Справа № 554/7204/14-а
Іменем України
Дата документу 17.06.2014
Іменем України
17 червня 2014 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши у порядку письмого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про неправомірні дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві,
26 травня 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про неправомірні дії відповідача.
В обгрунтування позовних вимог зазначила, що 7 червня 2011 року, як посадова особа місцевого самоврядування, вона вийшла на пенсію. Для визначення розміру пенсії Управлінням праці та соціального захисту населення вона отримала довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення до річної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. 4 квітня 2014 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві про перерахунок пенсії у відповідності до уточнюючої довідки про заробітну плату № 123 від 20 березня 2014 року, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Рішенням Управління Пенсійного фонду Октябрського району м. Полтави від 14 квітня 2014 року № 114 у перерахунку пенсії їй було відмовлено, що і стало підставою звернення позивачки до суду.
У судове засідання позивачка не з»явилася, просила суд розглядати справу без її участі.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві у судове засідання не з»явилася, надала суду письмові заперечення проти позову.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачка, як посадова особа місцевого самоврядування, 7 червня 2011 року вийшла на пенсію з управління праці та соціального захисту населення виконкому Октябрської районної у м. Полтаві ради.
4 квітня 2014 року позивачка звернулась з заявою до відповідача з проханням перерахувати пенсію відповідно до наданої уточнюючої довідки про заробітну плату № 123 від 20 березня 2014 року з урахуванням усіх виплат, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов»якове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач рішенням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві від 14 квітня 2014 року, відмовив у перерахунку пенсії.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України , суд,
постановив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського роайону у м. Полтаві щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 «інші виплати», з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 з інших виплат, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, починаючи з 4 квітня 2014 року по 17 червня 2014 року.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяА.Г. Савченко