Постанова від 13.08.2014 по справі 222/923/14-а

Справа № 222/923/14-а

Провадження № 2-а/222/85/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2014 року Володарський районний суд Донецької області у складі судді Демочко Т.Є., при секретарі Гранкіній О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративного судочинства за позовом: ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання нарахувати та сплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни ,-

ВСТАНОВИВ:

15.07.2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася з позовом, в якому зазначає, що вона народилася у 1943 році, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус «дитини війни» та на підставі ст. 6 зазначеного Закону їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак, з 01.01.2014 року їй така допомога виплачувалась не повному обсязі, хоча ніяких обмежень щодо застосування положень ст. 6 вищевказаного Закону в 2014 році не було. На підставі викладеного, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його зробити нарахування та провести виплату доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2014 року.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засіданні не з'явилася, але в своїй позовній заяві просить розглянути справу у її відсутність.

Представник відповідача УПФУ у Володарському районі Донецької області - Япрах Д.Г. у судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, вказуючи, що виплата доплати до пенсії позивачу проводиться у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, що складає 66,43 грн., тобто 7% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Постанова КМУ є обов'язковою для виконання.

Обґрунтовуючи свої заперечення представник відповідача посилається на те, що позивач дійсно перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Враховуючи, що Кабінет Міністрів України визначає розмір соціальної доплати за ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому виплата проводиться у розмірі 7% прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, що призвело до зменшення відсоткового розміру надбавки. Крім того, зазначив, що КМУ регулює порядок та розмірі соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України і тому підстав для підвищення пенсії позивачу немає.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відноситься до категорії дітей війни та знаходиться на обліку в УПФУ в Володарському районі Донецької області, як такий, що отримує пенсію за віком, що було визнано представником відповідача та підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача.

Згідно розпорядження на перерахунок пенсії з 13.08.2014 року ОСОБА_1 отримує підвищення до пенсії, як дитина війни, в розмірі 66,43 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

За ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції від 28 грудня 2007 року на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначене підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було змінено редакцію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Внаслідок цього рішення Конституційного Суду України була відновлена редакція ст. 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» в первинній редакції від 1 січня 2006 року, за якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% від мінімальної пенсії за віком.

На підставі ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», а саме п. 4 Прикінцевих положень, було встановлено на 2013 рік норма про те, що ст. 5 та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується в порядку та розмірах, встановлених КМ України, виходячи з наявності фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2013 рік.

Зазначений Закон України і закріплені в ньому норми, передбачені ст. 4 Прикінцевих положень втратили чинність із закінченням бюджетного року. З 01.01.2014 року набрав чинності Закон України « Про Державний бюджет України на 2014 рік за № 719-VІІ від 16.01.2014 року, який не містить обмежень щодо застосування ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в порядку визначеному законом.

Суд вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на те, що ПФУ, виконуючи Постанову Кабінету Міністрів України № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» від 28.12.2011 року, діє в межах повноважень і в межах бюджету ПФУ і те що ПФУ не може в рамках свого бюджету виплачувати допомогу «Дітям війни» в розмірі встановленому Законом України «Про соціальний захист дітей війни», при тому що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка є підзаконним актом, про те що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться у розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність суперечить ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». При суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норму закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

На підставі викладеного при визначенні розміру доплати до пенсії дитині війни слід керуватися розміром надбавки, визначеним у ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого розмір пенсії позивачу з 1 січня 2014 року повинен підвищуватись на 30% від мінімальної пенсії за віком.

На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює розміру, визначеного законом, прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

За ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується, крім іншого, для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» було встановлено на 2014 рік прожитковий мінімум в розрахунку на місяць на особу, що втратила працездатність: з 1 січня - 949 грн.

Враховуючи, що фактично позивач отримує підвищення до пенсії у розмірі, визначеному п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», замість розміру, визначеного ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому то суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язати УПФУ в Володарському районі Донецької області провести позивачу нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 15.01.2014 року, з урахуванням встановленого законодавством розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з відрахуванням фактично проведених виплат, задовольнивши позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Володарському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання зробити нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни за 2014 рік - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області щодо не нарахування і виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 15.01.2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі Донецької області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 15 січня 2014 року, з відрахуванням фактично проведених виплат.

Повний текст постанови виготовлений 15.08.2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення через Володарський районний суд до Донецького апеляційного адміністративного суду. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, або у письмовому провадженні то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Т.Є. Демочко