Справа № 2-а-1245/12/2209
Головуючий у 1-й інстанції: Федишин І.В.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
05 серпня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 23 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області (далі - відповідач) про перерахунок пенсії , -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача в якому просив: визнати протиправними дії відповідача по відмові позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку; визнати протиправним і скасувати рішення і протокол 9144 відповідача від 30.12.2011; зобов'язати відповідача вирішити питання про призначення позивачу пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ ( далі - Закон № 796-ХІІ) з дня звернення за її призначенням - 03.10.2011.
Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 23.05.2014 у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що позивач народився 01.10.1961, право на пенсію за віком на пільгових умовах виникло 02.10.2011, згідно довідки № 127 від 20.06.1991 колгоспу ім. Куйбишева Миронівського району Київської області, відповідно до якої позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30 кілометровій зоні в с. Новошепеличі Чорнобильського району. З 03.05.1986 позивачу наданий статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі позивачу відмовлено у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, у зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, про що повідомлено позивача листом № 9678/05 від 30.12.2011.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що в трудових книжках позивача відсутні будь-які записи про роботу на територіях радіоактивного забруднення, на підставі яких він міг би набути право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Окрім цього позивач не надав доказів звернення до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, створеної при Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з метою підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, що є підставою для відмови в позові.
Колегія суддів не погоджується з вищевказаними висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст. 55 Закону № 79б-ХІІ особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років. Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 10 Закону № 1788-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 ІV ( далі - Закон № 1058 ІV) , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11. 2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону № 796-ХІІ).
Як вбачається з матеріалів справи позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії , що підтверджується дублікатом посвідчення виданого замість 2а №334037 Хмельницькою облдержадміністрацією 24.03.2006, яке перереєстроване у встановленому порядку, не анульоване, а тому має право на пільги визначені Законом № 796-ХІІ та Закону № 1058 ІV щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Окрім цього згідно довідки від 20.06.1991 виданої колгоспом ім. Куйбишева позивач дійсно приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС в тридцятикілометровій зоні в с. Новошепеличі Чорнобильського району з 03.05.1986 по 05.05.1986 і йому була виплачена подвійна оплата праці за ці дні.
Відповідно до пп. 2,3 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986, не залежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серії А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва на право ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці ставиться запис про дату перереєстрації.
Відповідно ст. 15 Закону № 796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 ІV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначений період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону № 796-ХІІ).
Отже, оскільки позивач надав відповідні документи, які підтверджують що він працював у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986, не залежно від кількості робочих днів, то він має право на отримання пенсії відповідно ст. 55 Закону № 796-ХІІ.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової, про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення: є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю .
Постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 23 травня 2012 року скасувати та прийняти нову.
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області та протокол № 9144 від 30.12.2011.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03.10.2011.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Сторчак В. Ю.