12 серпня 2014 року справа № 823/2191/14
10 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Журавель Т.В.,
за участю прокурора - Хабла О.М. (за посвідченням), представника Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Шепель К.Л. (за довіреністю), представника відповідача - Коробка М.В. (за посадою), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Лисянського району в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства «Лисянське РТП» про стягнення штрафних санкцій,
Прокурор Лисянського району звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства «Лисянське РТП» про стягнення штрафних санкцій.
В адміністративному позові позивач просить стягнути з приватного акціонерного товариства «Лисянське РТП» штрафні санкції в сумі 17000 грн.
Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 29.07.2014 року замінено первинного відповідача по справі ВАТ «Лисянське РТП» на належного - приватне акціонерне товариство «Лисянське РТП».
Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити його з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача проти позову заперечував повністю з підстав, викладених в запереченні на адміністративний позов та додаткових поясненнях по справі.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 року.
Відповідно до ч. 1 статті 5 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Одним з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно статті 7 Закону № 448 є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Так, у відповідності до п. 10 ч. 1 статті 8 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, в свою чергу, тягне застосування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку до юридичних осіб фінансових санкцій у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 8 ч. 1 статті 11 Закону № 448).
Судом встановлено, що відповідач - приватне акціонерне товариство «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» зареєстроване як суб'єкт господарювання 17.09.1996 року, ідентифікаційний код 03766613 (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.09.2013 року).
23 травня 2013 року уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у зв'язку з виявленим порушенням приватним акціонерним товариством «Лисянське РТП» чинного законодавства в частині приведення до 26.08.2013 р. статутів та інших внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства", винесено розпорядження № 1307-ЦД-1-Е про усунення порушень вимог законодавства у термін до 26.08.2013 р., про що письмово повідомити уповноважену особу.
В подальшому, 26 грудня 2013 року уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено ознаки порушення приватним акціонерним товариством «Лисянське РТП» вимог п. 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме не виконання розпорядження № 1307-ЦД-1-Е від 23.05.2013 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери в частині приведення до 26.08.2013 р. статутів та інших внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства», про що складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 3617-ЦД-1-Е.
Постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.12.2013 р. призначено до розгляду справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні приватного акціонерного товариства «Лисянське РТП» на 15.01.2014 р.
15 січня 2014 року директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено, що приватним акціонерним товариством «Лисянське РТП», яке є правонаступником відкритого акціонерного товариства «Лисянське РТП», не виконано своєчасно розпорядження № 1307-ЦД-1-Е від 23.05.2013 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери в частині приведення до 26.08.2013 р. статутів та інших внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства». Однак, розпорядження уповноваженої особи № 1307-ЦД-1-Е від 23.05.2013 р. виконано лише 16.09.2013 року. На підставі п. 14 статті 8, статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п. 3 розділу VII, п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.12.2012 р., прийнято постанову № 14-ЦД-1-Е про накладення на приватне акціонерне товариство «Лисянське РТП» штрафу у розмірі 17000 грн.
З 01 січня 2013 року порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначається Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України 16.10.2012 р. № 1470.
Відповідно до пункту 1 розділу IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (п. 2 розділу IV Правил).
Згідно частини першої статті 41 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 року №1576-XII вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
У відповідності до положень ч. ч. 5, 6 статті 41 Закону України «Про господарські товариства» внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не може бути передане іншим органам товариства.
Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів (частина восьма статті 41 Закону України «Про господарські товариства»).
Відповідно до статті 45 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено статутом товариства.
Як встановлено судом, 22 серпня 2013 року відповідач скликав та провів загальні збори акціонерів відкритого акціонерного товариства «Лисянське РТП», на яких було прийнято рішення щодо приведення статуту і внутрішніх положень товариства, зміну типу і назви товариства у відповідності з вимогами Закону України «Про акціонерні товариства», що підтверджується протоколом № 1 чергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Лисянське РТП» та статутом ПАТ «Лисянське РТП», які наявні в матеріалах адміністративної справи.
Згідно з п. 1 розділу V Правил уповноважена особа при підготовці справи про правопорушення до розгляду вирішує такі питання: чи належить до її компетенції розгляд даної справи; чи витребувані необхідні додаткові матеріали; чи наявні підстави, передбачені в пункті 2 розділу III цих Правил; чи підлягають задоволенню клопотання осіб, які беруть участь у розгляді справ.
Відповідно до п. 1 розділу VІІ Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи (п. 3 розділу VІІ Правил).
Згідно п. 1 розділу XIV Правил розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Відповідно до п. 14 розділу І Правил № 1470, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Тобто, як вбачається з викладених положень - розпорядження, акти та постанови Комісії вважаються направленими юридичній особі, якщо їх направлено поштою рекомендованими листами, що підтверджується реєстрами (списками) поштових відправлень рекомендованих листів, на яких проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовими чеками.
Разом з тим, згідно з п. 15 розділу І Правил № 1470, термін виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери починається з дати його отримання відповідною особою, якій його видано.
Тобто, строк виконання відповідного розпорядження починається з дати його отримання.
Однак, у ході судового розгляду справи представником Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надано суду доказів на підтвердження отримання відповідачем розпорядження № 1307-ЦД-1-Е від 23.05.2013 р., за невиконання якого ПАТ «Лисянське РТП» притягнуто до відповідальності шляхом накладення штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 серпня 2014 року
Суддя В.А. Гайдаш