Постанова від 16.06.2009 по справі 2/227-НМ

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2009 р. Справа № 2/227-НМ

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Горшкової Н.Ф.

суддів: Майора Г.І.

Філіпової Т.Л.

при секретарі Щепанській Т.П. ,

за участю представників сторін:

від позивача: Гарматін К.В., довіреність №16/03/09 від 16.03.2009р.,

від відповідачів:

- Олевської районної ради: не з'явився,

- Олевської районної адміністрації: не з'явився,

- ТОВ "Поліщуки": Баранець О.В., довіреність №12-06/2009 від 12.06.2009р.,

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС", м. Київ

на рішення господарського суду Житомирської області

від "24" лютого 2009 р. у справі № 2/227-НМ (суддя Тимошенко О.М.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС", м. Київ

до Олевської районної ради, смт. Олевськ,

Олевської районної адміністрації, смт. Олевськ,

Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки", смт. Дружба Олевського району

про визнання недійсними рішень, договору оренди та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовом до Олевської районної ради та Олевської районної адміністрації, в якому просила:

- визнати недійсним рішення Олевської районної ради від 17.08.2007р. "Про внесення змін до рішення районної ради від 07.06.2007р. Про затвердження нормативних актів з питань оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району" в частині внесення змін до п.26 Порядку проведення конкурсу;

- визнати недійсним рішення Олевської районної ради від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";

- визнати недійсним договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" від 21.03.2008р., який укладений Олевською райдержадміністрацією з Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліщуки";

- зобов'язати голову Олевської райдержадміністрації затвердити протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.;

- зобов'язати голову Олевської райдержадміністрації укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (т.1, а.с.2-7).

В процесі розгляду позову позивачем подано до суду уточнення до позовної заяви (т.1, а.с.46-52), в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" просило:

- визнати недійсним відхилення проекту рішення Олевської районної ради від 12.01.2008р. "Про погодження протоколу конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";

- визнати недійсним рішення Олевської районної ради від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";

- визнати недійсним договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" від 21.03.2008р., який укладений Олевською райдержадміністрацією з Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліщуки";

- зобов'язати Олевську районну раду Житомирської області не пізніше п'яти робочих днів після набрання законної сили рішенням суду по цій справі поставити на голосування і прийняти на сесії ради рішення "Про погодження протоколу конкурсної комісії від 04.09.2007р. про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" переможцем конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";

- зобов'язати голову Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.;

- зобов'язати голову Олевської районної державної адміністрації не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (т.1, а.с.46-52).

Господарський суд Житомирської області ухвалою від 23.12.2008р. залучив до участі у справі в якості відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (т.1, а.с.77).

Рішенням господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2009 року у справі №2/227-НМ в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" до Олевської районної ради, Олевської районної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" відмовлено (т.1, а.с.135-136).

Вважаючи, що рішення місцевим господарським судом прийняте з порушенням норм матеріального й процесуального права, невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції від 24 лютого 2009 року скасувати і прийняти новий судовий акт про задоволення позову, а також позивач просить вжити заходів до забезпечення позову шляхом заборони ТОВ "Поліщуки" здійснювати відповідні дії, а саме: користуватися Цілісним майновим комплексом Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" (т.2, а.с.4-10).

Мотивуючи апеляційну скаргу, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" зазначило наступне:

- протоколом конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" від 04 вересня 2007 року визнано переможцем конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС";

- рішенням господарського суду Житомирської області від 11.12.2007р. у справі №2/1348-НМ відмовлено у задоволенні позову про визнання недійсними результатів конкурсу на право оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" й про визнання переможцем конкурсу і постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.03.2008р. вищевказане рішення залишене без змін;

- лише конкурсна комісія визначає переможця конкурсу на право оренди, а голова районної ради затверджує протокол і як орендодавець підписує договір з переможцем конкурсу;

- рішенням Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р. передбачається затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод". Отже, цим рішенням ніяк не можуть вноситися зміни до регуляторного акту, тобто Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, але такі зміни внесені п.1 цього рішення. Рішення Х сесії порушує принципи державної регуляторної політики, які згідно із Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" мають відповідати: доцільності, адекватності, ефективності, збалансованості, передбачуваності, прозорості та врахування громадської думки. Жодному принципу, внесені зміни до Порядку не відповідають;

- частинами 3, 4 ст. 37 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" передбачено особливості відстеження результативності та перегляду регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування: звіт про відстеження результативності регуляторного акта, прийнятого відповідною радою, не пізніше наступного робочого дня з дня оприлюднення цього звіту подається до головної постійної комісії відповідної ради. Рішення про необхідність перегляду регуляторного акта, прийнятого сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, на підставі аналізу звіту про відстеження його результативності приймає головна постійної комісії відповідної ради або розробник проекту цього регуляторного акта;

- рішенням Х сесії від 19.03.2008р. вносилися зміни до регуляторного акту на підставі звіту постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками про результати проведеного конкурсу та визначення переможця, але ж ніяк не за результатами відстеження результативності регуляторного акту;

- незаконні та неправомірні дії Олевської районної ради призвели до неправомірного укладення Олевською районною державною адміністрацією договору оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з ТОВ "Поліщуки", яке в даному випадку не має необхідного обсягу дієздатності, що суттєво порушує права та інтереси ТОВ "ДИЛАРИС", а також інтереси територіальної громади;

- господарським судом при ухваленні рішення у даній справі не дотримано Конституції та законів України, не забезпечено повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, не надано оцінку доводам та доказам, які ТОВ "ДИЛАРИС" наводив в позовній заяві, що призвело до ухвалення незаконного і необґрунтованого рішення.

Ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 20.03.2009р. апеляційну скаргу ТОВ "ДИЛАРИС" прийнято до провадження, розгляд призначено на 14.04.2008р. У задоволенні клопотання ТОВ "ДИЛАРИС" про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони ТОВ "Поліщуки" користуватися ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" відмовлено (т.2, а.с.1-2).

В процесі розгляду апеляційної скарги представником ТОВ "ДИЛАРИС" заявлялись клопотання про забезпечення позову, в якому просив заборонити ТОВ "Поліщуки" ініціювати будь-які питання та здійснювати будь-які дії відносно майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" та заборонити Олевській районній раді розглядати будь-які питання відносно майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод", зупинити провадження у справі до вирішення Олевським районним судом адміністративного позову ТОВ "ДИЛАРИС" до Олевської районної ради Житомирської області про визнання нечинними пунктів 1 та 2 рішення сесії Олевської райради від 19.03.2008р., про витребування експертного висновку в Держкомітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва.

Ухвалами від 14.04.2009р. та від 21.05.2008р. в задоволенні вищевказаних клопотань відмовлено, мотиви викладені у вищевказаних ухвалах (т.2, а.с.61-62, 82-83).

Розгляд апеляційної скарги неодноразово відкладався у зв'язку з нез'явленням в судове засідання представників відповідачів та необхідністю витребування додаткових доказів.

В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" та надав пояснення в обґрунтування своєї правової позиції. Вважає рішення господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2009 року незаконним та необґрунтованим, у зв'язку з чим просив його скасувати та прийняти новий судовий акт про задоволення позову.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" у відзиві на апеляційну скаргу та його представник в засіданні суду заперечили проти доводів апеляційної скарги та надали пояснення в обґрунтування своїх заперечень. Вважають рішення суду першої інстанції від 24 лютого 2009 року законним та обґрунтованим, просили його залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" - без задоволення.

В засідання суду не з'явились представники відповідачів - Олевської районної ради та Олевської районної адміністрації. В адресованому суду клопотанні Олевська районна рада просить розглядати справу без участі її представника.

Олевська районна рада у відзиві на апеляційну скаргу заперечила проти доводів апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" та надала пояснення в обґрунтування своїх заперечень. Вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просила його залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення (т.2, а.с.63-64). Витребувані апеляційним судом документи надіслані поштою.

Олевська районна державна адміністрація у своєму відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що вважає рішення господарського суду Житомирської області від 24.02.2009р.законним та обґрунтованим. Договір оренди з ТОВ "Поліщуки" укладений Олевською РДА на підставі рішень сесії Олевської районної ради. У цьому ж відзиві Олевська РДА просила розглядати позов без участі її представника (т.2, а.с.37).

Враховуючи, що суд, належним чином повідомляючи Олевську районну раду та Олевську районну адміністрацію, вчиняв дії, спрямовані на надання їм можливості забезпечити явку повноважних представників для участі у розгляді спору, але такою можливістю відповідачі не скористались, Олевською районною адміністрацією надані витребувані матеріали, а також, враховуючи положення ст.101 Господарського процесуального кодексу України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, колегія суддів визнала можливим здійснювати перегляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" без участі представників Олевської районної ради та Олевської районної адміністрації за наявними в матеріалах справи доказами.

Заслухавши пояснення представників позивача й відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки", розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС", вивчивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія дійшла висновку, що подана позивачем апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що цей Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів.

Орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

На виконання вимог частини 1 статті 7 та частини 7 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" рішенням Олевської районної ради від 07.06.2007р. затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району (далі Порядок) (т.1, а.с.14-17).

Рішенням VІІІ сесії V скликання Олевської районної ради від 17 серпня 2007 року до цього Порядку були внесені зміни, зокрема, ст.26 викладена в такій редакції: "Після звіту голови конкурсної комісії та представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності, протокол про результати конкурсу погоджується сесією районної ради. Погоджений протоколом про результати конкурсу затверджує голова районної державної адміністрації. Крім цього, ст.17 викладена в такій редакції: "Комісія утворюється в кількості від 3 до 5 осіб. Склад комісії затверджується рішенням районної ради за пропозицією районної державної адміністрації із числа посадових осіб районної державної адміністрації та районної ради. Органом, що контролює діяльність конкурсної комісії є постійна комісія районної ради з питань бюджету та комунальної власності районної ради" (т.1, а.с.18-19, 105-106).

04 вересня 2007 року проведено конкурс на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", про що складено протокол конкурсу від 04.09.2007р., з якого вбачається, що до конкурсу допущені три учасники - Товариство з обмеженою відповідальністю "Диларис", Товариство з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр", Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки". Переможцем конкурсу визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Диларис" (т.1, а.с. 20).

Один з конкурсантів - Товариство з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр" подав позов про визнання недійсними результатів конкурсу на право оренди майна й про визнання переможцем конкурсу.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 11.12.2007р. у справі №2/1348-НМ (т.1, а.с. 24-27; т.2, а.с.15-18) відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр" і постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.03.2008р. у справі №2/1348-НМ (т.1, а.с. 28-33; т.2, а.с.19-24) вищевказане рішення залишене без змін.

Рішенням ІХ сесії Олевської районної ради V скликання від 12 грудня 2007 року "Про результати конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" звіт голови конкурсної комісії Чепіка В.Я. та інформацію представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності Фіца З.Р. взято до відома і доручено постійній комісії з питань бюджету та комунальної власності вивчити матеріали щодо результатів конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" і подати на розгляд чергової сесії районної ради пропозиції щодо погодження протоколу конкурсної комісії (т.1,а.с.116).

Рішенням Олевської районної ради ІХ сесії Олевської районної ради V скликання від 12.01.2008р. "Про результати конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" відхилено (т.1, а.с.102).

Зі звіту щодо результатів проведення і визначення переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" вбачається, що переможцем конкурсу слід визнати Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (т.1, а.с.117-124).

Рішенням Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. внесені зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням Олевської районної ради від 07.06.2007р., викладено ст.26 Порядку в новій редакції: "Після звіту голови конкурсної комісії та представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності, протокол про результати конкурсу затверджується рішенням сесії районної ради. В разі не затвердження (відхилення прийняття рішення щодо затвердження) протоколу конкурсної комісії про результати конкурсу районна рада має право затвердити звіт постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності з висновками про визнання переможця конкурсу. Стаття (пункт) 27 Порядку викладений в такій редакції: "Затверджений протокол про результати конкурсу або звіт постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності з висновками про визначення переможця конкурсу є підставою для укладення договору оренди (т.1, а.с.103-104).

21.03.2008р. між Олевською райдержадміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (орендар) було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, склад і вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, здійснену станом на 30.05.2007р., вартість якого становить 1 550,00 тис. грн. без ПДВ, у тому числі: основні фонди за залишковою вартістю 506,4 тис. грн. (т.1, а.с.96-100)

У першому пункті своїх позовних вимог (а.с.46-52) позивач просить визнати недійсним відхилення проекту рішення Олевської районної ради від 12.01.2008р. "Про погодження протоколу конкурсної комісії про визнання переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебневий завод".

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, вважає вказану вимогу необґрунтованою, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець може оголосити конкурс на право оренди майна у порядку, встановленому частиною сьомою статті 9 цього Закону.

