Номер справи 220/991/14-а
Номер провадження2-а/220/20/14
18 серпня 2014 року
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі : головуючого- судді Єфименко В.І., при секретарі Тахтаровой Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Велика Новосілка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України(надалі-УПФУ) у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії, про скасування як незаконного рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов*язання провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення , а також на соціально-побутові потреби та індексацію,-
встановив:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області, в якому просить: визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку її пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексацію заробітної плати з 01.11.2012 року відповідно до Закону України «Про державну службу»; скасувати,як незаконне його рішення за № 9/П-17-01-04 від 05.05.2014 року про відмову в перерахунку пенсії ; зобов*язати здійснити з 01.11.2012 року перерахунок її пенсії у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати,на які нараховуються страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, включивши всі складові заробітної плати, у тому числі : матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення суціально-побутових питань та індексацію.
В обгрунтування своїх вимог вона зазначає, що знаходиться на обліку відповідача з 02.11.20142 р. та отримує з 01.11.16.05.20122 року пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст.37 Закону України « Про державну службу».
28.04.2014 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахування пенсії і додала до неї довідку про заробітну плату від 28.04.2014 року за №37.
Листом останнього за № 9/Б-17-01-04 від 05.05.2014 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України « Про державну службу» ,а саме на те,що матеріальна допомога ,як на оздоровлення,так і на соціально-побутові потреби,а також індексація не є складовою заробітної плати,а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю. Ця відмова спонукала позивача звернутися до суду з вищевказаними вимогами.
Позивач надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач надав суду письмове заперечення , в якому позовні вимоги не визнає, а також письмову заяву про розгляд справи за відсутності його представника.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково з наступних підстав.
В судовому засіданні знайшли підтвердження обставни ,наведенні позивачем в позовній заяві,а саме те,що вона дійсно, з 02.11.2012 року, знаходиться у відповідача на обліку та отримує пенсію з 01.11.2014 року відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки за №37 від 28.04.2014 року,виданої Шевченківською сільською радою Великоновосілківського району Донецької областіо ,до складу її заробітної плати включено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування за період - з 01.11.2010 року по 31.10.2012 р..
28.04.2014 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, а також індексації заробітної плати.
Листом , а не рішенням, відповідача на ім*я позивача, від 05.05.2014 року за № 9/П-17.01-04, останньому було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», вважаючи при цьому ,що зазначені допомоги не є складовою заробітної плати і не повинні враховуватися в заробіток , з якого обчислюється пенсія держслужбовцю.
Але цей довід , висновок відповідача є невірним.
Так згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної , додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат,до яких належать вилати у формі винагород за підсумками роботи за рік,премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У частині першій ст.1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95- ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95 -ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про держану службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів,премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально- побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також переахунок пенсії здійснюється , виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, ст.66 Закону України « Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці,які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої цієї статті зазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії враховуються всі види оплати праці(виплат,доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов*язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів,що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Аналогічне роз*яснення витікає і із статті 41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування»
З огляду на вищевказане, суд вважає, що пенсія ОСОБА_2повинна обчислюватися з заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальне обов*язкове пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов*язкове державне соціальне стархування, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України « Про державну службу» згідно довідки від 28.04.2014 року №37.
Тому суд приходить до висновку, що рішення УПФУ у Великоновосілківському районі про відмову позивачу у перерахунку їй пенсії, як державному службовцю на підставах, зазначених нею вище, є незаконним, оскільки діяло всупереч діючому законодавству.
На підставі наведеного ,керуючись вимогами Закона України «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення, ЗУ «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 159-163 КАС України,-
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку її пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, індексації .
Зобов*язати УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області провести з 01.11.2012 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2.у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, у т.ч. і сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено збір на загальне обов*язкове пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Великоновосілківський районний суд в 10-денний строк з дня отримання її копії.
Суддя В.І.Єфименко