Постанова від 30.06.2009 по справі 16/6-09-140

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" червня 2009 р.

Справа № 16/6-09-140

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Картере В.І.

суддів: Жекова В.І., Пироговського В.Т.

при секретарі судового засідання -Стогній С.Ю.

за участю представників:

від Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України -Яні К.М.,

від Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України -Тітова Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України

на рішення господарського суду Одеської області від 18.03.2009р.

по справі № 16/6-09-140

за позовом Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України

до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

23.01.2009р. Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України звернулась до господарського суду Одеської області із позовом, в якому просила визнати незаконним і скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.12.2008р. №61-рш у справі №48-02/2008, яким на позивача, внаслідок створення перешкод працівникам Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України при проведенні перевірки, накладено штраф у розмірі 4 460,00 грн. (1% від доходу позивача за 2007р.).

Позовні вимоги обґрунтовано із посиланням на те, що позивач є неприбутковою громадською організацією, внаслідок чого, до нього не можуть бути застосовані приписи Закону України „Про захист економічної конкуренції”.

23.02.2009р. позивач надав уточнення до позовних вимог, відповідно до яких просив визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.12.2008р. №61-рш у справі №48-02/2008

Рішенням господарського суду Одеської області від 18.03.2009р. (суддя Желєзна С.П.) у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Вказане судове рішення мотивоване із посиланням на те, що позивач, виходячи з приписів ГК України, є учасником відносин у сфері господарювання та може здійснювати господарську діяльність і без мети одержання прибутку, а приписи Закону України „Про захист економічної конкуренції” не встановлюють виключень відносно неприбуткових організацій.

Крім того, місцевий господарський суд зазначив, що здійснення діяльності яка не є прибутковою, ніяким чином не може бути єдиною та безперечною підставою вважати, що у діяльності позивача відсутні будь-які порушення вимог Закону України „Про захист економічної конкуренції”.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянт стверджує, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване судове рішення, не врахував приписів ч.2 ст.52 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, відповідно до яких штраф накладається у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф, а не на доходи від членських внесків.

Крім того апелянт зазначив, що Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, як самостійна юридична особа, не була включена до плану перевірки відповідачем, а Товариство військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, яке було включено до плану перевірки Антимонопольного комітету, є самостійною юридичною особою з місцезнаходженням у м. Києві.

Також апелянт навів доводи, викладені в позовній заяві відносно того, що він є неприбутковою і не господарюючою організацією та не є суб'єктом підприємницької діяльності, а тому відповідно до ст.1 Закону України „Про захист економічної конкуренції” не створює для будь-кого економічної конкуренції.

Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надало відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши пояснення представників учасників процесу присутніх у судовому засіданні, дослідивши наявні у справі докази, та проаналізувавши на підставі встановлених по справі фактичних обставин правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Товариство військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Маріїнська, 1 А включено до переліку суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2008 році (а.с.57), затвердженого Головою Антимонопольного комітету України 25.12.2007р. Причина включення до переліку: додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, виявлення узгоджених дій на ринку, приведення вартості послуг згідно із чинним законодавством.

Листом №1904-02/2008 від 11.11.2008р. (а.с.34), Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України повідомило Південну регіональну організацію Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України про проведення з 25.11.2008р. планової перевірки з питань дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Однак, 25.11.2008р. керівник Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України Яні К.М. відмовив працівникам Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в проведенні перевірки, що підтверджується актом про відмову від проведення перевірки дотримання конкурентного законодавства №08-А від 25.11.2008р., який підписати керівник позивача відмовився (а.с.40).

У зв'язку з відмовою позивача допустити працівників Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до проведення перевірки, розпорядженням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення №49-р від 25.11.2008р. (а.с.37) постановлено розпочати розгляд справи №48-02/2008 за ознаками порушення конкурентного законодавства Південною регіональною організацією Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, передбаченого п. 16 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді створення перешкод працівникам Антимонопольного комітету України, його територіального відділення у проведенні перевірки.

За результатами розгляду справи №48-02/2008, 25.12.2008р. адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №61-р „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” (а.с.31), яким дії позивача у вигляді створення перешкод працівникам Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у проведенні перевірки шляхом відмови надати необхідні документи та інші матеріали, необхідні для перевірки, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.16 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції”.

