Рішення від 15.08.2014 по справі 910/19223/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/19223/13 15.08.14

За позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради

до товариства з обмеженою відповідальністю "Стартайм-плюс"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство "Київтранспарксервіс",

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди.

Суддя Шкурдова Л.М.

Представники сторін:

від позивача:Кохан А.І. за дов. №225-КР-492 від 07.07.2014;

від відповідача:Святна О.Ю. за дов. №б/н від 04.02.2014;

від третьої особи:не з'явився;

від прокуратури:Пилипенко Т.А. за посв. №018324 від 16.07.2013.

СУТЬ СПОРУ:

Заступник прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Стартайм-плюс" про зобов'язання звільнити земельну ділянку площею 0,27 га, яка знаходиться у Дарницькому районі м. Києва по проспекту Бажана, 32 та використовується під розміщення автостоянки і передати її позивачу, привівши в придатний для використання стан, та відшкодування шкоди в сумі 39 119,53 грн, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовано тим, що проведеною Державною інспекцією сільського господарства в м. Києві перевіркою встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку по просп. Миколи Бажана, 32, загальною площею 0,5088 га, частина якої площею 0,23 га використовується на підставі договору № ДНП-2012-12/22 від 21.12.2012, укладеного з КП "Київтранспарксервіс", а інша частина - площею 0,27 га самовільно захоплена відповідачем та використовується без правовстановлюючих документів для розташування місць паркування, чим заподіяно майнову шкоду позивачу у розмірі 39 119,53 грн.

Рішенням господарського суду міста Києва від 15.01.2014, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2014 у справі № 910/19223/13, позов задоволено, зобов'язано відповідача звільнити земельну ділянку площею 0,27 га по проспекту Бажана, 32 у Дарницькому районі м. Києва (нормативна грошова оцінка якої складає 7887267 грн.), що використовується під розміщення автостоянки, та повернути її Київській міській раді привівши у придатний для використання стан, стягнуто з відповідача на користь позивача 39119,53 грн шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.06.2014 року касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Стартайм-плюс" задоволено частково, постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.04.2014 року та рішення господарського суду міста Києва від 15.01.2014 року у справі № 910/19223/13 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду міста Києва.

Скасовуючи рішення і постанову у даній справі та направляючи справу на новий розгляд, Вищий господарський суд України керувався тим, що суди попередніх інстанцій не звернули уваги і не надали правової оцінки тій обставині, що договір № ДНП-2012-12/22 від 21.12.2012 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування не містить план-схеми і ніяких відомостей щодо площі земельної ділянки, на якій розміщені місця для паркування транспортних засобів; у позовній заяві та наявних в матеріалах справи документах перевірки дотримання вимог земельного законодавства чітко не визначені координати меж земельної ділянки, яка самовільно зайнята; в акті обстеження земельної ділянки № 169 від 11.09.2013 та в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства № А384/101 від 20.09.2013 не наведена план-схема місця розташування земельної ділянки, а загальна площа земельної ділянки, на якій виявлено порушення (самовільне зайняття), зазначено орієнтовно. Водночас за відсутності чітко встановленого розміру та меж земельної ділянки, як зазначив Вищий господарський суд України в своїй постанові, висновки судів попередніх інстанцій стосовно розрахунку суми шкоди не можна вважати правильними, оскільки суди передчасно зробили висновок про наявність підстав для стягнення з відповідача шкоди.

За результатами автоматичного розподілу справ справу № 910/19223/13 передано для розгляду судді Шкурдовій Л.М.

Ухвалою суду від 01.07.2014 прийнято справу № 910/19223/13 до свого провадження та призначено розгляд на 29.07.2014.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що підприємство використовує земельну ділянку у відповідності з умовами договору, що підтверджується, зокрема, актом перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства України в м. Києві № А 33/140 від 11.02.2014.

Третьою особою у справі надано суду пояснення по суті спору з врахуванням постанови Вищого господарського суду України від 18.06.2014 по даній справі, з якої вбачається, що відповідач облаштував паркувальні місця на стоянці у відповідності з умовами договору, схема розташування платних місць паркування визначається схемою організації дорожнього руху, яка погоджується УДАІ ГУ МВС України в м. Києві та надав схему ОДР по просп. Миколи Бажана, 32.

Представник третьої особи у судове засідання 15.08.2014 не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про час і місце розгляду даної справи повідомлений належним чином.

Ураховуючи наявність доказів належного повідомлення третьої особи про час і місце проведення судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представника третьої особи, достатність матеріалів для прийняття рішення по суті, суд, відповідно до приписів ст. 75 ГПК України, розглядає справу за відсутності представника третьої особи за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Київської міської ради № 930/1591 від 26.06.2007 "Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві" визначено комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс" єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту.

Рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 затверджено Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила) та визначено єдиний порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території міста Києва (п. 17.1.1).

У п. 17.3.1 Правил визначено, що платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.

Так, рішенням Київської міської ради № 722/6958 від 01.12.2011 "Про внесення змін до рішення Київради № 242/5629 від 23.06.2011 "Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві" затверджено перелік земельних ділянок, спеціально відведених для забезпечення паркування транспортних засобів, що закріплені за комунальним підприємством "Київтранспарксервіс", до якого, зокрема, включено паркувальний майданчик по просп. Миколи Бажана, 32 у Дарницькому районі м. Києва площею 0,23 га.

21.12.2012, на підставі рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051, між КП "Київтранспарксервіс" (третьою особою) та ТОВ "Стартайм-плюс" (відповідачем) укладено договір № ДНП-2012-12/22 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування, відповідно до умов якого третя особа надає за плату відповідачу право на організацію та експлуатацію 85-ти місць для платного паркування транспортних засобів, а також 9-ти спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, Дарницький р-н, просп. М. Бажана, 32, в межах III територіальної зони паркування м. Києва, а також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього автотранспорту.

Згідно п.п. 1.3, 6.1 договору відповідач набуває право на організацію та експлуатацію об'єкту з моменту набрання чинності даним договором, з 01.01.2013 і діє до 31.12.2013.

11.09.2013 та 20.09.2013 державним інспектором сільського господарства в місті Києві проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. М. Бажана, 32, в ході якого встановлено зайняття відповідачем території під паркувальний майданчик площею 0,5088 га, що становить 203 машиномісць на земельній ділянці за адресою: просп. Бажана, 32 у Дарницькому районі міста Києва; порушення орієнтовно на 109 машиномісць, що становить орієнтовно площу 0,27 га земельної ділянки, чим порушено, зокрема, п. "б" ч. 1 ст. 211, ч. 1 ст. 212 Земельного кодексу України та заподіяно майнову шкоду позивачу, яка згідно з розрахунком шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки за адресою: просп. Бажана, 32 у Дарницькому районі міста Києва, здійсненого державним інспектором сільського господарства міста Києва, склала 39 119,53 грн. За результатами обстежень складено акт обстеження земельної ділянки № 169 від 11.09.2013 та акт № А384/101 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.09.2013.

На підставі викладеного заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку, площею 0,27 га, яка знаходиться у Дарницькому районі м. Києва по проспекту Бажана, 32 та використовується останнім під розміщення автостоянки і передати її позивачу, привівши в придатний для використання стан, та відшкодування шкоди в сумі 39 119,53 грн, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.

Дослідивши матеріали справи, суд не вбачає підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідачем експлуатуються місця для організації паркування транспортних засобів за адресою: просп. М. Бажана, 32 у м. Києві, на підставі укладеного з третьою особою у справі договору № ДНП-2012-12/22 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування від 21.12.2012.

Виходячи з перевірок, проведених державним інспектором сільського господарства (акт обстеження земельної ділянки № 169 від 11.09.2013; акт № А384/101 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.09.2013) слідує, що, орієнтовно, кількість машиномісць на стоянці на 109 місць перевищує кількість, передбачену Договором, та орієнтовно, на 0,27 га площу земельної ділянки, наданої третій особі відповідно до рішення Київської міської ради № 722/6958 від 01.12.2011 "Про внесення змін до рішення Київради № 242/5629 від 23.06.2011 "Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві".

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація мають право встановлювати правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Приписами ст. 125 Земельного кодексу України унормовано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки слід враховувати, що саме по собі встановлення наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття.

Судом установлено, що рішенням № 722/6958 від 01.12.2011 "Про внесення змін до рішення Київради № 242/5629 від 23.06.2011 "Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві" позивачем затверджено до переліку земельних ділянок, спеціально відведених для забезпечення паркування транспортних засобів, що закріплені за комунальним підприємством "Київтранспарксервіс", включено паркувальний майданчик по просп. Миколи Бажана, 32 у Дарницькому районі м. Києва площею 0,23 га.

Згідно з договором № ДНП-2012-12/22 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування третя особа надає за плату відповідачу право на організацію та експлуатацію 85-ти місць для платного паркування транспортних засобів, а також 9-ти спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, Дарницький р-н, просп. М. Бажана, 32, в межах III територіальної зони паркування м. Києва, а також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього автотранспорту без оформлення договору оренди земельної ділянки, без визначення її розміру та без визначення меж земельної ділянки на місцевості. Схема розташування платних місць паркування визначається схемою організації дорожнього руху, яка погоджується УДАІ ГУ МВС України в м. Києві ( надана третьою особою в матеріали справи). Як вбачається з даної схеми автостоянка розрахована на 94 машиномісця, розміри земельної ділянки не визначені, місце її розташування по відношенню до проїзної частини, існуючих будівель погоджено з УДАІ ГУ МВС України в м. Києві 10.05.2012.

Таким чином суд дійшов висновку, що Київська міська рада, як орган уповноважений здійснювати контроль в сфері землекористування в місті Києві, надала КП "Київтранспарксервіс" право використовувати визначені нею земельні ділянки без виділення їх на місцевості для організації паркувальних місць для автотранспорту.

У свою чергу КП "Київтранспарксервіс", на виконання покладених на нього обов'язків з організації паркомісць укладає угоди з третіми особами, у т.ч. і договір № ДНП-2012-12/22 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування від 21.12.2012,який є предметом розгляду даної справи, в якому не передбачений розмір земельної ділянки і не наведена схема її місця розташування.

За таких умов жодна із сторін не заявила про неправомірність дій з приводу передачі-приймання земельної ділянки відповідачем в користування для облаштування автостоянки.

Згідно з актом обстеження земельної ділянки № 169 від 11.09.2013 та актом № А384/101 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.09.2013 земельна ділянка поза межами 0,23 га, орієнтовно склала 0,27 га ,кількість паркомісць орієнтовно - 109.

Однак з вказаних актів вбачається, що площа самовільно зайнятої земельної ділянки та кількість паркомісць вказана орієнтовно, не визначені координати меж земельної ділянки, яка самовільно зайнята, не наведена план-схема місця розташування земельної ділянки.

За ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно з приписами ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Прокурором та позивачем у справі належними доказами не доведено наявності з боку відповідача порушень норм чинного земельного законодавства, а саме: самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,27 га за адресою: просп. М. Бажана, 32 у м. Києві,не визначене її точне місцезнаходження, у зв'язку з чим у суду відсутні правові підстави для задоволення позову про зобов'язання звільнити земельну ділянку площею 0,27 га, яка знаходиться у Дарницькому районі м. Києва по проспекту Бажана, 32 .

Відповідно до статті 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право, зокрема, на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.

Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Оскільки суд дійшов висновку про недоведеність прокурором та позивачем у справі заявленого позову в частині зобов'язання звільнити земельну ділянку площею 0,27 га, яка знаходиться у Дарницькому районі м. Києва по проспекту Бажана, 32 та використовується під розміщення автостоянки і передати її позивачу, привівши в придатний для використання стан, відтак у задоволенні позову в частині відшкодування шкоди в сумі 39119,53 грн, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки також слід відмовити.

На підставі викладеного позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 33 - 35, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Повне рішення складено 15.08.2014.

Суддя Л.М. Шкурдова