Частиною 7 ст.9 зазначеного Закону встановлено, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах. Порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Як вказувалось вище, рішенням VIII сесії Олевської районної ради V скликання від 17.08.2007р. до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району були внесені зміни, зокрема, у п.26 Порядку, згідно якому (після внесення змін) протокол про результати конкурсу погоджується сесією районної державної адміністрації. Вищевказане рішення у встановленому порядку оскаржене не було. Протокольним рішенням ІХ сесії Олевської районної ради V скликання (т.1, а.с.102) проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії про визнання переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебневий завод" було відхилено, що є правом Олевської районної ради відповідно до її повноважень та п.26 зазначеного Порядку.

У другому пункті своїх позовних вимог позивач просить визнати недійсним рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод".

Вказане рішення (т.1, а.с.103-104) складається з 4-х пунктів. Першим пунктом внесені зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням районної ради від 07.06.2007р. (в статті 26 та 27 Порядку), другим пунктом затверджений звіт комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", третім пунктом зобов'язано райдержадміністрацію в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", четвертим пунктом контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію районної ради з питань бюджету та комунальної власності.

Оскільки рішенням місцевого господарського суду повністю відмовлено в задоволенні позову, то відмовлено повністю і у вказаній вимозі, тобто у визнанні недійсним вищевказаного рішення від 19.03.2008р.

Однак, колегія суддів вважає, що хоча вказане рішення носить назву "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод", питання про визнання недійсним першого пункту рішення про внесення змін до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району не відноситься до підвідомчості господарського суду і його слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, враховуючи наступне.

Згідно ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на:

1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;

5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

У рекомендаціях Вищого господарського суду від 27.06.2007р. №04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" зазначається, що у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України.

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:

а) участь у спорі суб'єкта господарювання;

б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України ( 435-15 ), Господарським кодексом України ( 436-15 ), іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;

в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Таким чином, господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з:

- утворенням суб'єктів господарювання, їх реорганізацією і ліквідацією, включаючи спори про визнання недійсними установчих документів, припинення діяльності юридичної особи та скасування її державної реєстрації, крім відповідних спорів за позовами суб'єктів владних повноважень;

- приватизацією державного та комунального майна (крім спорів про приватизацію державного житлового фонду), в тому числі спори про визнання недійсними відповідних актів органів місцевого самоврядування та органів приватизації;

- захистом права власності, в тому числі з визнанням цього права;

- з використанням у господарському обороті об'єктів інтелектуальної власності, включаючи спори за позовами суб'єктів господарювання до органів державної влади про визнання недійсними актів про видачу документів, що посвідчують право інтелектуальної власності.

Господарським судам підвідомчі також справи про визнання фактів, що мають для суб'єктів господарювання юридичне значення.

У господарських судах мають вирішуватися усі спори, що виникають з господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи угоди, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо. До таких договорів відносяться, зокрема, угоди: про відчуження об'єктів приватизації (крім приватизації державного житлового фонду); передачу державного або комунального майна в оренду; закупівлю товарів (робіт, послуг) для державних потреб.

Господарським судам підвідомчі на загальних підставах справи зі спорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, пов'язані з визнанням недійсними угод, укладених шляхом проведення прилюдних торгів (аукціону), у тому числі угод щодо купівлі-продажу і оренди землі, а так само актів про проведення відповідних торгів.

Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ. З господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені в пунктах 1, 3,4 частини першої зазначеної статті, а саме:

а) спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього;

б) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

в) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом (п.5.2 Рекомендацій президії ВГСУ від 27.06.2007р. №04-5/120).

У вказаних рекомендаціях (п.5.3) зазначається, що до справ, які повинні розглядатися господарськими судами, належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У даному випадку Олевська районна рада, яка є суб'єктом владних повноважень, першим пунктом рішення від 19.03.2008р. внесла зміни до статтей 26 та 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, який встановлює загальний порядок конкурсу щодо передачі в оренду будь-якого (тобто невизначеного індивідуально) майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ та міста Олевського району, а отже відсутні вищевказані ознаки, які дозволили би віднести спір щодо правомірності внесення змін до Порядку, до господарських спорів.

З цим погодився і позивач, який вже після пред'явлення позову до господарського суду і прийняття ним рішення звернувся в Олевський районний суд з адміністративним позовом до Олевської районної ради Житомирської області про визнання нечинними пунктів 1 та 2 рішення Х сесії від 19.03.2008р. Олевської районної ради V скликання "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", і ухвалою Олевського райсуду від 27.03.2009р. відкрите провадження у справі за вказаним позовом (т.2, а.с.30,53-55). На даний час справа №2-а-279/2009 за вказаним позовом не закінчена і знаходиться в провадженні Олевського районного суду. Щоправда, колегія суддів вважає, що питання про визнання недійсним (нечинним) п.2 зазначеного рішення відноситься до підвідомчості господарського суду, оскільки ним затверджено звіт постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", тобто йде спір про право на оренду конкретного майна - ЦМК "Олевський щебневий завод".

