземним і підземним паркінгами по вулиці В. Чорновола в м. Бровари Київської області від 26 червня 2012 року № 10-331303-12-П, який є позитивним. Додаток до експертного звіту був підписаний комісією у складі: начальник архітектурно - будівельного відділу В.М. Кусий, начальник відділу інженерного забезпечення О.Ю. Марченко, головний експерт - сантехнік ВК І.В. Ткаченко, головний експерт - електрик В.В. Скорогобатов, головними експертами відділу спеціалізованих експертиз АГ. Бушиленко та В.Д. Коваленко, правовий експерт - конструктор О.О. Величко.

Доказом здійснення технічного нагляду за будівництвом підтверджується наказом № 156 від 28 травня 2012 року про призначення відповідального за здійснення технічного нагляду за виконанням будівельних робіт по об'єкту: Будівництво житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та надземним і підземним паркінгами по вулиці В. Чорновола в м. Бровари Київської області, за підписом директора TOB «Олта». Кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду, Свідоцтво № 740 про підвищення кваліфікації та інші накази щодо призначення відповідальних осіб.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що будівельні роботи з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС 2 в м. Броварах Київської області виконувалися TOB «Орхідея - CK» на підставі договору генерального підряду у відповідності до законодавства, оскільки останнім здійснюється будівництво житлового комплексу з вбудованими приміщеннями та надземним і підземним паркінгами по вул. В. Чорновола в м. Бровари Київської області який має на меті проведення (прокладання, підключення ) каналізаційної системи та водопостачання.

Крім того, як встановлено ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2014 року в результаті перегляду постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 березня 2014 року, при здійсненні будівництва з прокладання господарчопобутової каналізації від житлових, багатоквартирних будинків від вул. Чорновола до КНС 2 в м. Броварах Київської області було забезпечено здійснення авторського нагляду при виконанні зазначених будівельних робіт.

Отже, припис № С-2901/7 від 29 січня 2014 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, виданий директору ТОВ «Арсан - Буд», підлягає скасуванню.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан - Буд» - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 березня 2014 року - скасувати.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан - Буд» до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Київській області про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис № С-2901/7 від 29 січня 2014 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, виданий директору ТОВ «Арсан - Буд».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.

Повний текст постанови виготовлений 26 серпня 2014 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Ганечко О.М.

Хрімлі О.Г.