Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 211/1581/14-а
Провадження № 2-а/211/59/14
іменем України
13 серпня 2014 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді Рибаєва О.А.
при секретарі судового засідання Форманчук К.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представників відповідача Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Каніщевої І.Л., Бурніс І.В.
представника третьої особи - виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Васєвої С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 18.03.2014 року звернулась до суду з позовом до Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування доводів позову позивач зазначила, що з 01.02.2010 року бере участь в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на добровільних засадах та перебуває на обліку в Виконавчій міжрайонній дирекції ФССзТВП. Як платник податків зареєстрована у Центральній МДПІ у м. Кривому Розі з 19.01.2010 року, як суб'єкт приватної діяльності (фізична особа, що здійснює незалежну професійну діяльність).
Їй, як застрахованій особі, в разі настання страхового випадку, передбаченого законодавством по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню по тимчасовій непрацездатності , наказами КрмВД ДОВ ФССзТВП призначається допомога відповідно до страхового випадку що настав. Допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією добровільно застрахованій особі втраченого нею доходу та надається в розмірі, встановленому базовим Законом, в залежності від середнього доходу цієї особи, який обчислюється виходячи із суми оподатковуваного доходу (прибутку), з якого сплачувалися страхові внески. Для отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності подаються також документи, які підтверджують наявність страхового стажу за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (трудова книжка, страхове свідоцтво, повідомлення про взяття на облік як страхувальника, документи про пільги) і сплату страхових внесків (пункт 17 Порядку №62).
При звернені до КМрВД ДОВ ФССзТВП з заявою про призначення допомоги за страховим випадком, надається оригінал листка непрацездатності. Органами Фонду самостійно проводиться розрахунок допомоги (листок непрацездатності заповнюється відповідальною особою та зберігається в ФСС). За кожним страховим випадком (листком непрацездатності) розрахунок проводиться окремо, а по результатам розгляду приймається наказ про призначення допомоги, в якому зазначається лише загальна сума допомоги призначена за наданими листками непрацездатності. В наказах відсутні розрахунки середнього заробітку, тому їй не було відомо, яким чином та в якому розмірі було визначено середньоденну заробітну плату за кожним окремо страховим випадком.
Так, КМрВД ДОВ ФССзТВП за наказами «Про призначення та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14-ти років добровільно застрахованій особі» № 410-ОС від 28.09.2012 року; № 411-ОС від 28.09.2012 року; № 05-ОС від 02.01.2013 року; № 71-ОС від 21.02.2013 року та наказами «Про призначення та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності добровільно застрахованій особі» № 06-ОС від 02.01.2013 року; № 73-ОС від 21.02.2013 року за страховими випадками (листки непрацездатності - АВХ № 720947 від 10.08.2012 року за період з 10.08.2012 року по 23.08.2012 року; - АВХ № 720996 від 31.08.2012 року за період з 31.08.2012 року по 13.09.2012 року; - АВЮ № 374161 від 19.09.2012 року за період з 19.09.2012 року по 02.10.2012 року;- АВЮ № 527885 від 20.10.2012 року за період з 10.10.2012 року по 02.11.2012 року; - АВЮ № 534017 від 08.11.2012 року за період з 08.11.2012 року по 19.11.2012 року; - АВЮ № 534197 від 23.11.2012 року за період з 23.11.2012 року по 06.12.2012 року; - АВЮ № 359110 від 17.12.2012 року за період з 17.12.2012 року по 26.12.2012 року;- АГГ № 052517 від 27.12.2012 року за період з 27.12.2012 року по 29.12.2012 року;- АВЮ № 359283 від 31.12.2012 року за період з 31.12.2012 року по 13.01.2013 року; - АГГ № 053518 від 14.01.2013 року за період з 14.01.2013 року по 23.01.2013 року) при визначені розміру допомоги керувалися пунктами 4,8,9,14,20 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням)», затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266. Але, надалі КМрВД ДОВ ФССзТВП застосували до таких страховий випадків як тимчасова непрацездатність внаслідок хвороби та непрацездатність по догляду за хворою дитиною, обмеження середньоденного доходу з якого сплачено страхові внески, вказані в абз 5,7 п.14 Порядку 1266.
Вважає застосування такого обмеження до вказаних видів страхових випадків неправомірним.
Наказом Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції ДОВ ФССзТВП № 373-ос від 13.09.2013 року їй було відмовлено в здійснені перерахунку допомог по тимчасовій непрацездатності. Вважає даний наказ таким, що підлягає скасуванню.
Просить визнати дії відповідача Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо застосування обмежень середньоденного доходу з якого сплачено страхові внески, передбачених абзацом 5 та 7 пункту 14 "Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", затвердженого постановою КМУ від 26.09.2011 року № 1266, при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності, внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; необхідності догляду за хворою дитиною - протиправними.
Скасувати наказ Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 373-ос "Про відмову у здійсненні перерахунку допомог по тимчасовій непрацездатності за кошти Фонду добровільно застрахованій особі ОСОБА_1" від 13.09.2013 року зобов'язати провести перерахунок допомог по тимчасовій непрацездатності, внаслідок захворювання або травм, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; необхідністю догляду за хворою дитиною. Вирішити питання щодо судових витрат. Допустити постанову до негайного виконання.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі, повністю підтвердила обставини викладені у позові.
Представник відповідача Каніщева І.Л. у судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала, надала суду заперечення. Пояснила, що підстави позовної заяви такі, що не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства. Криворізька МрВД, видавши наказ від 13.09.2013 року № 373-ОС "Про відмову у здійсненні перерахунку допомог по тимчасовій непрацездатності за кошти Фонду добровільно застрахованій особі ОСОБА_1" не порушила права позивач, як застрахованої особи. Рішення було прийняте на підставі ч. 2 ст. 53 Закону України № 2240, відповіді Міністерства соціальної політики України від 12.09.2013 року № 499/18/99-13, про те, що підстав перерахунку страхових виплат ОСОБА_1 немає. При визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок хвороби та допомоги по догляду за хворою дитиною за листками непрацездатності позивача, відповідачем застосовано обмеження середньоденного доходу, з якого сплачено страхові внески, вказані в абзаці 5.7 п.14 Порядку 1266. Правомірність застосування відповідачем даної законодавчої норми при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок хвороби та допомоги по догляду за хворою дитиною підтверджено листом Мінсоцполітики від 12.09.2013 року № 499/18/99-13, яким чітко визначено, що абзацом п'ятим пункту 14 Порядку 1266 встановлено обмеження середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення)максимальною сумою(граничною величиною) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподаткованого доходу (прибутку), з яких сплачувалися страхові внески, в розрахунку на один день(годину). Зазначене обмеження застосовується для обчислення страхових виплат всім категоріям застрахованих осіб за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відповідає одному з основних принципів соціального страхування - рівноправності усіх застрахованих осіб стосовно зобов'язань щодо фінансування витрат і одержуваних в результаті цього прав і гарантій.
Абзацами 6 та 7 пункту 14 Порядку 1266 визначають лише параметри: календарні чи робочі дні, на які ділиться середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення)для встановлення вищезазначеного обмеження в залежності від видів страхових виплат, а механізм обчислення середньоденної заробітної плати для контрактних суб'єктів страхування та видів страхування вже встановлений абзацами 1-4 пункту 14 порядку.
В абзаці сьомому пункту 14 Порядку 1266 визначається, що для виплат, які обчислюються, виходячи з календарних днів: а саме: для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за страхуванням на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ( крім допомоги по тимчасовій непрацездатності) для осіб, робочий час у яких у зв'язку з особливостями умов праці не піддається точному обліку, осіб, які робочий час розподіляють на свій розсуд (робота вдома, страховий агент, тощо) для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок, максимальна сума обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України № 2240 ( в редакції, яка діяла до внесення змін до закону України № 2240 Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI "Про Державниу бюджет та внесення змін до деяких законодавчих актів України", які рішенням конституційного суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані неконституційними) при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону. Тому здійснений Криворізькою МрВД розрахунок допомог по тимчасовій непрацездатності (в тому числі і допомог по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14-ти років) не протирічить діючому законодавству. Зважаючи на те, що розрахунок середнього доходу для обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності добровільно застрахованим особам проводиться за календарні дні, то і застосування обмеження розміру середнього доходу в розрахунку за один календарний день аналогічно до механізму, наведеному в абзаці 7 пункту 14 Порядку № 1266, який чинний по відношенню до порядку обчислення допомоги по вагітності та пологах, є вірним та відповідає вимогам Закону України № 2240.
Представник відповідача Бурніс І.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог повністю. Дала аналогічні пояснення.
Представник третьої особи Васєва С.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог повністю. Надала суду заперечення.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представників відповідача, представника третьої особи, вивчивши матеріали справи прийшов до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 бере участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у заявку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням на добровільних засадах та перебуває на обліку в Криворізькій міжрайонній виконавчій дирекції ФССзТВП (а.с.12-16- типовий договір № 4 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування). ОСОБА_1 взята на облік в органах державної податкової служби (а.с. 18- довідка про взяття на облік платників податків). Згідно свідоцтва ОСОБА_1 має право на зайняття адвокатською діяльністю (а.с.48-копія свідоцтва). Згідно листків непрацездатності ОСОБА_1 перебувала на лікарняному у період з 10.08.2012 року по 23.08.2012 року; з 31.08.2012 року по 13.09.2012 року; з 19.09.2012 року по 02.10.2012 року; з 10.10.2012 року по 02.11.2012 року; з 08.11.2012 року по 19.11.2012 року; з 23.11.2012 року по 06.12.2012 року; з 17.12.2012 року по 26.12.2012 року; з 27.12.2012 року по 29.12.2012 року; з 31.12.2012 року по 13.01.2013 року; з 14.01.2013 року по 23.01.2013 року ( а.с.34-40- копія листків непрацездатності). Згідно наказів від 28.09.2012 року № 410-ОС, від 28.09.2012 року № 411-ОС, від 02.01.2013 року № 06-ОС, від 02.01.2013 року № 05-ОС, від 21.02.2013 року № 71-ОС, від 21.02.2013 року № 73-ОС за вищезазначеними страховими випадками призначено виплатити допомогу по тимчасовій непрацездатності добровільно застрахованій особі, яка забезпечує себе роботою самостійно ОСОБА_1 (а.с.42-47- копії наказів Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності).
02 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до директора Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з проханням переглянути накази № 410-ОС, 411-ОС, 06-ОС, 05-ОС, 71-ОС, 73-ОС та зробити перерахунок ( а.с. 49- копія листа). Згідно листа Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 13.09.2013 року № 01-19-3756, ОСОБА_1 відмовлено в здійсненні перерахунку допомог за рахунок коштів Фонду (а.с.50- копія листа). Вказаний лист ОСОБА_1 отримала 26.09.2013 року (а.с.55-56 копія супровідного листа, копія наказу). Згідно висновку Національної Академії Наук України інституту держави і права ім. В.М.Корецького від 08.08.2013 року про надання науково-правового експертного висновку відносно листа - роз'яснення Міністерства соціальної політики від 28 вересня 2012 року № 346118/153-12 міститься довільне і звужувальне тлумачення змісту абзаців п'ять, сім пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (зі змінами і доповненнями), що (у кінцевому підсумку) може призвести до порушення (обмеження)законних соціальних прав конкурентної особи і, відповідно, може стати предметом судового розгляду (а.с.21-22-копія наукового-правового експертного висновку). Згідно висновків експертного економічного дослідження № 20-13 від 09.08.2013 року, проведеного експертом ОСОБА_7 документально не підтверджується розрахунок виплат допомоги добровільно застрахованій особі ( адвокату) ОСОБА_1 по наданих листках непрацездатності, здійснений Криворізькою МрВД за узгодженням з виконавчою дирекцією ДОВ ФСС з ТВП з урахуванням положень п.п. 4,8,9,14,20 Постанови КМУ від 26.09.2001 року № 1266 про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення)для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням з подальшими змінами та доповненнями) та даних науково-правового експертного висновку Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України № 126/341 від 01.08.2013 року щодо правового тлумачення п. 14 вищезазначеного Порядку № 1266 (а.с.23-33 - копія висновку експертного економічного дослідження № 20-13). Згідно висновку експертного дослідження українського бюро лінгвістичних експертиз від 11.04.2014 року формулювання абзацу 7 пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМ України від 26.09.2001 № 1266, дає лінгвістичні підстави стверджувати, що обчислення граничної величини заробітної плати та оподаткованого доходу за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, відповідно до цієї норми обмежується лише одним видом допомоги - допомогою по вагітності та пологах (а.с.102-119).
