Постанова від 14.08.2014 по справі 818/1488/14

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2014 р. Справа №818/1488/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до Ректора Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Кудренка А.І. про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 25.11.2013 року звернувся до ректора Сумського державного педагогічного університету ім..А.С.Макаренка Кудренка А.І. із запитом про публічну інформацію, в якому прохав надати скорочений перелік публічної інформації про вищий навчальний заклад Сумський державний педагогічний університет ім..А.С.Макаренка, яка становить суспільний інтерес, у вигляді належним чином засвідчених копій змін, внесених до Статуту навчального закладу протягом 2013-2014 років ( за їх наявності), витягу із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, правил прийому до навчального закладу у 2014 році, положення про приймальну комісію, наказу про затвердження складу приймальної комісії навчального закладу.

05.12.2014 року відповідачем у задоволенні запиту відмовлено з тих підстав, що «відповідно до ст..1,13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» СумДПУ ім.А.С.Макаренка не є суб»єктом владних повноважень та носієм публічної інформації».

Дії відповідача щодо ненадання запитуваної інформації позивач просить визнати протиправними, оскільки відповідно до п.3 ч.1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідач є розпорядником публічної інформації, а запитувана ним інформація відноситься до публічної інформації. Усі розпорядники інформації, незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися Законом України «Про доступ до публічної інформації».

В судове засідання позивач не з»явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання вдруге не з»явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений, заперечень проти позову не подав.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Статтями 6,17 КАС України передбачено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. Компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб"єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що 25 листопада 2013 року позивач звернувся до ректора Сумського державного педагогічного університету ім..А.С.Макаренка Кудренка А.І. із запитом про отримання публічної інформації, в якому прохав надати скорочений перелік публічної інформації про вищий навчальний заклад Сумський державний педагогічний університет ім..А.С.Макаренка, яка становить суспільний інтерес, у вигляді належним чином засвідчених копій змін, внесених до Статуту навчального закладу протягом 2013-2014 років ( за їх наявності), витягу із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, правил прийому до навчального закладу у 2014 році, положення про приймальну комісію, наказу про затвердження складу приймальної комісії навчального закладу ( а.с.8).

Листом №2001 від 05.12.2013 року за підписом ректора Сумського державного педагогічного університету ім..А.С.Макаренка Кудренка А.І. в наданні запитуваної інформації позивачеві відмовлено з тих підстав, що « Відповідно до ст.ст.1,13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» СумДПУ ім.А.С.Макаренка не є суб»єктом владних повноважень та носієм публічної інформації» ( а.с.9).

Задовольняючи позовні вимоги Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» суд виходить з наступного.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. Відповідно до ст.1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Метою цього Закону у відповідності до ст.2 є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Відповідно до ст. 3 ч.1 право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Згідно статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом.

Принцип прозорості та відкритості влади органічно пов'язаний і випливає з основоположних конституційних засад, відповідно до яких «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ» (ст. 5 Конституції України). Доступність до інформації про діяльність влади є одним із головних засобів, що дозволяє здійснювати громадський контроль за діями влади.

Під прозорістю та відкритістю прийнято розуміти перш за все інформаційну відкритість органів влади в процесі здійснення ними своєї діяльності, максимальну доступність для громадськості інформації про прийняті ними рішення, надання громадськості можливості участі в обговоренні та процесі прийняття рішень.

Принцип вільного отримання інформації розвиває принцип прозорості і відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень, а також ґрунтується на ст. 34 Конституції України, яка проголошує, що право на інформацію може бути обмежене лише законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Виходячи з принципів забезпечення доступу до публічної інформації, встановлених нормами ст. 4 Закону, щодо прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень, доступ до інформації стосовно виконання посадовими особами своїх службових обов'язків чи порушення останніми норм чинного законодавства не може бути обмеженим.

Стаття 13 Закону визначає суб»єктів - розпорядників публічної інформації, до яких, пунктом 3 ч.1 цієї норми віднесено осіб, що виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про вищу освіту» вищий навчальний заклад державної форми власності - вищий навчальний заклад, заснований державою, що фінансується з державного бюджету і підпорядковується відповідному центральному органу виконавчої влади. Відповідно до ч.1 ст.32 цього Закону безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник - ректор.

Із спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( а.с.20) вбачається, що Сумський державний педагогічний університет ім.А.С.Макаренка є навчальним закладом державної форми власності, заснований Міністерством освіти і науки України, тобто, головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, створення умов для розвитку інформаційного суспільства, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Як на час виникнення спірних відносин, так і на час розгляду справи керівником Сумського державного педагогічного університету ім.А.С.Макаренка є відповідач по справі Кудренко Анатолій Іванович.

Таким чином, розпорядником запитуваної інформації є вищий навчальний заклад державної форми власності, очолюваний відповідачем, а запитувана інформація є публічною, оскільки така інформація створена в процесі виконання цим суб'єктом своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством ( ст.36 Закону України «Про освіту», ст..87 Цивільного кодексу України). Доказів віднесення такої інформації, чи її частини, до інформації з обмеженим доступом в порядку, визначеному ст..6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач по справі, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності відмови в наданні запитуваної позивачем публічної інформації, а відтак протиправно обмежив право позивача на доступ до публічної інформації.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до ректора Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Кудренка А.І. про визнання дій протиправними - задовольнити.

Визнати протиправними дії ректора Сумського державного педагогічного університету ім.А.С.Макаренка Кудренка Анатолія Івановича, що полягають у відмові в наданні інформації на запит Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» від 25 листопада 2013 року №765/4-13 щодо надання скороченого переліку публічної інформації про ВНЗ, яка становить суспільний інтерес.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах