Ухвала від 12.08.2014 по справі 805/5842/14

Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2014 року справа №805/5842/14

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року у справі № 805/5842/14 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» (далі ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу»), в якому просило: стягнути з ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році в сумі 5239760,37 грн. та пеню в сумі 34355,64 грн., разом - 5239760,37 грн. (а.с. 2-4).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року у задоволенні зазначеного позову публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» відмовлено (а. с. 175-177).

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції у зв'язку з невідповідністю висновків обставинам справи та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд дійшов помилкового висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, оскільки законодавством України не передбачено звільнення підприємства від адміністративно-господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів незважаючи на ту обставину, що інваліди не направлялися до підприємства (а. с. 183-185).

Відповідач надіслав письмові заперечення, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, оскільки доводи апеляційної скарги є неспроможними і не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідач також надав клопотання про відкладення розгляду справи, яке колегією суддів відхилене, явка представників сторін судом не визнавалася обов'язковою, внаслідок чого відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні за матеріалами, наявними у справі.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги з врахуванням письмових заперечень на неї і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідач - ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» зареєстроване в якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 05508186, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №534307 та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ №839772 від 04.12.2013р. (а.с. 23, 25-26).

ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» поданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік за формою №10-ПІ, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 4806 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 135; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 192; фонд оплати праці штатних працівників - 438897,80 грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 91323,00 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - не визначена (а.с. 8).

Позивачем - Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів на підставі вищевказаного звіту здійснено розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013році на 5205404,73 грн. та розрахунок суми пені на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році на суму 34355,64 грн. (а. с. 6,7).

Вказані розрахунки здійснені з застосуванням показника кількості нестворених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, який становить 57 осіб.

Відповідно до листа Кіровського міського центру зайнятості від 21.05.2014р. №04-434, всім особам з інвалідністю, які перебували на обліку в центрі зайнятості та звертаються за сприянням у працевлаштуванні, пропонуються заявлені ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» вакансії для осіб з інвалідністю «підсобний робітник», 13 осіб з інвалідністю виявили бажання отримати направлення на працевлаштування, з них: одна особа працевлаштована, 11 осіб повернули корінці направлення на працевлаштування з результатом «відмова особи», одна особа повернула корінець направлення на працевлаштування з результатом «не відповідає вимогам», у зв'язку з пересуванням особи за допомогою допоміжних засобів; підприємство ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» щомісячно надає «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)» (Ф-3ПН) для працевлаштування осіб з інвалідністю за професією «підсобний робітник»; підприємство ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» протягом 2013 року щомісячно надавало запит щодо підтвердження наявних вакансій підприємства для осіб з інвалідністю (а. с. 19).

Отже, підприємством до Кіровського міського центру зайнятості щомісячно у 2013 році подавався звіт форми №3-ПН про наявність вакансій, а саме: звіт про наявність вакансій за станом на 03.01.2013р., 131 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 06.02.2013р., 132 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 01.03.2013р., 131 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 03.04.2013р., 132 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 15.05.2013р., 136 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 05.06.2013р., 134 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; звіт про наявність вакансій за станом на 03.07.2013р., 136 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; інформація про попит на робочу силу (вакансії) №03-2947 від 05.08.2013р., 135 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; інформація про попит на робочу силу (вакансії) №03-2459 від 04.09.2013р., 134 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; інформація про попит на робочу силу (вакансії) №03-3919 від 02.10.2013р., 136 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; інформація про попит на робочу силу (вакансії) №03-4383 від 01.11.2013р., 137 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки; інформація про попит на робочу силу (вакансії) №03-4867 від 03.12.2013р., 137 місце для інвалідів професія підсобний робітник, режим роботи - змінний гнучкий 0,25 ставки (а.с. 56-69).

Крім того, на підтвердження здійснення заходів щодо створення робочих місць для інвалідів та щодо пошуку інвалідів для працевлаштування відповідачем надані: копія наказу від 10.08.2007р. №666 «Про створення умов для працевлаштування інвалідів»; наказу від 28.09.2007р. №817 «Про створення робочих місць для інвалідів»; копія інструкції №1 з охорони праці для підсобного робітка першого розряду автотранспортної дільниці; копія інструкції №2 з охорони праці для підсобного робітка першого розряду дільниці «Збагачувальна установка»; листи відповідача до Донецької обласної правозахисної організації інвалідів щодо сприяння у працевлаштуванні інвалідів у відповідача; листи відповідача до Кіровського міського центру зайнятості щодо сприяння у працевлаштуванні інвалідів у відповідача; листи відповідача до Управління праці та соціального захисту населення (м. Кіровське) щодо сприяння у працевлаштуванні інвалідів у відповідача; витяги з газети «Наші горизонти» із оголошеннями про наявність у відповідача вакансій для осіб з обмеженими можливостями; лист Кіровського міського центру зайнятості від 17.02.2014р. №02-130, за яким представник відповідача протягом 2013р. брав участь у заходах, які проводились Кіровським міським центром зайнятості, також інформація про підприємство та актуальні вакансії надавалась на міні ярмарках вакансій (а.с 44-55, 85-131).

Листами Кіровського міського центру зайнятості щодо поданої ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» звітності форми №3-ПН підтверджується відсутність бажаючих працевлаштуватися у відповідача. Зокрема, в листі від 22.02.2013р. №02-228 ПАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» повідомлено, що особи відмовляються працевлаштовуватись у відповідача у зв'язку з низьким рівнем заробітної плати та графіком роботи 0,25 ставки (а. с. 132-138).

Вставлені обставини підтверджені матеріалами справи та не є спірними.

Спірним у справі є правомірність застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році в сумі 5239760,37 грн. та пені в сумі 34355,64 грн.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно статті 20 зазначеного вище Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена законодавством, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Разом з тим відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Частиною 1 ст.18. Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Частиною другою зазначеної статті передбачено, що підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Статтею 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Колегія суддів звертає увагу на те, що працевлаштування інвалідів залежить від їх волевиявлення при зверненні до підприємства чи служби зайнятості.

Тобто, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України в постанові від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 та від 26 червня 2012 року № 21-105а12 про те, що на підприємство не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

Судом встановлено, що відповідач щомісячно протягом року повідомляв Кіровський міський центр зайнятості про наявність у відповідача вакантних робочих місць, на які мали змогу працевлаштуватися й інваліди. Відповідач вживав всіх можливих заходів, передбачених законодавством, спрямованих на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання.

Позивач не надав суду доказів наявності безпідставної відмови у працевлаштуванні інвалідів у відповідача.

З огляду на аналіз вказаних норм законів, якими регулюються спірні відносини, заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році, задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано та законно вирішив спір, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для задоволення апеляційної скарги і скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року у справі № 805/5842/14 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий Л.А.Василенко

Судді Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко