14.08.2014
227/3564/14-а
14 серпня 2014 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Мамалуй М.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом: ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що з 23 квітня 2009 року згідно законодавства їй була призначена пенсія державного службовця, але на момент призначення пенсії в довідку про складові заробітної плати від не було включено матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію зарплати до розрахунку пенсії державного службовця. Відповідач відмовив їй у перерахуванні пенсії на підставі довідки №29-3/862 від 08 липня 2014 року. Позивач просить: визнати протиправним і неправомірним рішення № 2729 від 14 липня 2014 року щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця; скасувати вказане рішення відповідача; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію державного службовця на підставі довідки №29-3/862 від 08 липня 2014 року, здійснити перерахунок і виплату пенсії з 23 квітня 2009 року у розмірі 82% (на момент призначення) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати.
Ухвалою суду від 14 серпня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання перерахувати пенсію державного службовця, в частині періоду з 23 квітня 2009 до 29 січня 2014 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Що стосується позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, суд вважає їх такими що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
22 квітня 2009 року ОСОБА_1 звільнена з посади головного спеціаліста з прийому громадян Управління праці та соціального захисту населення за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію за віком згідно ст. 38 КЗпП України та їй була призначена пенсія державного службовця, на підставі довідок про складові заробітної плати від 23 квітня 2009 року (а.с.22-30).
08 липня 2014 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про перерахування пенсії на підставі довідки №29-3/862 від 08 липня 2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати (а.с.16,18-21).
Рішенням УПФУ в м.Добропіллі та Добропільському районі №2729 від 14 липня 2014 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.17).
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії 08 липня 2014 року. Таким чином, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01 липня 2014 року.
Приймаючи до уваги висновки Верховного Суду України суд вважає обґрунтованими вимоги позивача стосовно права на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
Оскільки у довідці №29-3/862 від 08 липня 2014 року вказано, що ОСОБА_1 були виплачені лише індексація та матеріальна допомога на оздоровлення, а тому вимоги про включення матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань до перерахунку задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету пропорційно до задоволених позовних вимог підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 185-186 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про визнання дій неправомірними - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області щодо прийняття рішення №2729 від 08 липня 2014 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію державного службовця на підставі довідки від 08 липня 2014 року за № 09-3/862 із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, з 01 липня 2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_3 виданий 14 серпня 2001 року Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області, ІНН НОМЕР_2 судові витрати в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький Апеляційний Адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя М.В.Мамалуй