Пунктами 2, 3 вказаного рішення, на позивача накладено штраф у розмірі 4 460,00 грн., що складає 1% від доходу підприємства за 2007 рік, а також зобов'язано у 2-х місячний термін сплатити суму штрафу та припинити порушення, шляхом усунення перешкод у проведенні перевірки.

Листом № 2308-02/2008 від 30.12.2008р. (а.с.33) Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України направило рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №61-р від 25.12.2008р. позивачу та звернулося до нього з вимогою сплатити штраф, нарахований на підставі цього рішення.

Позивач, не погодившись із рішенням Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” №61-р від 25.12.2008р., звернувся до господарського суду Одеської області з вимогами про визнання недійсним та скасування зазначеного рішення.

Місцевий господарський суд відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог.

Апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського щодо відсутності підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Згідно п.1.1. Статуту позивача в редакції від 14.03.2000р., Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України - це добровільна громадська некомерційна організація, яка є місцевим осередком Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, що об'єднує мисливців, рибалок та туристів військовослужбовців, робітників і службовців Збройних Сил України, інших силових Міністерств та відомств, членів їх сімей.

Пунктом 1.5. Статуту передбачено, що у своїй діяльності Південна регіональна організація керується чинним законодавством та Конституцією України, Статутом Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України та цим Статутом.

Відповідно до п. 2 Статуту метою діяльності Південної регіональної організації є задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, вікових, спортивних та інших спільних інтересів, зокрема широкий розвиток спортивного полювання та рибальства, стрілецько-стендової підготовки та фізичного загартування в поєднанні з активним відпочинком, проведенням заходів щодо охорони природи, відтворення і раціонального використання тваринного світу, спільна реалізація членами своїх прав і свобод.

Згідно п.2.4 Статуту, для виконання статутних завдань, Південна регіональна організація у порядку, встановленому законодавством, у тому числі може виступати засновником госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, створених для реалізації статутних завдань Південної регіональної організації.

Положеннями ст. ст. 1, 2 Закону України „Про захист економічної конкуренції” від 11.01.2001р. № 2210-III встановлено, що даний Закон регулює відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією. Термін „об'єднання”, який вживається у цьому Законі, передбачає собою об'єднання юридичних та (або) фізичних осіб, у тому числі об'єднання підприємств, а також громадські організації.

Згідно п. 4 ст.7 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” до повноважень Антимонопольного комітету України віднесені повноваження щодо здійснення перевірок суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Відповідно до ч.1 ст.55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Пунктом 1 ч.2 ст.55 ГК України встановлено, що суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Згідно ч.2 ст.3 ГК України господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Таким чином, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України є учасником відносин у сфері господарювання та може здійснювати господарську діяльність і без мети одержання прибутку.

Вказане підтверджується також наданими на вимогу апеляційного господарського суду звітом про діяльність позивача станом на 1 січня 2008 року та довідки щодо діяльності від якої на рахунок позивача у 2007 році надійшли кошти. Із зазначених документів вбачається, що у 2007 році позивачу надходили кошти від оренди та суборенди приміщень, а також від надання мисливських послуг.

Виходячи з наведеного, доводи позивача відносно відсутності у Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України права на проведення перевірки по дотриманню громадською організацією, яка не має на меті отримання прибутку, законодавства про захист економічної конкуренції є такими, що не відповідають приписами діючого законодавства, про що вірно зазначив місцевий господарський суд в оскаржуваному судовому рішенні.

Відповідно до Інформаційних листів Вищого господарського суду України № 01-08/122 від 23.02.2009р. „Про перелік питань, вміщених в оглядових листах Вищого господарського суду України, які стосуються розгляду господарськими судами справ, пов'язаних із застосуванням конкурентного законодавства” та № 04-5/3180 від 03.12.2004р. „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції”, у вирішенні питання про наявність підстав для визнання недійсним оспорюваного рішення Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами здійсненої ним перевірки додержання законодавства про захист економічної конкуренції, необхідно з'ясовувати додержання приписів Положення про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції (далі - Положення), затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від №182-р від 25.12.2001р.

Згідно п. 5 Положення, 25.12.2007р. Головою АМК України складено та затверджено перелік суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2008 році.

Відповідно до п.6 Положення, за 10 днів до початку проведення планової перевірки з питання дотримання законодавства про захист економічної конкуренції, листом №1904-02/2008 від 11.11.2008р. відповідач повідомив позивача про проведення перевірки з 25.11.2008р.

25.11.2008р. члени комісії відповідача ознайомили керівника позивача - Яні К.М. з наказом Голови Одеського обласного територіального відділення АК України №42 від 24.11.2008р. та дорученням на перевірку №32 від 24.11.2008р., однак Яні К.М. відмовив членам комісії Одеського обласного територіального відділення АМК України проводити перевірку позивача щодо дотримання конкурентного законодавства, що підтверджується Актом про відмову від проведення перевірки дотримання законодавства про захист економічної конкуренції №08-А від 25.11.2008р., який Яні К.М. також відмовився підписати, про що згідно п. 39 Положення, зазначено в самому акті.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що у даному випадку, Одеським обласним територіальним відділенням АМК України дотримано порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції, який встановлено Положенням про порядок такої перевірки №182-р від 25.12.2001р.

Посилання апелянта на приписи ч.2 ст.52 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, відповідно до яких штраф накладається у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф, а не на доходи від членських внесків, не приймаються до уваги апеляційним господарським судом з огляду на таке.

Відповідно до абзацу 3 ч.2 ст. 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” за порушення, передбачене пунктом 16 статті 50 цього Закону (створення перешкод працівникам Антимонопольного комітету України, його територіального відділення у проведенні перевірок, огляду, вилученні чи накладенні арешту на майно, документи, предмети чи інші носії інформації) накладається штраф у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Згідно листа ДПІ в Одеській області №21653/10/15-0141 від 17.04.2009р. доход (виручка) позивача за 2007 рік складає 446 454,00 грн., з яких:

- 435 301,00 грн. -доход, який включено до реєстру неприбуткових;

- 11 153,00 грн. -доход з інших джерел, що підлягають оподаткуванню.

Один відсоток від суми 446 454,00 грн. становить 4 464,54 грн.

При цьому слід зазначити, що у відповідності до приписів частини 5 ст. 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” в даному випадку відповідач мав повноваження, з урахуванням обмеження встановленого ч. 6 вказаної статті, накласти на відповідача штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у розмірі значно вищому ніж визначений оспорюваним рішенням відповідача.

З огляду на викладене апеляційний господарський суд вважає, що рішення Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №61-р від 25.12.2008р. є таким, що відповідає приписам чинного законодавства.

Доводи апелянта відносно того, що Південна регіональна організація Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, як самостійна юридична особа, не була включена до плану перевірки відповідачем, також не приймаються до уваги апеляційним господарським судом з огляду на таке.

Пунктом 3 переліку суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2008 році, затвердженого Головою Антимонопольного комітету України 25.12.2007р., зазначено Товариство військових мисливців та рибалок Збройних Сил України з місцезнаходженням: м. Одеса, вул. Маріїнська, 1 А.

Враховуючи те, що згідно п.1.1 Статуту Південної регіональної організації Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, позивач є місцевим осередком зазначеного у переліку Товариства військових мисливців та рибалок Збройних Сил України, а також те, що у вказаному переліку зазначено адресу, за яким, згідно Довідки з ЄДР ПОУ №556 від 25.01.2005р. (а.с.29), зареєстровано саме позивача, доводи апелянта щодо не включення його до переліку суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2008 році є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Посилання апелянта на те, що дії позивача щодо проведення перевірки дотримання конкурентного законодавства суперечать приписам Закону України „Про об'єднання громадян”, також не приймаються до уваги апеляційним господарським судом з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст.ст. 25, 27 Закону України „Про об'єднання громадян” від 18.11.1997р. № 642/97-ВР, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.

До інших законодавчих актів України, які зокрема передбачають здійснення контролю за діяльністю об'єднань, відноситься і діюче конкурентне законодавство, а саме Закон України „Про захист економічної конкуренції”.

Таким чином, запланована Антимонопольним комітетом України, згідно Переліку суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2008 році (а.с.57), затвердженого Головою Антимонопольного комітету України 25.12.2007р., перевірка, відповідала діючим вимогам законодавства України.

Враховуючи наведене, оскаржене рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим і підстав для його для скасування або зміни немає.

Керуючись ст.ст. 77, 85, 99, 101-105 ГПК України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Одеської області від 18.03.2009р. по справі № 16/6-09-140 -залишити без змін, а апеляційну скаргу Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України -без задоволення.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя: В.І. Картере

Судді: В.І. Жеков

В.Т. Пироговський

Повний текст постанови підписаний 06.07.2009р.