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.
Згідно пункту 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001р. №13, відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків, використовує символіку Фонду.
Згідно пункту 1.4. вищевказаного Положення в Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління відділенням Фонду здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду з робочим органом Виконавчої дирекції Фонду і відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та Виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях в межах і порядку, передбачених Статутом Фонду та цим Положенням.
Згідно пункту 2.1. Положення відділення Фонду та його робочі органи здійснюють: організаційно-управлінські заходи по виконанню завдань, покладених на відділення Фонду та його робочі органи; збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, що надаються Фондом; контроль за надходженням та використанням коштів Фонду; контроль за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності закладами охорони здоров'я і санаторно-курортними закладами незалежно від форм власності;
Таким чином, управління цим видом страхування здійснюється Криворізькою міжрайонною виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, і тому дирекція, реалізуючи владну компетенцію у відносинах з фізичними та юридичними особами являється суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі-Закон) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:
1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;
2) необхідності догляду за хворою дитиною;
3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
8) санаторно-курортного лікування.
Статтею 37 Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до п'яти років;
80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;
100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;
100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім'ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини (граничної суми) місячної заробітної плати (доходу), з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. { Статтю 37 доповнено частиною другою згідно із Законом N 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008 }. Таким чином, встановлені обмеження ч.2 ст.37 Закону визнані неконституційними та не підлягають застосуванню.
Позивач ОСОБА_1 є суб'єктом приватної діяльності, займається адвокатською діяльністю.
Згідно листків непрацездатності з 10.08.2012 року по 23.08.2012 року, з 31.08.2012 року по 13.09.2012 року, 19.09.2012 року по 02.10.2012 року, з 10.10.2012 року по 02.11.2012 року, з 08.11.2012 року по 19.11.2012 року, з 23.11.2012 року по 06.12.2012 року, 17.12.2012 року по 26.12.2012 року, з 27.12.2012 по 29.12.2012 року, з 31.12.2012 року по 13.01.2013 року, з 14.01.2013 року по 23.01.2013 року у позивача настав страховий випадок.
Такі обставини, як право позивача на матеріальне забезпечення, як застрахованої особи, наявність страхових випадків (листків непрацездатності), наявність страхового стажу та сплата єдиного внеску в установленому законодавством порядку відповідачем визнається. Також сторонами визнається розмір середньоденного доходу з якого сплачено страхові внески за кожним страховим випадком, визначений у відповідності до абз.1,3 п.14 Порядку 1266.
За правилами ст. 53 Закону при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначеного постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 було затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (далі - Порядок № 1266, Постанова № 1266), який визначає правила обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, в тому числі у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та по хованням.
П. 8 Порядку 1266, визначає, що середній дохід добровільно застрахованої особи обчислюється виходячи із суми оподатковуваного доходу (прибутку),
з якого сплачувалися страхові внески.
П.9 Порядку 1266, визначає, що до середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) включається заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) у межах максимальної величини (граничної суми) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. { Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1332 ( 1332-2009-п ) від 08.12.2009 }.
Абз. 1, 3 п.14 Порядку 1266, визначає механізм обчислення середньоденної заробітної плати (з даних отриманих згідно п.4,8,9 Порядку 1266), а саме, що середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за
розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу, грошового забезпечення), з якої сплачувалися страхові внески:
- на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням) - … та для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок за усіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 20 Порядку 1266, визначено, що сума страхових виплат застрахованій особі розраховується шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість: календарних днів, що підлягають оплаті, -… для допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а також для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок, - для всіх страхових виплат;
КМрВД ДОВ ФССзТВП при визначенні розміру допомоги керувалися вищевказаними пунктами Порядку 1266.
Середньоденна (середньогодинна) заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) не може перевищувати максимальну суму (граничну величину) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески, в розрахунку на один день (годину), яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду: середньомісячну кількість календарних днів (30,44) - для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за страхуванням на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій
непрацездатності), для осіб, робочий час яких у зв'язку з особливостями умов праці не піддається точному обліку, осіб, які робочий час розподіляють на свій розсуд (робота вдома, страховий агент тощо), для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. »
Вказані обмеження в абз. 5,7 п.14 Порядку застосовуються за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням як до добровільно застрахованій особі лише при призначені допомоги по вагітності та пологам. Тобто вказані пункти не включають в себе значення застосування обмежень при призначені інших допомог за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. Вказані вище інші види допомог за законом по тимчасовій непрацездатності (по догляду за хворою дитиною, особиста хвороба, санаторно-курортне лікування тощо ). Такі види допомог в абзаці не перелічені, а вказано лише допомогу за цим законом - по вагітності та пологам.
Крім того, ЗУ - 2240 містив внесені зміни щодо такого обмеження, але зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08 ) від 22.05.2008. Таким чином, ЗУ- 2240 не передбачені обмеження визначеного середньоденного доходу (заробітку) з якого вже сплачено страхові внески в межах встановленого законодавством. Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 91 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а стаття 75 Конституції України встановлює, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Як було зазначено вище, ЗУ-2240 (що має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ) встановлено розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, такий як - середня заробітна плата, до розрахунку якої беруться доходи з яких сплачені страхові внески (тобто обмежений розмір максимальною величиною доходу з якого сплачуються страхові внески) помножена на відсоток (залежно від страхового стажу). А інші обмеження визнавалися не конституційними.
В своїй роботі ФССзТВП керується листами-роз'ясненнями Міністерства соціальної політики, що вбачається з наказів про призначення допомоги за страховими випадками. Відповідачі тлумачать вказану правову норму (абз5,7 п.14 Порядку 1266) та застосовують до добровільно застрахованих осіб в такому баченні: «Середньоденна (середньогодинна) заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) не може перевищувати максимальну суму (граничну величину) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески, в розрахунку на один день (годину), яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду: на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) - для добровільно застрахованих осіб для призначення допомог за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.»
Таке тлумачення вказаної норми підтримується посадовими особами Міністерства соціальної політики України, про що повідомлялося в листах.
Суд зауважує, що пунктом 4 Постанови КМУ № 1266 надати право Міністерству праці та соціальної політики давати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
В даному ж випадку Мінпраці своїм листом не роз'яснило, а встановило нові правила обчислення середньої заробітної плати, які суперечать змісту Постанови № 1266.
Інший порядок застосування та тлумачення положень Постанови № 1266 означатиме порушення принципу правової визначеності як одного із елементів верховенства права.
Однією з вимог верховенства права, виведених Європейським судом з прав людини, є вимога про якість закону. Вирішуючи справу «Реквеній проти Угорщини»(№ 25390/94, § 34, ECHR 1999 III) Європейський суд зазначив, що словосполучення "згідно із законом" передбачає певну якість такого закону, вимагаючи, щоб він був сформульованим з достатнім ступенем передбачуваності, щоб надати особі можливість в розумній, залежно від обставин мірі, передбачити наслідки певної дії.
Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) вказав, що із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини).
