Копія
Справа № 822/2909/14
06 серпня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.
при секретаріТимчишину В. М.
за участі:представників сторін та представника третьої особи приватного підприємства "Агрофірма Новоушицька"
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новоушицької районної державної адміністрації треті особи - Відділ Держземагенства у Новоушицькому районі Хмельницької області приватне підприємство "Агрофірма Новоушицька" про визнання протиправними та скасування розпоряджень, -
Позивач звернулась до суду із позовом, у якому просить визнати протиправними, нечинними та скасувати розпорядження Новоушцької РДА Хмельницької області від 10.09.2008 р. №726/08-р "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на отримання в оренду земельних ділянок (невитребуваних паїв)" та від 08.09.2009 р. №515/09-р "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок (невитребуваних паїв)" та стягнути судові витрати.
Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задоволити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, про що подав відповідні письмові заперечення.
Представник третьої особи підтримав позовні вимоги.
Заслухвши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_3 17.04.2008 р. отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку (серія ЯД №019885) та є законим власниом земельної ділянки площею 1,24 га на території Новоушицької селищної ради.
10.09.2008 року Новоушицькою РДА прийнято розпорядження №726/08-р, яким надно дозвіл ПП "Агрофірма "Новоушицька" на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів. що посвідчують право на отримання в оренду 94 земельних ділянок загальною площею 166,19 га та для ведення товарного сільськогосподарського виробнцтва на ториторії Новоушицької селищної ради.
08.09.2009 р. Новоушицькою РДА прийнято розпорядження №515/09-р , яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчуюють право ПП "Агрофірма "Новоушицька" на оренду 85 земельних ділянок (невитребуваних паїв) загальною площею 148,39 га на території Новоушицької селищної ради.
26.10.2009 р. між ПП "Агрофірма "Новоушицька" та Новоушицька РДА укладено договір оренди земельних ділянок№022/09, зареєстрований у державному реєстрі земель 26.10.2009 р., а земельну ділянку позивача передано у складі невитребуваних паїв загальною площею 148,39 га.
Як передбачає ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянки власникам земельних часток (паїв)", нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Таким чином, предметом укладання договорів оренди невитребуваних (нерозподілених) земельних часток (паїв) є умовна частка сільськогосподарських угідь (яка не має чітко визначених меж та розміру у фізичних гектарах), що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай), власник якого не взяв участі у розподілі земельних ділянок, що проводився між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства, відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією, що підтверджується протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв) або їх представниками, які взяли участь у розподілі, головуючим та секретарем зборів.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що не можуть передаватись в оренду земельні частки (паї) громадян, право власності на які підтверджено державними актами про право власності на земельні ділянки, оскільки в цьому випадку земельні частки втрачають ознаку невитребовуваності.
Таким чином, на час винесення оскаржуваних розпоряджень (10.09.2008 р. та 08.09.2009 р.) позивачем було реалізовано право на земельну ділянку, що підтверджується Державним актом від 17.04.2008 р., відбулось фактичне розпоряджання земельною ділянкою позивача, яка належить їй на законних підставах та у відповідності до чинного законодавства, не є невитребовуваною.
Стосовно розпорядження №178/2014-р від 25.05.2014 р. "Про внесення змін до розпорядження першого заступника голови районної державної адміністрації від 8 вересня 2009 року № 515/09-р", яким фактично виправлено порушення земельного законодавства. суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.
Статтею 21 Закону визначено, що до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів та охорони довкілля відноситься розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" не надано повноважень голові адміністрації на скасування повністю або у частині окремих його положень, оскільки ч. 2 ст. 43 цього Закону вказується, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Крім цього, в Рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Тому, на думку Конституційного Суду України, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначені вище оскаржувані розпорядження є ненормативними правовими актами одноразового застосування, які вичерпали свою дію фактом його виконання, тому не можуть бути в подальшому скасовані державною адміністрацією.
Разом з тим, суд не вважає за можливе скасувати розпорядження у частині земельної ділянки позивача, оскільки у даному спорі неможливо індивідуалізувати та виокремити земельну ділянку, яка належить ОСОБА_3, а тому, суд застосовуючи принцип цілісності, вважає за необхідне скасувати розпорядження повністю.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При поданні позову до суду, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн.. який у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, повинен бути повернутий позивачеві.
Враховуючи викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, а отже, їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186,254 255, 257 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати: розпорядження Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області №515/09-р від 08.09.2009 року та розпорядження Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області №726/08-р від 10.09.2008 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11 серпня 2014 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий
"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий