"04" червня 2009 р.
Справа № 15/263/09
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Ржепецький В.О.,
при секретарі Сербіні К.Л.,
Від позивача: Єршова Т.А. довіреність № 02/02 від 08.01.2009 р.
Від відповідача: Кузьміна І.С. довіреність № 01/33-71 від 12.05.2009 р.
Прокурор: представник не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 15/263/09
За позовом: Прокурора Баштанського району Миколаївської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області, 54029, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 16,
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства ЕК “Миколаївобленерго”, 54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40, код ЄДРПОУ 23399393;
про: стягнення 10 384,00 грн.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги заперечує, та просить суд відмовити у задоволенні позову. При цьому він посилається на наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Відповідно позову та матеріалів, які додані до позову дерева були висаджені місцевими жителями в охоронних зонах електричних мереж.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про електроенергетику»в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель. Правовідносини з приводу збереження електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації та запобігання нещасним випадкам від впливу електроструму регулюються Правилами охорони електричних мереж, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 р. Відповідно до п. 8 цих Правил забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме: саджати дерева та інші багаторічні насадження.
Розчищення охоронних зон електромереж відповідно до ст.112 Земельного Кодексу України здійснюється саме для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей (запобігання нещасного випадку від впливу електроструму) та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти. Не виконуючи робіт по розчищенню охоронних зон електромереж у випадку контакту дерев з проводами високого струму може привести до загибелі людей, які можуть знаходитися під такими деревами особливо у вологу погоду або привести до пожарів у літній час.
Представник позивача вимоги ухвали суду від 13.05.2009 р. виконав, надавши пояснення щодо відзиву на позовну заяву, у яких наполягає на задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд-
Прокурор Баштанського району Миколаївської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області звернувся до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства ЕК “Миколаївобленерго” про стягнення грошових коштів у сумі 10 384,00 грн.
Позов обґрунтовано наступним:
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст. 121 Конституції України, п. 6 ст. 20, ст. 361 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ст. 361 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця загроза є підставою для порушення справи в господарському суді.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 інтереси держави можуть як збігатися, так і не збігатися з інтересами державних підприємств. Поняття "інтереси держави" є оціночним у кожному конкретному випадку, прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.
На підставі посвідчення виданого у відповідності з вимогами наказу № 20 від 20.08.2008 року державною екологічною інспекцією в Миколаївській області проведено перевірку стану додержання вимог чинного законодавства щодо додержання стану законності працівниками Баштанської філії ВАТ ЕК „Миколаївобленерго" при здійсненні порубки дерев.
В результаті проведеної перевірки встановлено, що 20.08.2008 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дуб'ягою В. О., здійснено перевірку за вимогою прокуратури № 1692 вих. від 20.08.2008 року направленої з ході перевірки звернень мешканців Інгульської сільської ради по результатам якої виявлено, що на вул. Вишневій в с. Інгулка Баштанського району Миколаївської області на проміжку з 83 по 97 номери будинків працівниками Баштанської філії ВАТ ЕК „Миколаївобленерго" за вказівкою начальника Баштанської філії ВАТ ЕК „Миколаївобленерго" Онищенка О.В. здійснено видалення та обрізування дерев в охоронюваній зоні повітряних ліній електропередач. Здійснення вирубки на обрізування вказаних дерев необхідно було для встановлення нових опор для здійснення повної реконструкції повітряних ліній електропередач.
Проте, всупереч вимогам п. 3 „Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2006 року № 1045 відповідачем не було направлено до сільської ради заяву про необхідність видалення дерев, які розташовані на території сільської ради і є її власністю з метою отримання відповідного дозволу на здійснення видалення дерев.
Вказане порушення зафіксовано актом державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дуб'ягою В.О. з фототаблицею до нього. За результатами проведеної перевірки останнім здійснено розрахунок завданих збитків.
Сума завданої шкоди відповідно до розрахунку виконаного у відповідності з додатком № 1 до постанови КМУ від 28.12.2001 року № 1789 „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" становить 10 384,00 грн.
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Відповідно до ст. ст. 13, 16 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про рослинний світ»підприємства, установи, організації та громадяни, діяльність яких пов'язана з розміщенням, проектуванням, реконструкцією, забудовою населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введенням їх в експлуатацію, повинні передбачати і здійснювати заходи щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу.
Будівництво, введення в експлуатацію підприємств, споруд та інших об'єктів і застосування технологій, що викликають порушення стану та умов місцезростання об'єктів рослинного світу, засмічення, а також забруднення хімічними та іншими токсичними речовинами територій, зайнятих ними, забороняється.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ»порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у:
протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу;
порушенні вимог охорони умов місцезростання об'єктів рослинного світу;
порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу.
Позовні вимоги ґрунтуються на матеріалах перевірки за фактом несанкціонованого видалення та пошкодження зелених насаджень на території с. Інгулка Баштанського району працівниками Баштанської філії ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», проведеної на вимогу прокурора Баштанського району 20.08.2008р.
В ході перевірки виявлено факт пошкодження до ступеня припинення та неприпинення росту 24 дерев різних порід без наявності відповідного дозволу (ордеру) Інгульської сільської ради. З урахуванням порід дерев та їх розмірів та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. № 1789 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів»визначено розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконного знесення зелених насаджень, який складає 10 384 грн.
Посилання Відповідача на те, що відповідно до ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», знесені зелені насадження в охоронній зоні повітряних ліній електричних мереж не підлягають охороні, не може бути взято до уваги у спірних правовідносинах з наступних підстав:
Відповідно до абз.6 п.12 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997р. №209 роботи із запобігання аваріям в електричних мережах, траса яких прокладена в межах багаторічних насаджень, слід виконувати після оформлення належного дозволу згідно з чинним законодавством.
Пунктом 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045 (далі Порядок) встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера.
Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Керуючись ст.ст. 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства ЕК “Миколаївобленерго” (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40, код ЄДРПОУ 23399393) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Миколаївській області (54029, м. Миколаїв, пр-т. Леніна, 16) 10 384,00 грн. шкоди.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства ЕК “Миколаївобленерго” (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40, код ЄДРПОУ 23399393) в доход Державного бюджету України в особі ВДК Центрального р-ну м. Миколаєва (р/р 31118095700006 в УДК у Миколаївській області, КБК 22090200, МФО 826013, код ЄДРПОУ - 23626096) 103,84 грн. держмита.
4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства ЕК “Миколаївобленерго” (54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40, код ЄДРПОУ 23399393) в доход Державного бюджету України в особі ВДК Центрального р-ну м.Миколаєва (р/р 31211259700006в УДК у Миколаївській області, КБК 22090200, МФО 826013, код ЄДРПОУ - 23626096) 118,0 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга подається, а апеляційне подання вноситься протягом десяти днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення -з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 цього Кодексу.
Суддя
В.О.Ржепецький