Так, враховуючи вимогу щодо визначеності, ясності і недвозначності правової норми, до основних способів тлумачення відносять: граматичний (лінгвістичний, філологічний), а саме тлумачення має на меті розкриття й уточнення змісту правового припису, то його результатом є повна визначеність змісту й обсягу останнього, тобто адекватність, точність, повнота, безсуперечність, безпрогальність, достовірність. Тому, зважаючи на те, правова норма, це норма яка викладена письмовою формою та має відповідні граматичні ознаки (лінгвістичні , філологічні), то для надання в подальшому правового тлумачення норми права, необхідно надати спірній нормі словесний аналіз тексту з боку граматики (лінгвістики). Згідно Висновку експертного дослідження № 056/180 від 18 квітня 2014 року Українського бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України вбачається «формулювання абзацу 7 пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМ України від 26.09.2001 № 1266, дає лінгвістичні підстави стверджувати, що обчислення граничної величини заробітної плати та оподатковуваного доходу за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, відповідно до цієї норми обмежується лише одним видом допомоги - допомогою по вагітності та пологах», в іншому читанні вбачатиметься невідповідність граматичній структурі досліджуваного тексту мовним нормам, що суперечить експертній презумпції не аномальності тексту нормативно-правового документу.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже, «на підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Згідно ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Науково-практичний експертний висновок Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної Академії наук України № 126/314 від 01.08.2013 року, вказує наступне: « зважаючи на вичерпний перелік імперативно встановлених обмежень п.14 Порядку, зазначаємо , що для таких суб'єктів як добровільно застраховані особи, абз.5 та 7 п.14 Порядку 1266 встановлює обмеження обчислення вищезазначеної суми за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, лише для розрахунку допомоги по вагітності та пологах. Для інших видів допомог за вказаним видом страхування не встановлено обмежень зазначеними правовими нормами.»
Окрім вищезазначеного науково-правого висновку Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної Академії наук України № 126/314 від 01.08.2013 року, до матеріалів справи наданий висновок Експертного економічного дослідження № 20-13 від 09.08.2013 року, проведеного судовим експертом ФОП ОСОБА_7. Згідно якого, документально не підтверджується розрахунок виплат допомоги проведений КМрВД та розмір недорахованої суми складає 75 991,00 грн.
Висновком експертного дослідження № 056/180 від 18 квітня 2014 року Українського бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України, де об'єктом дослідження є текст Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМ України від 26.09.2001 № 1266 на предмет граматичних, змістових зв'язків, лінгвальної (мовної) визначеності, виявлення такої інтерпретації, при якій забезпечується однакове для всього тексту прочитання слів і понять і загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів.
У відповідності до ст. 256 КАС України, у разі присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з позабюджетних державних фондів постанови виконуються негайно - у межах суми стягнення за один місяць, а у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті суд може допустити постанову до негайного виконання. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Обов'язок доказування в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 КАСУ).
На підставі викладеного та згідно 69, 87, 104, 105, 162, 256 КАС України, ст. 19,91 Конституції України, ст. ст. 21, 34-39, 45-47, 50-53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», п.п. 4,8,9,14,20 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, Порядку страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затверджений постановою правління Фонду від 02.06.2005 №62,суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо застосування обмежень середньоденного доходу з якого сплачено страхові внески, передбачених абзацом 5 та 7 пункту 14 "Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", затвердженого постановою КМУ від 26.09.2011 року № 1266, при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності, внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; необхідності догляду за хворою дитиною - протиправними.
Скасувати наказ Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 373-ос "Про відмову у здійсненні перерахунку допомог по тимчасовій непрацездатності за кошти Фонду добровільно застрахованій особі ОСОБА_1" від 13.09.2013 року зобов'язати провести перерахунок допомог по тимчасовій непрацездатності, внаслідок захворювання або травм, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; необхідністю догляду за хворою дитиною
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1, РНОКПП - НОМЕР_1, 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. у відшкодування витрат по оплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Рибаєв О. А