Як зазначається в п.4 Рекомендацій Вищого господарського суду від 27.06.2007р. №04-5/120 ГПК України не передбачено можливості об'єднання в одне провадження вимог, що підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. Тому в разі подання позову, в якому такі вимоги об'єднано, господарський суд приймає позовну заяву в частині вимог, що підлягають розглядові господарськими судами, а в іншій частині з посиланням на пункт 1 частини першої статті 62 ГПК - відмовляє у прийнятті позовної заяви. Якщо у розгляді справи буде встановлено, що провадження у відповідній частині порушено помилково, господарський суд припиняє провадження у справі в цій частині згідно з пунктом 1 частини першої статті 80 ГПК.

З врахуванням викладеного у місцевого господарського суду не було підстав розглядати позов про визнання недійсним рішення Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р. в частині пункту 1 цього рішення і вирішувати відносно вказаного пункту (внесення змін до статтей 26 та 27 Порядку) спір по суті, а саме відмовляти в позові, оскільки провадження у справі в цій частині (тобто відносно п.1 зазначеного рішення районної ради) слід було припинити.

Пункти другий, третій та четвертий рішення Олевської районної ради про затвердження звіту постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", зобов'язання РДА в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки" та покладення контролю за виконанням даного рішення на постійну комісію з питань бюджету та комунальної власності прийняті у відповідності із змінами до статтей 26 та 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, а отже до визнання нечинним пункту 1 рішення райради від 19.03.2008р., яким внесені ці зміни, відсутні підстави для визнання недійсними зазначених пунктів цього ж рішення Олевської районної ради, а отже і для задоволення позову в цій частині.

Слід також зазначити, що рішенням господарського суду Житомирської області від 11.12.2007р. у справі №2/1348-НМ, на яке посилався позивач у позовній заяві та апеляційній скарзі, досліджувалось та дано оцінку лише дотриманню вимог закону при проведенні конкурсу і не вирішувалось питання щодо оцінки пропозицій учасників конкурсу і хто саме з учасників конкурсу має стати переможцем та орендарем цілісного майнового комплексу.

У четвертому пункті своїх позовних вимог (т.1, а.с.52) позивач просить визнати недійсним договір оренди майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод", укладений Олевською районною радою з ТОВ "Поліщуки". Однак, вказаний договір укладений на підставі рішення Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р., а отже підстави для визнання зазначеного договору недійсним, виходячи з вищевикладених міркувань, відсутні.

По тих же причинам відсутні підстави для задоволення четвертого, п'ятого та шостого пунктів позовних вимог позивача (т.1, а.с.52) щодо зобов'язання Олевської райради в певний строк прийняти рішення про визначення позивача переможцем, зобов'язання голову Олевської райдержадміністрації в певний строк затвердити протокол про результати конкурсу та укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з позивачем.

Крім цього, колегія суддів зазначає, що суд не може своїм рішенням зобов'язати орган місцевого самоврядування, яким є Олевська районна рада, проводити сесію і приймати на ній визначені судом рішення.

З врахуванням вищевикладених обставин колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 24.02.2009р. у даній справі слід скасувати в частині відмови в задоволенні позову про визнання недійсним пункту першого рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. щодо внесення змін у статті 26 та 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району та припинити в цій частині провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, а в решті рішення господарського суду залишити без змін.

Колегія суддів при цьому вважає, що у разі задоволення адміністративного позову про визнання нечинним пункту 1 рішення районної ради від 19.03.2008р. позивач може ставити питання про перегляд рішення господарського суду за нововиявленими обставинами.

Керуючись ст.ст. 101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС", м.Київ задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2009 року у справі №2/227-НМ скасувати в частині відмови в задоволенні позову про визнання недійсним пункту 1 рішення X сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. щодо внесення змін до Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та району та припинити в цій частині провадження у справі.

В решті рішення залишити без змін.

3. Справу №2/227-НМ повернути до господарського суду Житомирської області.

Головуючий - суддя: Горшкова Н.Ф.

судді::

Майор Г.І.

Філіпова Т.Л.

Віддруковано 6 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу

3-5 - відповідачам

6 - в наряд